Varto 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Varto sonuçlarında Yeşil Sol Parti %82,6 ile birinci, AK Parti %6,3 ile ikinci; fark 76,3 puan. Yeşil Sol Parti burada Türkiye ortalamasının (%8,8) 73,8 puan üstünde. 54 mahalle ve köy arasından 54'ünde Yeşil Sol Parti önde. Yeşil Sol Parti en güçlü Buzlugöze Köyü (%97,7); AK Parti en güçlü Kayalık Köyü (%20,3). Katılım %77,0 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Varto 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Varto, Muş, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Varto | Muş | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Yeşil Sol Parti | 12.629 | %82,6 | %51,5 | %8,8 | +73,8 |
| AK Parti | 966 | %6,3 | %20,2 | %34,9 | −28,6 |
| İYİ Parti | 820 | %5,4 | %5,6 | %9,8 | −4,4 |
| MHP | 348 | %2,3 | %16,4 | %9,9 | −7,6 |
| SOL Parti | 156 | %1,0 | %0,6 | %0,1 | +0,9 |
| Yeniden Refah | 84 | %0,5 | %2,8 | %2,8 | −2,3 |
| Memleket | 46 | %0,3 | %0,4 | %0,9 | −0,6 |
| ANAP | 42 | %0,3 | %0,3 | %0,1 | +0,2 |
| HAK-PAR | 40 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| BBP | 24 | %0,2 | %0,4 | %1,0 | −0,8 |
| Vatan Partisi | 20 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| AP | 18 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| HKP | 16 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 15 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Genç Parti | 14 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Millet | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| GBP | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| YP | 6 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 6 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Varto seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 83 | 20.505 | 15.789 | %77,0 | 15.293 | 496 |
Varto mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Yeşil Sol Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaçaltı Köyü | Yeşil Sol Parti | %80,2 | %2,0 | %80,8 | 125 |
| Ağaçkorur Köyü | Yeşil Sol Parti | %86,9 | %1,1 | %78,9 | 350 |
| Akçatepe Köyü | Yeşil Sol Parti | %92,5 | %4,1 | %84,7 | 177 |
| Alagöz Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %91,8 | %6,0 | %75,4 | 183 |
| Aşağıalagöz Köyü | Yeşil Sol Parti | %67,9 | %12,5 | %80,8 | 78 |
| Aşağıhacıbey Köyü | Yeşil Sol Parti | %89,7 | %7,7 | %65,9 | 741 |
| Bağiçi Köyü | Yeşil Sol Parti | %75,0 | %6,9 | %95,9 | 123 |
| Bahçelievler Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %82,4 | %5,9 | %88,4 | 155 |
| Baltaş Köyü | Yeşil Sol Parti | %76,3 | %2,3 | %86,2 | 152 |
| Başkent Köyü | Yeşil Sol Parti | %74,4 | %10,0 | %80,3 | 208 |
| Boyalı Köyü | Yeşil Sol Parti | %96,1 | %1,3 | %83,7 | 92 |
| Boylu Köyü | Yeşil Sol Parti | %84,8 | %9,7 | %69,5 | 213 |
| Buzlugöze Köyü | Yeşil Sol Parti | %97,7 | %0,6 | %74,3 | 241 |
| Çalıdere Köyü | Yeşil Sol Parti | %90,0 | %1,5 | %88,1 | 294 |
| Çayçatı Köyü | Yeşil Sol Parti | %85,1 | %5,0 | %69,6 | 556 |
| Çaylar Köyü | Yeşil Sol Parti | %75,5 | %3,9 | %84,5 | 1.032 |
| Dallıöz Köyü | Yeşil Sol Parti | %75,4 | %13,1 | %65,0 | 100 |
| Değerli Köyü | Yeşil Sol Parti | %85,5 | %4,6 | %77,2 | 180 |
| Derince Köyü | Yeşil Sol Parti | %92,2 | %3,1 | %84,6 | 78 |
| Dönertaş Köyü | Yeşil Sol Parti | %84,0 | %10,0 | %87,7 | 57 |
| Dutözü Köyü | Yeşil Sol Parti | %85,4 | %8,7 | %74,1 | 147 |
| Erdoğan Köyü | Yeşil Sol Parti | %89,7 | %4,8 | %80,0 | 190 |
| Esenler Köyü | Yeşil Sol Parti | %97,2 | %0,7 | %77,1 | 188 |
| Gümgüm Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %76,2 | %11,3 | %75,1 | 2.154 |
| Haksever Köyü | Yeşil Sol Parti | %90,6 | %3,7 | %67,1 | 484 |
| Hürriyet Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %79,3 | %8,3 | %76,0 | 1.362 |
| Hüseyinoğlu Köyü | Yeşil Sol Parti | %94,1 | %2,0 | %80,6 | 139 |
| İçmeler Köyü | Yeşil Sol Parti | %85,9 | %1,6 | %86,0 | 500 |
| İlbey Köyü | Yeşil Sol Parti | %90,6 | %4,4 | %78,4 | 269 |
| İnönü Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %78,9 | %1,5 | %81,7 | 240 |
| Kalecik Köyü | Yeşil Sol Parti | %81,3 | %13,0 | %78,7 | 164 |
| Karaköy | Yeşil Sol Parti | %86,5 | %7,3 | %75,7 | 370 |
| Karameşe Köyü | Yeşil Sol Parti | %94,5 | %3,9 | %68,5 | 540 |
| Karapınar Köyü | Yeşil Sol Parti | %94,6 | %0,0 | %85,6 | 153 |
| Kayalıdere Köyü | Yeşil Sol Parti | %91,2 | %3,4 | %75,1 | 357 |
| Kayalık Köyü | Yeşil Sol Parti | %59,5 | %20,3 | %67,8 | 121 |
| Kaynarca Köyü | Yeşil Sol Parti | %94,3 | %1,5 | %69,4 | 1.044 |
| Köprücük Köyü | Yeşil Sol Parti | %50,6 | %3,8 | %96,5 | 86 |
| Kumlukıyı Köyü | Yeşil Sol Parti | %95,7 | %1,4 | %72,8 | 191 |
| Kültür Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %69,2 | %13,4 | %76,5 | 2.773 |
| Leylek Köyü | Yeşil Sol Parti | %95,0 | %2,5 | %77,8 | 481 |
| Oğlakçı Köyü | Yeşil Sol Parti | %88,5 | %0,7 | %91,6 | 500 |
| Omcalı Köyü | Yeşil Sol Parti | %79,2 | %3,9 | %84,4 | 212 |
| Onpınar Köyü | Yeşil Sol Parti | %78,8 | %1,4 | %88,5 | 408 |
| Sazlıca Köyü | Yeşil Sol Parti | %94,4 | %2,5 | %73,8 | 439 |
| Taşçı Köyü | Yeşil Sol Parti | %80,2 | %1,9 | %93,9 | 114 |
| Taşdibek Köyü | Yeşil Sol Parti | %90,8 | %4,6 | %79,3 | 198 |
| Tepeköy | Yeşil Sol Parti | %55,3 | %10,6 | %78,6 | 215 |
| Ulusırt Köyü | Yeşil Sol Parti | %68,9 | %6,7 | %92,6 | 54 |
| Yayla Köyü | Yeşil Sol Parti | %93,8 | %1,5 | %81,3 | 80 |
| Yeni Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %88,5 | %8,0 | %71,8 | 497 |
| Yeşilpınar Köyü | Yeşil Sol Parti | %90,3 | %4,5 | %79,9 | 199 |
| Yılanlı Köyü | Yeşil Sol Parti | %96,0 | %2,8 | %83,1 | 219 |
| Yurttutan Köyü | Yeşil Sol Parti | %87,9 | %2,3 | %62,1 | 282 |
İlgili sonuçlar