Saruhanlı 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Saruhanlı sonuçlarında CHP %32,6 ile birinci, AK Parti %31,5 ile ikinci; fark 1,1 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,2) 7,4 puan üstünde. 50 mahalle ve köy arasından 19'unda CHP önde. CHP en güçlü Dilek Mahallesi (%92,1); AK Parti en güçlü Apak Mahallesi (%67,6). Katılım %93,2 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Saruhanlı 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Saruhanlı, Manisa, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Saruhanlı | Manisa | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 12.954 | %32,6 | %29,3 | %25,2 | +7,4 |
| AK Parti | 12.522 | %31,5 | %30,9 | %34,9 | −3,4 |
| İYİ Parti | 4.549 | %11,5 | %11,2 | %9,8 | +1,6 |
| MHP | 3.935 | %9,9 | %14,0 | %9,9 | −0,0 |
| Yeşil Sol Parti | 2.867 | %7,2 | %5,6 | %8,8 | −1,6 |
| Zafer Partisi | 745 | %1,9 | %2,2 | %2,3 | −0,4 |
| Memleket | 371 | %0,9 | %1,0 | %0,9 | +0,0 |
| Yeniden Refah | 346 | %0,9 | %1,5 | %2,8 | −2,0 |
| AP | 185 | %0,5 | %0,4 | %0,2 | +0,3 |
| BBP | 167 | %0,4 | %1,3 | %1,0 | −0,6 |
| Genç Parti | 134 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 55 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 55 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HAK-PAR | 42 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| SOL Parti | 35 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| TKP | 29 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 29 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Milli Yol | 19 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| YP | 15 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 9 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Saruhanlı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 143 | 44.177 | 41.168 | %93,2 | 39.718 | 1.450 |
Saruhanlı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adiloba Mahallesi | AK Parti | %18,1 | %35,9 | %94,0 | 567 |
| Alibeyli Mahallesi | CHP | %44,8 | %28,3 | %92,3 | 756 |
| Apak Mahallesi | AK Parti | %7,5 | %67,6 | %97,4 | 269 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %36,0 | %27,5 | %92,9 | 2.133 |
| Aydınlar Mahallesi | AK Parti | %4,6 | %43,5 | %101,8 | 109 |
| Azimli Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %6,0 | %12,8 | %93,7 | 473 |
| Bahadır Mahallesi | CHP | %27,6 | %24,6 | %96,6 | 147 |
| Bedeller Mahallesi | CHP | %36,6 | %34,6 | %93,6 | 172 |
| Büyükbelen Mahallesi | AK Parti | %21,6 | %32,4 | %93,7 | 1.851 |
| Cengiz Topel Mahallesi | CHP | %31,2 | %26,6 | %92,3 | 4.197 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %32,7 | %28,7 | %92,6 | 4.280 |
| Çakmaklı Mahallesi | CHP | %48,5 | %30,2 | %95,9 | 194 |
| Çaltepe Mahallesi | AK Parti | %6,7 | %67,0 | %96,6 | 207 |
| Çamlıyurt Mahallesi | AK Parti | %12,1 | %39,5 | %98,4 | 126 |
| Çerkez Osmaniye Mahallesi | AK Parti | %21,5 | %50,4 | %91,9 | 135 |
| Çınaroba Mahallesi | AK Parti | %16,4 | %55,0 | %93,6 | 218 |
| Çullugörece Mahallesi | AK Parti | %13,7 | %49,5 | %95,1 | 412 |
| Develi Mahallesi | AK Parti | %21,1 | %56,9 | %99,0 | 525 |
| Dilek Mahallesi | CHP | %92,1 | %3,1 | %97,3 | 1.592 |
| Gökçeköy Mahallesi | CHP | %45,6 | %33,2 | %95,2 | 1.099 |
| Gözlet Mahallesi | AK Parti | %19,6 | %47,1 | %96,3 | 218 |
| Gümülceli Mahallesi | AK Parti | %34,1 | %44,3 | %93,4 | 941 |
| Hacımusa Mahallesi | CHP | %43,9 | %29,9 | %92,2 | 128 |
| Hacırahmanlı Mahallesi | CHP | %44,3 | %23,6 | %93,8 | 2.090 |
| Halitpaşa Mahallesi | AK Parti | %29,5 | %39,9 | %92,5 | 1.953 |
| Hatıplar Mahallesi | AK Parti | %6,4 | %61,0 | %98,3 | 291 |
| Heybeli Mahallesi | AK Parti | %19,3 | %52,1 | %91,9 | 346 |
| İshakçelebi Mahallesi | CHP | %42,0 | %26,9 | %92,7 | 1.035 |
| İstasyon Mahallesi | CHP | %37,5 | %24,1 | %92,1 | 1.422 |
| Kayışlar Mahallesi | CHP | %38,7 | %16,6 | %92,9 | 326 |
| Kemiklidere Mahallesi | CHP | %83,0 | %2,0 | %97,8 | 624 |
| Kepenekli Mahallesi | AK Parti | %12,6 | %58,9 | %99,0 | 192 |
| Koldere Mahallesi | AK Parti | %32,8 | %33,0 | %93,1 | 2.421 |
| Koyuncu Mahallesi | AK Parti | %21,5 | %46,2 | %91,0 | 111 |
| Kumkuyucak Mahallesi | CHP | %52,9 | %15,5 | %92,5 | 427 |
| Kurtuluş Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %14,1 | %28,4 | %89,5 | 2.895 |
| Lütfiye Mahallesi | AK Parti | %31,1 | %35,2 | %94,0 | 516 |
| Mütevelli Mahallesi | AK Parti | %14,9 | %44,8 | %89,7 | 1.832 |
| Nuriye Mahallesi | CHP | %43,7 | %26,4 | %94,0 | 816 |
| Paşaköy Mahallesi | AK Parti | %16,5 | %43,5 | %93,7 | 1.280 |
| Pınarbaşı Mahallesi | AK Parti | %17,6 | %47,1 | %92,6 | 95 |
| Sarıçam Mahallesi | AK Parti | %24,7 | %41,6 | %89,6 | 212 |
| Sarısığırlı Mahallesi | AK Parti | %25,0 | %34,4 | %109,7 | 31 |
| Saruhan Mahallesi | CHP | %33,4 | %29,9 | %91,4 | 1.679 |
| Seyitoba Mahallesi | AK Parti | %22,8 | %45,3 | %92,7 | 274 |
| Şatırlar Mahallesi | AK Parti | %12,7 | %39,5 | %95,9 | 169 |
| Şehitler Mahallesi | AK Parti | %21,2 | %39,6 | %93,9 | 751 |
| Taşdibi Mahallesi | AK Parti | %12,7 | %55,3 | %97,8 | 498 |
| Tirkeş Mahallesi | CHP | %54,2 | %23,5 | %93,7 | 711 |
| Yılmaz Mahallesi | AK Parti | %27,5 | %39,0 | %95,8 | 431 |
İlgili sonuçlar