Mazıdağı 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Mazıdağı sonuçlarında Yeşil Sol Parti %67,5 ile birinci, AK Parti %15,8 ile ikinci; fark 51,7 puan. Yeşil Sol Parti burada Türkiye ortalamasının (%8,8) 58,7 puan üstünde. 52 mahalle ve köy arasından 47'sinde Yeşil Sol Parti önde. Yeşil Sol Parti en güçlü Çayönü Mahallesi (%90,2); AK Parti en güçlü Engin Mahallesi (%45,9). Katılım %81,3 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Mazıdağı 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Mazıdağı, Mardin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Mazıdağı | Mardin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Yeşil Sol Parti | 11.426 | %67,5 | %56,1 | %8,8 | +58,7 |
| AK Parti | 2.672 | %15,8 | %24,3 | %34,9 | −19,2 |
| CHP | 1.354 | %8,0 | %6,6 | %25,2 | −17,2 |
| İYİ Parti | 218 | %1,3 | %1,1 | %9,8 | −8,5 |
| MHP | 174 | %1,0 | %3,2 | %9,9 | −8,9 |
| Yeniden Refah | 111 | %0,7 | %1,1 | %2,8 | −2,2 |
| SOL Parti | 110 | %0,6 | %0,5 | %0,1 | +0,5 |
| Zafer Partisi | 68 | %0,4 | %0,5 | %2,3 | −1,9 |
| Memleket | 55 | %0,3 | %0,3 | %0,9 | −0,6 |
| AB | 52 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| ANAP | 50 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| HAK-PAR | 32 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| TKP | 21 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| BBP | 16 | %0,1 | %0,2 | %1,0 | −0,9 |
| GBP | 15 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 13 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 11 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 10 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Genç Parti | 8 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| HKP | 8 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| YP | 7 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Mazıdağı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 88 | 21.968 | 17.853 | %81,3 | 16.939 | 914 |
Mazıdağı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Yeşil Sol Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aksu Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %73,0 | %14,4 | %87,3 | 134 |
| Arıköy Mahallesi | AK Parti | %37,1 | %40,2 | %65,7 | 166 |
| Arısu Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %63,0 | %9,6 | %97,6 | 83 |
| Atalar Mahallesi | CHP | %42,3 | %4,9 | %96,9 | 129 |
| Atlıca Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %85,8 | %2,8 | %88,8 | 286 |
| Aykut Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %82,5 | %8,7 | %94,0 | 117 |
| Bahçecik Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %69,4 | %11,1 | %94,2 | 120 |
| Balpınar Mahallesi | AK Parti | %30,5 | %38,8 | %69,8 | 728 |
| Bilge Mahallesi | AK Parti | %30,9 | %45,5 | %95,6 | 68 |
| Çankaya Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %51,2 | %22,0 | %107,9 | 38 |
| Çayönü Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %90,2 | %6,9 | %84,0 | 125 |
| Derecik Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %80,0 | %5,3 | %88,6 | 88 |
| Dikyamaç Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %66,7 | %8,3 | %131,6 | 19 |
| Duraklı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %54,9 | %31,5 | %88,2 | 229 |
| Ekinciler Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %75,3 | %5,9 | %91,9 | 209 |
| Engin Mahallesi | AK Parti | %44,7 | %45,9 | %103,6 | 84 |
| Erdalı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %74,6 | %14,9 | %102,9 | 70 |
| Evciler Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %86,3 | %3,0 | %85,8 | 908 |
| Gümüşpınar Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %69,1 | %7,2 | %84,4 | 398 |
| Gümüşyuva Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %60,7 | %22,2 | %66,2 | 198 |
| Gündoğan Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %70,1 | %12,4 | %85,2 | 1.805 |
| Gürgöze Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %70,7 | %17,4 | %79,7 | 236 |
| Işıkyaka Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %68,1 | %9,7 | %82,8 | 87 |
| İkisu Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %84,1 | %6,5 | %98,2 | 113 |
| Karaalani Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %60,9 | %24,7 | %51,7 | 924 |
| Karataş Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %80,8 | %6,2 | %92,4 | 145 |
| Karşıyaka Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %66,7 | %20,6 | %83,0 | 1.317 |
| Kayalar Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %73,8 | %14,1 | %84,8 | 2.919 |
| Kebapçı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %63,3 | %26,7 | %139,1 | 23 |
| Kemerli Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %77,3 | %11,2 | %90,2 | 286 |
| Kışlak Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %60,3 | %19,2 | %100,0 | 92 |
| Kocakent Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %63,4 | %16,1 | %79,3 | 1.416 |
| Konur Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %73,1 | %13,5 | %107,3 | 55 |
| Meşeli Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %73,6 | %10,3 | %81,3 | 112 |
| Ortaklı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %67,5 | %12,5 | %113,9 | 36 |
| Ömürlü Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %66,3 | %1,5 | %86,0 | 329 |
| Poyraz Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %59,3 | %20,2 | %81,9 | 2.516 |
| Sağmal Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %77,2 | %2,8 | %66,5 | 403 |
| Sakızlı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %47,1 | %34,1 | %55,4 | 863 |
| Şanlı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %74,0 | %12,1 | %78,3 | 852 |
| Şenyuva Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %69,5 | %17,4 | %87,1 | 505 |
| Tanrıyolu Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %76,6 | %4,7 | %89,9 | 79 |
| Tarlacık Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %36,0 | %36,0 | %90,9 | 165 |
| Ulutaş Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %73,8 | %9,1 | %88,6 | 297 |
| Ürünlü Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %56,9 | %20,8 | %87,6 | 185 |
| Yağmur Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %71,1 | %13,3 | %80,3 | 416 |
| Yalınağaç Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %62,2 | %5,6 | %75,4 | 126 |
| Yeşilköy Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %74,3 | %4,0 | %90,2 | 244 |
| Yetkinler Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %64,9 | %28,0 | %88,8 | 367 |
| Yukarıkonak Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %57,8 | %15,0 | %78,2 | 248 |
| Yukarıocak Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %87,8 | %7,5 | %81,3 | 327 |
| Yücebağ Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %87,1 | %4,8 | %91,5 | 283 |
İlgili sonuçlar