Gemerek 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Gemerek sonuçlarında AK Parti %29,8 ile birinci, CHP %25,4 ile ikinci; fark 4,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 5,2 puan altında. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %21,0 (+11,1 puan). 53 mahalle ve köy arasından 33'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Durgunsu Köyü (%71,4); CHP en güçlü Eskiyurt Köyü (%87,7). Katılım %85,0 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gemerek 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Gemerek, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Gemerek | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.172 | %29,8 | %40,0 | %34,9 | −5,2 |
| CHP | 3.562 | %25,4 | %16,0 | %25,2 | +0,2 |
| MHP | 2.939 | %21,0 | %18,0 | %9,9 | +11,1 |
| İYİ Parti | 1.234 | %8,8 | %7,3 | %9,8 | −1,0 |
| BBP | 1.015 | %7,2 | %10,2 | %1,0 | +6,3 |
| Yeniden Refah | 309 | %2,2 | %3,4 | %2,8 | −0,6 |
| Zafer Partisi | 301 | %2,1 | %1,8 | %2,3 | −0,1 |
| Memleket | 75 | %0,5 | %0,5 | %0,9 | −0,4 |
| TİP | 40 | %0,3 | %0,4 | %1,7 | −1,4 |
| Yeşil Sol Parti | 38 | %0,3 | %0,4 | %8,8 | −8,5 |
| HAK-PAR | 28 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Milli Yol | 22 | %0,2 | %0,2 | %0,0 | +0,1 |
| GBP | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 15 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKP | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| SOL Parti | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| YP | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Gemerek seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 79 | 17.055 | 14.504 | %85,0 | 14.014 | 490 |
Gemerek mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçaşar Köyü | MHP | %24,5 | %25,5 | %86,3 | 124 |
| Ali Kemali Efendi Mahallesi | AK Parti | %34,4 | %12,6 | %85,7 | 357 |
| Alperen Mahallesi | AK Parti | %29,3 | %15,6 | %91,0 | 434 |
| Bahçeli Mahallesi | MHP | %23,9 | %21,6 | %83,6 | 801 |
| Baştepe Köyü | MHP | %28,7 | %10,4 | %90,2 | 132 |
| Bulhasan Köyü | AK Parti | %36,5 | %31,8 | %84,5 | 103 |
| Burhanköy | AK Parti | %40,8 | %11,2 | %87,9 | 289 |
| Cesurlar Köyü | AK Parti | %27,0 | %5,4 | %74,1 | 58 |
| Çatköy | MHP | %28,3 | %18,6 | %88,3 | 265 |
| Çepni-Alaybey Mahallesi | CHP | %10,6 | %77,2 | %79,6 | 388 |
| Çepni-Ş.binbaşı Mehmet Aras Mahallesi | CHP | %7,6 | %74,4 | %73,1 | 531 |
| Çepni-Uğur Mumcu Mahallesi | CHP | %10,3 | %71,3 | %77,4 | 115 |
| Çiçekoğlu Köyü | AK Parti | %62,8 | %7,0 | %84,9 | 53 |
| Dendil Köyü | CHP | %20,0 | %41,2 | %77,2 | 114 |
| Durgunsu Köyü | AK Parti | %71,4 | %2,2 | %96,0 | 101 |
| Eğerci Köyü | AK Parti | %40,7 | %28,7 | %76,0 | 732 |
| Ekizce Köyü | AK Parti | %29,0 | %16,1 | %100,0 | 64 |
| Eskiçubuk Köyü | MHP | %31,8 | %4,7 | %90,5 | 95 |
| Eskiyurt Köyü | CHP | %0,0 | %87,7 | %92,7 | 331 |
| Eşikli Köyü | MHP | %19,4 | %26,1 | %85,1 | 255 |
| Fevziçakmak Mahallesi | AK Parti | %31,8 | %18,7 | %86,1 | 717 |
| Gaziosmanpaşa Mahallesi | AK Parti | %38,6 | %8,3 | %87,5 | 941 |
| Hacıyusuf Köyü | AK Parti | %50,0 | %11,6 | %81,3 | 112 |
| Horuk Mahallesi | AK Parti | %28,7 | %18,8 | %95,6 | 90 |
| İnkışla Köyü | AK Parti | %38,2 | %37,1 | %78,0 | 496 |
| Karaağıl Köyü | AK Parti | %45,9 | %29,7 | %90,9 | 44 |
| Karacalar Mahallesi | MHP | %25,7 | %2,8 | %98,2 | 113 |
| Karaerkek Köyü | AK Parti | %56,4 | %7,3 | %90,5 | 63 |
| Karagöl Köyü | AK Parti | %26,1 | %23,5 | %85,3 | 272 |
| Kartalkaya Köyü | AK Parti | %44,6 | %4,1 | %89,4 | 85 |
| Keklicek Köyü | CHP | %31,4 | %37,8 | %90,5 | 190 |
| Kocaoğlu Köyü | AK Parti | %69,2 | %6,2 | %98,6 | 70 |
| Köseli Köyü | AK Parti | %50,0 | %19,4 | %91,3 | 69 |
| Küçüktuzhisar Köyü | AK Parti | %49,0 | %10,4 | %87,8 | 123 |
| Kümeören Köyü | MHP | %31,6 | %14,0 | %91,9 | 198 |
| Muhsin Yazıcıoğlu Mahallesi | MHP | %26,5 | %18,8 | %86,7 | 603 |
| Osmanuşağı Köyü | AK Parti | %43,3 | %23,3 | %103,3 | 30 |
| Örenyurt Köyü | AK Parti | %43,8 | %18,8 | %75,4 | 65 |
| Öziçi Köyü | AK Parti | %50,0 | %13,6 | %91,0 | 100 |
| Seydinali Köyü | MHP | %28,6 | %19,0 | %83,1 | 83 |
| Sızır-Arpaözü Mahallesi | AK Parti | %36,5 | %10,5 | %81,4 | 226 |
| Sızır-Kalebaşı Mahallesi | MHP | %26,0 | %28,3 | %83,5 | 364 |
| Sızır-Köprübaşı Mahallesi | MHP | %26,7 | %26,7 | %85,8 | 541 |
| Sızır-Subaşı Mahallesi | CHP | %15,5 | %48,7 | %85,8 | 1.023 |
| Sızır-Yeni Mahallesi | CHP | %22,6 | %38,6 | %86,6 | 545 |
| Talazoğlu Köyü | AK Parti | %38,0 | %4,0 | %88,5 | 61 |
| Tatlıpınar Köyü | AK Parti | %40,7 | %19,8 | %92,1 | 101 |
| Tekmen Köyü | AK Parti | %41,5 | %19,2 | %81,6 | 163 |
| Yenidoğan Mahallesi | AK Parti | %33,2 | %15,9 | %86,4 | 1.607 |
| Yenihayat Mahallesi | AK Parti | %28,9 | %16,2 | %84,7 | 1.478 |
| Yeniköy | AK Parti | %37,3 | %14,8 | %77,5 | 374 |
| Yeşilöz Köyü | AK Parti | %42,6 | %5,3 | %91,2 | 114 |
| Yukarı Mahallesi | AK Parti | %34,3 | %18,1 | %84,2 | 652 |
İlgili sonuçlar