Hopa 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. Tur sonuçları
Hopa sonuçlarında Kemal Kılıçdaroğlu %62,0 ile birinci, Recep Tayyip Erdoğan %38,0 ile ikinci; fark 24,0 puan. Kemal Kılıçdaroğlu burada Türkiye ortalamasının (%48,1) 13,9 puan üstünde. 23 mahalle ve köy arasından 17'sinde Kemal Kılıçdaroğlu önde. Kemal Kılıçdaroğlu en güçlü Hendek Köyü (%92,2); Recep Tayyip Erdoğan en güçlü Subaşı Köyü (%74,4). Katılım %87,6 (Türkiye %85,6).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Hopa 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. Tur sonuçları — Hopa, Artvin, Türkiye karşılaştırması| Aday | Oy | Hopa | Artvin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 11.453 | %62,0 | %49,3 | %48,1 | +13,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 7.019 | %38,0 | %50,7 | %51,9 | −13,9 |
Hopa seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 73 | 21.330 | 18.683 | %87,6 | 18.472 | 211 |
Hopa mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Kemal Kılıçdaroğlu | Recep Tayyip Erdoğan | Katılım | Seçmen |
|---|
| Balıkköy | Kemal Kılıçdaroğlu | %90,0 | %10,0 | %96,8 | 158 |
| Başköy | Kemal Kılıçdaroğlu | %52,8 | %47,2 | %90,1 | 141 |
| Başoba Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %89,2 | %10,8 | %89,5 | 447 |
| Bucak Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %53,7 | %46,3 | %92,2 | 387 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %51,7 | %48,3 | %84,1 | 390 |
| Çamlı Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %57,0 | %43,0 | %92,0 | 425 |
| Çavuşlu Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %87,7 | %12,3 | %92,0 | 311 |
| Çimenli Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %29,0 | %71,0 | %84,5 | 155 |
| Esenkıyı Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %66,5 | %33,5 | %86,6 | 202 |
| Eşmekaya Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %57,8 | %42,2 | %88,7 | 212 |
| Güneşli Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %72,5 | %27,5 | %92,8 | 111 |
| Güvercinli Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %34,5 | %65,5 | %94,3 | 122 |
| Hendek Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %92,2 | %7,8 | %95,1 | 204 |
| Koyuncular Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %69,6 | %30,4 | %86,0 | 342 |
| Merkez Kuledibi Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %66,5 | %33,5 | %87,0 | 2.967 |
| Ortahopa Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %67,2 | %32,8 | %87,7 | 4.132 |
| Pınarlı Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %42,0 | %58,0 | %89,3 | 56 |
| Subaşı Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %25,6 | %74,4 | %95,8 | 189 |
| Sugören Mahallesi | Recep Tayyip Erdoğan | %42,4 | %57,6 | %86,7 | 885 |
| Sundura Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %58,8 | %41,2 | %86,3 | 8.691 |
| Yeşilköy | Recep Tayyip Erdoğan | %38,3 | %61,7 | %104,4 | 91 |
| Yoldere Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %85,4 | %14,6 | %92,7 | 341 |
| Yukarı Kuledibi Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %52,8 | %47,2 | %88,4 | 371 |
İlgili sonuçlar