Tomarza 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Tomarza sonuçlarında AK Parti %41,7 ile birinci, MHP %26,3 ile ikinci; fark 15,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 6,8 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %26,3 (+16,4 puan). 54 mahalle ve köy arasından 36'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kapukaya Mahallesi (%67,1); MHP en güçlü Arslantaş Mahallesi (%51,7). Katılım %89,4 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tomarza 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Tomarza, Kayseri, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tomarza | Kayseri | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 5.966 | %41,7 | %40,1 | %34,9 | +6,8 |
| MHP | 3.764 | %26,3 | %19,0 | %9,9 | +16,4 |
| CHP | 1.973 | %13,8 | %16,9 | %25,2 | −11,4 |
| İYİ Parti | 1.353 | %9,5 | %10,1 | %9,8 | −0,3 |
| Yeniden Refah | 376 | %2,6 | %3,5 | %2,8 | −0,2 |
| Zafer Partisi | 257 | %1,8 | %3,3 | %2,3 | −0,5 |
| BBP | 127 | %0,9 | %1,9 | %1,0 | −0,1 |
| Memleket | 126 | %0,9 | %0,9 | %0,9 | −0,0 |
| Yeşil Sol Parti | 26 | %0,2 | %0,8 | %8,8 | −8,6 |
| TİP | 17 | %0,1 | %0,4 | %1,7 | −1,6 |
| Vatan Partisi | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Genç Parti | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| HKP | 11 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Milli Yol | 7 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| TKP | 4 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| TKH | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Tomarza seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 78 | 16.354 | 14.620 | %89,4 | 14.293 | 327 |
Tomarza mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdere Mahallesi | AK Parti | %58,7 | %23,4 | %89,8 | 766 |
| Akmezar Mahallesi | AK Parti | %45,6 | %24,6 | %95,1 | 61 |
| Arslantaş Mahallesi | MHP | %22,5 | %51,7 | %88,0 | 175 |
| Avşarsöğütlü Mahallesi | AK Parti | %39,3 | %29,8 | %93,3 | 193 |
| Bektaş Mahallesi | AK Parti | %59,4 | %21,9 | %100,0 | 32 |
| Bostanlık Mahallesi | MHP | %29,2 | %50,0 | %89,0 | 109 |
| Böke Mahallesi | MHP | %36,5 | %41,3 | %89,9 | 119 |
| Büyükcanlı Mahallesi | AK Parti | %45,9 | %30,1 | %87,2 | 172 |
| Culha Mahallesi | CHP | %31,8 | %17,2 | %84,2 | 291 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %39,5 | %20,9 | %90,1 | 1.551 |
| Cücün Mahallesi | AK Parti | %54,5 | %26,0 | %94,5 | 346 |
| Çanakpınar Mahallesi | AK Parti | %31,1 | %22,6 | %91,6 | 214 |
| Çayinli Mahallesi | CHP | %0,7 | %1,5 | %93,2 | 146 |
| Çukurağaç Mahallesi | AK Parti | %35,7 | %33,3 | %100,0 | 42 |
| Dadaloğlu Mahallesi | MHP | %25,8 | %31,2 | %86,3 | 981 |
| Dağyurdu Mahallesi | CHP | %1,8 | %1,8 | %92,6 | 121 |
| Ekinli Mahallesi | MHP | %21,2 | %45,9 | %100,0 | 89 |
| Emiruşağı Mahallesi | MHP | %25,7 | %41,9 | %85,0 | 540 |
| Göktepe Mahallesi | AK Parti | %39,0 | %34,1 | %91,1 | 45 |
| Gülveren Mahallesi | İYİ Parti | %32,0 | %20,9 | %94,5 | 163 |
| Güzelce Mahallesi | MHP | %15,4 | %51,3 | %91,3 | 46 |
| Güzelsu Mahallesi | AK Parti | %51,3 | %11,5 | %86,2 | 94 |
| Hacıpaşa Mahallesi | AK Parti | %46,4 | %34,5 | %88,9 | 99 |
| Işıklar Mahallesi | AK Parti | %49,2 | %27,0 | %91,8 | 208 |
| İcadiye Mahallesi | MHP | %23,9 | %43,5 | %100,0 | 46 |
| İmamkullu Mahallesi | MHP | %34,9 | %41,0 | %84,3 | 536 |
| İncili Mahallesi | AK Parti | %57,4 | %29,0 | %92,9 | 406 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %62,6 | %27,3 | %94,0 | 151 |
| Kapukaya Mahallesi | AK Parti | %67,1 | %19,7 | %92,7 | 260 |
| Karamuklu Mahallesi | MHP | %28,2 | %35,9 | %86,7 | 45 |
| Karaören Mahallesi | AK Parti | %60,2 | %30,1 | %94,3 | 88 |
| Kesir Mahallesi | AK Parti | %42,3 | %23,1 | %84,5 | 168 |
| Kevenağıl Mahallesi | AK Parti | %36,4 | %13,6 | %115,8 | 19 |
| Kızılören Mahallesi | AK Parti | %56,1 | %20,4 | %89,3 | 178 |
| Kömür Mahallesi | AK Parti | %63,9 | %17,6 | %89,0 | 127 |
| Köprübaşı Mahallesi | MHP | %26,9 | %32,4 | %89,4 | 123 |
| Kurtuluş Mahallesi | AK Parti | %37,1 | %22,6 | %90,2 | 1.702 |
| Kuşcağız Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %36,4 | %95,3 | 106 |
| Küçükcanlı Mahallesi | CHP | %26,5 | %9,6 | %100,0 | 84 |
| Melikören Mahallesi | AK Parti | %44,1 | %11,9 | %96,8 | 63 |
| Pusatlı Mahallesi | AK Parti | %54,1 | %31,6 | %89,5 | 363 |
| Sarımehmetli Mahallesi | AK Parti | %49,4 | %26,2 | %89,9 | 583 |
| Söğütlü Mahallesi | AK Parti | %47,4 | %23,7 | %90,5 | 42 |
| Süvegenler Mahallesi | AK Parti | %50,5 | %21,5 | %91,1 | 123 |
| Şıhbarak Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %42,1 | %83,2 | 499 |
| Şiraz Mahallesi | AK Parti | %54,9 | %29,0 | %87,2 | 187 |
| Tahtakemer Mahallesi | AK Parti | %45,1 | %30,8 | %87,6 | 153 |
| Tatar Mahallesi | MHP | %29,5 | %48,4 | %84,5 | 148 |
| Toklar Mahallesi | AK Parti | %33,6 | %22,4 | %81,2 | 170 |
| Turanlı Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %36,7 | %95,6 | 135 |
| Üçkonak Mahallesi | MHP | %34,9 | %37,0 | %85,3 | 231 |
| Yavuzselim Mahallesi | AK Parti | %47,8 | %17,2 | %90,7 | 1.495 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %43,5 | %24,1 | %88,5 | 1.407 |
| Yeşilbağ Mahallesi | AK Parti | %58,8 | %15,5 | %86,7 | 113 |
İlgili sonuçlar