Tuzluca 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Tuzluca sonuçlarında Yeşil Sol Parti %45,2 ile birinci, AK Parti %29,3 ile ikinci; fark 16,0 puan. Yeşil Sol Parti burada Türkiye ortalamasının (%8,8) 36,5 puan üstünde. 86 mahalle ve köy arasından 37'sinde Yeşil Sol Parti önde. Yeşil Sol Parti en güçlü Söğütlü Köyü (%94,8); AK Parti en güçlü Akdiz Köyü (%91,5). Katılım %75,0 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tuzluca 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Tuzluca, Iğdır, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tuzluca | Iğdır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Yeşil Sol Parti | 5.064 | %45,2 | %44,7 | %8,8 | +36,5 |
| AK Parti | 3.275 | %29,3 | %34,7 | %34,9 | −5,7 |
| İYİ Parti | 1.238 | %11,1 | %6,6 | %9,8 | +1,3 |
| CHP | 663 | %5,9 | %5,9 | %25,2 | −19,3 |
| MHP | 444 | %4,0 | %4,5 | %9,9 | −6,0 |
| SOL Parti | 68 | %0,6 | %0,6 | %0,1 | +0,5 |
| Memleket | 57 | %0,5 | %0,4 | %0,9 | −0,4 |
| Yeniden Refah | 53 | %0,5 | %0,4 | %2,8 | −2,4 |
| BBP | 52 | %0,5 | %0,2 | %1,0 | −0,5 |
| AP | 32 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| ANAP | 32 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| AB | 30 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| TKP | 21 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| HAK-PAR | 16 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| GBP | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| HKP | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 9 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Milli Yol | 8 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| YP | 5 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Genç Parti | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
Tuzluca seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 107 | 15.743 | 11.815 | %75,0 | 11.194 | 621 |
Tuzluca mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Yeşil Sol Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abbasgöl Köyü | Yeşil Sol Parti | %72,3 | %13,8 | %74,7 | 442 |
| Ağabey Köyü | İYİ Parti | %1,9 | %41,5 | %98,3 | 58 |
| Akdeğirmen Köyü | İYİ Parti | %0,0 | %14,3 | %68,2 | 44 |
| Akdiz Köyü | AK Parti | %0,0 | %91,5 | %94,0 | 50 |
| Akoluk Köyü | İYİ Parti | %14,6 | %24,4 | %91,3 | 46 |
| Alhanlı Köyü | Yeşil Sol Parti | %44,0 | %20,0 | %92,9 | 28 |
| Aliköse Köyü | AK Parti | %0,0 | %44,9 | %76,9 | 91 |
| Arslanlı Köyü | Yeşil Sol Parti | %64,2 | %10,4 | %73,5 | 98 |
| Aşağı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %62,0 | %22,8 | %75,8 | 823 |
| Aşağıaktaş Köyü | AK Parti | %5,1 | %44,1 | %67,4 | 95 |
| Aşağıcivanlı Köyü | AK Parti | %7,9 | %73,7 | %93,2 | 44 |
| Aşağıçıyrıklı Köyü | AK Parti | %4,9 | %48,5 | %90,8 | 119 |
| Aşağıkatırlı Köyü | Yeşil Sol Parti | %58,8 | %17,6 | %80,3 | 142 |
| Aşağısutaşlı Köyü | AK Parti | %1,4 | %64,9 | %71,3 | 108 |
| Badıllı Köyü | Yeşil Sol Parti | %55,0 | %27,5 | %87,0 | 46 |
| Bağlan Köyü | AK Parti | %6,7 | %53,3 | %84,2 | 19 |
| Bahçecik Köyü | Yeşil Sol Parti | %39,3 | %32,8 | %68,3 | 101 |
| Bahçelimeydan Köyü | AK Parti | %19,0 | %46,6 | %84,1 | 69 |
| Beyler Köyü | Yeşil Sol Parti | %65,2 | %16,7 | %95,7 | 69 |
| Beyoğlu Köyü | İYİ Parti | %2,0 | %34,0 | %74,3 | 74 |
| Bostanlı Köyü | AK Parti | %28,6 | %35,7 | %70,0 | 20 |
| Buruksu Köyü | AK Parti | %0,0 | %42,5 | %62,9 | 70 |
| Canderviş Köyü | AK Parti | %1,6 | %53,2 | %82,1 | 78 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %47,8 | %23,1 | %73,3 | 1.429 |
| Çıraklı Köyü | AK Parti | %0,0 | %74,5 | %85,5 | 62 |
| Çiçekli Köyü | İYİ Parti | %4,9 | %36,6 | %70,7 | 58 |
| Doğanyurt Köyü | Yeşil Sol Parti | %85,0 | %8,3 | %69,6 | 280 |
| Eğrekdere Köyü | AK Parti | %19,6 | %34,3 | %81,5 | 130 |
| Elmalık Köyü | AK Parti | %27,3 | %68,2 | %88,9 | 27 |
| Gaziler Köyü | AK Parti | %2,6 | %52,5 | %80,4 | 541 |
| Gedikli Köyü | AK Parti | %18,8 | %45,5 | %72,4 | 156 |
| Göktaş Köyü | Yeşil Sol Parti | %70,0 | %16,5 | %80,8 | 219 |
| Güllüce Köyü | Yeşil Sol Parti | %61,6 | %21,7 | %63,3 | 641 |
| Güzeldere Köyü | İYİ Parti | %0,0 | %40,5 | %82,2 | 45 |
| Hadımlı Köyü | AK Parti | %0,0 | %40,7 | %78,9 | 38 |
| Hamurkesen Köyü | AK Parti | %0,0 | %81,6 | %76,9 | 65 |
| Hasankent Köyü | AK Parti | %0,0 | %54,5 | %96,0 | 25 |
| İnce Köyü | AK Parti | %2,6 | %47,4 | %77,6 | 49 |
| İncesu Köyü | Yeşil Sol Parti | %42,7 | %40,2 | %78,1 | 114 |
| Kalaç Köyü | AK Parti | %7,9 | %57,9 | %59,4 | 69 |
| Kamışlı Köyü | AK Parti | %2,7 | %68,6 | %81,5 | 232 |
| Kandilli Köyü | Yeşil Sol Parti | %47,2 | %45,3 | %82,9 | 70 |
| Karabulak Köyü | Yeşil Sol Parti | %62,9 | %28,0 | %75,6 | 193 |
| Karacaören Köyü | İYİ Parti | %0,0 | %33,3 | %75,8 | 91 |
| Karakoyun Köyü | AK Parti | %0,0 | %61,4 | %70,9 | 86 |
| Karanlık Köyü | Yeşil Sol Parti | %84,4 | %9,1 | %79,8 | 104 |
| Karataş Köyü | AK Parti | %0,0 | %37,5 | %73,9 | 23 |
| Kayakışlak Köyü | AK Parti | %0,0 | %54,5 | %76,5 | 17 |
| Kayaören Köyü | Yeşil Sol Parti | %35,7 | %28,6 | %70,7 | 41 |
| Kazkoparan Köyü | Yeşil Sol Parti | %59,0 | %25,6 | %67,8 | 59 |
| Kelekli Köyü | AK Parti | %16,2 | %70,3 | %88,4 | 43 |
| Kılıçlı Köyü | AK Parti | %0,0 | %61,1 | %90,5 | 21 |
| Kırkbulak Köyü | AK Parti | %16,7 | %58,3 | %66,7 | 18 |
| Kıznefer Köyü | Yeşil Sol Parti | %51,6 | %16,1 | %84,6 | 39 |
| Köprübaşı Köyü | AK Parti | %28,4 | %35,8 | %98,6 | 70 |
| Kula Köyü | Yeşil Sol Parti | %76,1 | %12,0 | %85,3 | 143 |
| Kumbulak Köyü | AK Parti | %0,0 | %74,1 | %87,1 | 31 |
| Kuruağaç Köyü | AK Parti | %0,0 | %78,8 | %80,5 | 41 |
| Küçükova Köyü | AK Parti | %5,6 | %53,3 | %78,8 | 118 |
| Laleli Köyü | AK Parti | %0,0 | %66,7 | %100,0 | 19 |
| Mollakamer Köyü | Yeşil Sol Parti | %70,5 | %16,8 | %71,9 | 331 |
| Nahırkıran Köyü | Yeşil Sol Parti | %88,2 | %6,3 | %65,1 | 232 |
| Ombulak Köyü | Yeşil Sol Parti | %76,5 | %10,8 | %60,9 | 179 |
| Orta Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %44,5 | %23,2 | %80,0 | 554 |
| Ortabucak Köyü | AK Parti | %5,8 | %84,1 | %78,7 | 89 |
| Osmanköy | AK Parti | %40,0 | %46,2 | %61,3 | 111 |
| Pirdemir Köyü | Yeşil Sol Parti | %54,8 | %29,0 | %68,8 | 48 |
| Sarıabdal Köyü | AK Parti | %0,0 | %56,8 | %94,9 | 39 |
| Sarıbulak Köyü | Yeşil Sol Parti | %81,4 | %7,0 | %76,1 | 176 |
| Soğukbulak Köyü | Yeşil Sol Parti | %79,2 | %8,3 | %87,5 | 32 |
| Söğütlü Köyü | Yeşil Sol Parti | %94,8 | %1,5 | %83,6 | 391 |
| Sürmeli Köyü | Yeşil Sol Parti | %59,6 | %19,7 | %75,5 | 294 |
| Taşuçan Köyü | Yeşil Sol Parti | %63,6 | %24,2 | %75,8 | 91 |
| Turabi Köyü | AK Parti | %13,7 | %46,3 | %77,6 | 125 |
| Tutak Köyü | Yeşil Sol Parti | %61,5 | %30,8 | %65,7 | 70 |
| Uğruca Köyü | AK Parti | %6,3 | %50,0 | %76,2 | 63 |
| Üçkaya Köyü | AK Parti | %0,5 | %49,5 | %73,7 | 262 |
| Ünlendi Köyü | AK Parti | %0,0 | %50,0 | %48,1 | 81 |
| Yağlı Köyü | Yeşil Sol Parti | %61,3 | %22,1 | %63,1 | 415 |
| Yassıbulak Köyü | Yeşil Sol Parti | %79,5 | %11,0 | %75,2 | 101 |
| Yaylacık Köyü | Yeşil Sol Parti | %82,2 | %8,9 | %75,9 | 141 |
| Yeni Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %42,0 | %27,6 | %75,8 | 1.665 |
| Yukarı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %56,2 | %24,2 | %72,5 | 1.973 |
| Yukarıaktaş Köyü | İYİ Parti | %4,0 | %16,0 | %81,3 | 32 |
| Yukarıcivanlı Köyü | Yeşil Sol Parti | %42,6 | %36,1 | %89,3 | 75 |
| Yüceotak Köyü | AK Parti | %4,0 | %72,0 | %84,4 | 32 |
İlgili sonuçlar