Derinkuyu 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Derinkuyu sonuçlarında AK Parti %43,0 ile birinci, MHP %19,0 ile ikinci; fark 24,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 8,0 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,0 (+9,1 puan). 19 mahalle ve köy arasından 15'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kuyulutatlar Köyü (%77,9); MHP en güçlü Yazıhüyük-Göktürk Mahallesi (%37,4). Katılım %89,8 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Derinkuyu 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Derinkuyu, Nevşehir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Derinkuyu | Nevşehir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 5.724 | %43,0 | %38,9 | %34,9 | +8,0 |
| MHP | 2.528 | %19,0 | %20,4 | %9,9 | +9,1 |
| CHP | 2.526 | %19,0 | %17,1 | %25,2 | −6,2 |
| İYİ Parti | 1.786 | %13,4 | %16,0 | %9,8 | +3,6 |
| Yeniden Refah | 246 | %1,8 | %2,0 | %2,8 | −1,0 |
| Zafer Partisi | 96 | %0,7 | %1,3 | %2,3 | −1,5 |
| BBP | 63 | %0,5 | %0,9 | %1,0 | −0,5 |
| Memleket | 61 | %0,5 | %0,5 | %0,9 | −0,5 |
| AP | 49 | %0,4 | %0,3 | %0,2 | +0,2 |
| TİP | 26 | %0,2 | %0,4 | %1,7 | −1,5 |
| HAK-PAR | 21 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 16 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 16 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| ANAP | 12 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| Genç Parti | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Yeşil Sol Parti | 11 | %0,1 | %0,5 | %8,8 | −8,7 |
| Millet | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKP | 4 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| TKH | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| YP | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Derinkuyu seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 51 | 15.208 | 13.663 | %89,8 | 13.323 | 340 |
Derinkuyu mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Baş Mahallesi | AK Parti | %30,2 | %22,2 | %90,0 | 1.165 |
| Bayramlı Mahallesi | AK Parti | %35,1 | %15,9 | %89,3 | 1.142 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %27,2 | %13,9 | %94,2 | 431 |
| Çakıllı Köyü | AK Parti | %69,8 | %22,4 | %94,4 | 809 |
| Demirci Mahallesi | AK Parti | %35,5 | %11,8 | %90,0 | 938 |
| Doğala Köyü | AK Parti | %65,5 | %18,4 | %93,8 | 595 |
| Esentepe Mahallesi | AK Parti | %36,1 | %18,4 | %91,0 | 1.374 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %22,9 | %10,1 | %91,3 | 924 |
| Güneyce Köyü | AK Parti | %47,6 | %30,6 | %94,6 | 184 |
| Kuyulutatlar Köyü | AK Parti | %77,9 | %12,9 | %95,5 | 842 |
| Namık Kemal Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %17,7 | %89,8 | 1.109 |
| Özlüce Köyü | AK Parti | %72,8 | %12,5 | %93,2 | 680 |
| Suvermez Köyü | AK Parti | %43,0 | %25,9 | %86,4 | 1.158 |
| Tilköy | AK Parti | %50,7 | %20,0 | %93,6 | 439 |
| Yazıhüyük-Alparslan Mahallesi | AK Parti | %33,7 | %23,7 | %82,3 | 644 |
| Yazıhüyük-Bozkır Mahallesi | AK Parti | %43,0 | %23,0 | %83,1 | 622 |
| Yazıhüyük-Göktürk Mahallesi | MHP | %32,1 | %37,4 | %85,9 | 767 |
| Yazıhüyük-Polatkan Mahallesi | CHP | %25,0 | %21,8 | %87,1 | 518 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %36,3 | %14,8 | %86,6 | 867 |
İlgili sonuçlar