Şirvan 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Şirvan sonuçlarında AK Parti %65,5 ile birinci, Yeşil Sol Parti %18,9 ile ikinci; fark 46,6 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 30,6 puan üstünde. Yeşil Sol Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %18,9 (+10,1 puan). 63 mahalle ve köy arasından 50'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kayahisar Köyü (%98,7); Yeşil Sol Parti en güçlü Dişlinar Köyü (%89,4). Katılım %80,8 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şirvan 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Şirvan, Siirt, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şirvan | Siirt | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 6.195 | %65,5 | %35,4 | %34,9 | +30,6 |
| Yeşil Sol Parti | 1.788 | %18,9 | %47,9 | %8,8 | +10,1 |
| MHP | 471 | %5,0 | %3,6 | %9,9 | −4,9 |
| CHP | 402 | %4,3 | %7,2 | %25,2 | −20,9 |
| İYİ Parti | 180 | %1,9 | %1,4 | %9,8 | −7,9 |
| Yeniden Refah | 131 | %1,4 | %1,2 | %2,8 | −1,4 |
| BBP | 39 | %0,4 | %0,3 | %1,0 | −0,6 |
| Memleket | 35 | %0,4 | %0,5 | %0,9 | −0,6 |
| SOL Parti | 21 | %0,2 | %0,4 | %0,1 | +0,1 |
| ANAP | 20 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| AP | 18 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| AB | 16 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| HAK-PAR | 15 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Genç Parti | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Millet | 9 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| TKP | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| TKH | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Şirvan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 73 | 12.249 | 9.896 | %80,8 | 9.456 | 440 |
Şirvan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Yeşil Sol Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adıgüzel Köyü | AK Parti | %65,9 | %20,5 | %89,0 | 109 |
| Akçayar Köyü | AK Parti | %60,7 | %0,0 | %233,3 | 12 |
| Akgeçit Köyü | Yeşil Sol Parti | %21,4 | %47,6 | %70,8 | 65 |
| Akyokuş Köyü | AK Parti | %78,6 | %7,1 | %73,7 | 19 |
| Bağcılar Mahallesi | AK Parti | %69,0 | %20,9 | %69,9 | 196 |
| Bayındır Köyü | AK Parti | %94,7 | %1,8 | %89,2 | 65 |
| Belençay Köyü | AK Parti | %60,0 | %33,3 | %87,5 | 56 |
| Boylu Köyü | AK Parti | %88,2 | %1,8 | %76,1 | 234 |
| Cevizdalı Köyü | AK Parti | %58,5 | %1,9 | %343,8 | 16 |
| Cevizlik Köyü | AK Parti | %83,9 | %2,2 | %75,9 | 706 |
| Çeltikyolu Köyü | AK Parti | %71,3 | %8,4 | %92,4 | 197 |
| Çınarlı Köyü | AK Parti | %56,3 | %25,0 | %145,5 | 11 |
| Daltepe Köyü | AK Parti | %77,1 | %2,9 | %92,1 | 38 |
| Damlı Köyü | AK Parti | %91,1 | %3,0 | %80,5 | 210 |
| Demirkapı Köyü | AK Parti | %84,6 | %2,6 | %78,0 | 50 |
| Derinçay Köyü | AK Parti | %55,4 | %9,2 | %78,6 | 173 |
| Dişlinar Köyü | Yeşil Sol Parti | %4,4 | %89,4 | %78,9 | 152 |
| Doğruca Köyü | Yeşil Sol Parti | %32,3 | %54,8 | %84,6 | 39 |
| Durankaya Köyü | AK Parti | %85,2 | %9,2 | %85,4 | 308 |
| Elmadalı Köyü | AK Parti | %90,0 | %0,8 | %84,1 | 301 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %44,0 | %39,4 | %82,3 | 141 |
| Gözlüce Köyü | AK Parti | %92,3 | %0,8 | %93,1 | 145 |
| Gümüş Köyü | Yeşil Sol Parti | %41,7 | %58,3 | %108,3 | 12 |
| Hürmüz Köyü | Yeşil Sol Parti | %35,5 | %48,4 | %71,7 | 46 |
| İkizler Köyü | Yeşil Sol Parti | %19,2 | %71,4 | %85,4 | 219 |
| İncekaya Köyü | AK Parti | %65,0 | %8,8 | %73,2 | 321 |
| Kalkancık Köyü | AK Parti | %85,7 | %0,0 | %107,7 | 26 |
| Kapılı Köyü | AK Parti | %75,5 | %16,6 | %73,8 | 233 |
| Karaca Köyü | AK Parti | %83,2 | %0,9 | %82,0 | 139 |
| Kasımlı Köyü | AK Parti | %72,7 | %22,2 | %73,8 | 141 |
| Kayahisar Köyü | AK Parti | %98,7 | %0,0 | %81,8 | 280 |
| Kesmetaş Köyü | AK Parti | %57,9 | %0,5 | %84,2 | 259 |
| Kırtepe Mahallesi | AK Parti | %51,2 | %40,2 | %62,0 | 137 |
| Kirazlı Köyü | AK Parti | %47,7 | %30,8 | %83,8 | 80 |
| Kömürlü Köyü | AK Parti | %81,7 | %1,8 | %82,5 | 137 |
| Küfre Mahallesi | AK Parti | %42,6 | %32,2 | %75,4 | 1.625 |
| Madenköy | Yeşil Sol Parti | %32,8 | %52,2 | %80,9 | 419 |
| Meşecik Köyü | AK Parti | %73,9 | %17,4 | %93,1 | 29 |
| Nallıkaya Köyü | AK Parti | %95,4 | %0,4 | %79,2 | 365 |
| Ormanbağı Köyü | AK Parti | %77,2 | %9,0 | %80,8 | 552 |
| Ormanlı Köyü | AK Parti | %81,4 | %1,9 | %76,4 | 225 |
| Otluk Köyü | Yeşil Sol Parti | %23,5 | %61,8 | %83,3 | 42 |
| Oya Köyü | AK Parti | %93,1 | %0,0 | %97,0 | 168 |
| Özpınar Köyü | Yeşil Sol Parti | %32,3 | %39,6 | %84,4 | 205 |
| Pirinçli Köyü | AK Parti | %75,3 | %12,5 | %82,5 | 371 |
| Sarıdana Köyü | Yeşil Sol Parti | %8,9 | %79,2 | %77,3 | 150 |
| Sırçalı Köyü | AK Parti | %69,5 | %12,2 | %84,1 | 107 |
| Sit Mahallesi | AK Parti | %62,5 | %15,0 | %86,0 | 143 |
| Soğanlı Köyü | AK Parti | %74,3 | %8,1 | %93,8 | 80 |
| Soğuksu Köyü | AK Parti | %78,3 | %18,1 | %83,8 | 99 |
| Suludere Köyü | AK Parti | %95,5 | %0,0 | %104,8 | 21 |
| Suluyazı Köyü | AK Parti | %85,7 | %7,1 | %82,9 | 70 |
| Taşlı Köyü | AK Parti | %70,9 | %13,3 | %78,9 | 731 |
| Taşyaka Köyü | AK Parti | %67,9 | %17,3 | %82,2 | 101 |
| Tatlıpayam Köyü | AK Parti | %54,4 | %1,3 | %82,0 | 100 |
| Yağcılar Köyü | AK Parti | %79,8 | %9,8 | %86,3 | 388 |
| Yalkaya Köyü | Yeşil Sol Parti | %39,5 | %48,8 | %83,0 | 53 |
| Yamaçlı Köyü | AK Parti | %83,9 | %2,1 | %81,7 | 180 |
| Yarımtepe Köyü | Yeşil Sol Parti | %38,4 | %52,1 | %83,3 | 186 |
| Yaylacı Köyü | AK Parti | %77,0 | %13,6 | %75,4 | 264 |
| Yayladağ Köyü | Yeşil Sol Parti | %9,6 | %80,8 | %74,1 | 108 |
| Yedikapı Köyü | AK Parti | %44,1 | %35,3 | %72,0 | 50 |
| Yolbaşı Köyü | AK Parti | %48,1 | %28,3 | %84,7 | 144 |
İlgili sonuçlar