Sarıçam 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Sarıçam sonuçlarında MHP %40,5 ile birinci, CHP %37,6 ile ikinci; fark 2,8 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%6,0) 34,5 puan üstünde. 69 mahalle ve köy arasından 43'ünde MHP önde. MHP en güçlü Aydınyurdu Mahallesi (%66,9); CHP en güçlü Bayram Hacılı Mahallesi (%64,1). Katılım %75,9 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sarıçam 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Sarıçam, Adana, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Sarıçam | Adana | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 44.333 | %40,5 | %13,2 | %6,0 | +34,5 |
| CHP | 41.232 | %37,6 | %41,7 | %35,8 | +1,9 |
| İYİ Parti | 7.871 | %7,2 | %7,2 | %4,6 | +2,6 |
| Yeniden Refah | 5.318 | %4,9 | %2,8 | %6,8 | −1,9 |
| Büyük Birlik | 3.517 | %3,2 | %2,3 | %1,2 | +2,0 |
| Zafer Partisi | 2.585 | %2,4 | %1,7 | %1,9 | +0,5 |
| Saadet | 1.629 | %1,5 | %0,7 | %1,2 | +0,3 |
| HÜDA PAR | 665 | %0,6 | %0,8 | %0,6 | +0,0 |
| Memleket | 357 | %0,3 | %0,1 | %0,2 | +0,1 |
| DEVA Partisi | 325 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| Millet | 313 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| DP | 245 | %0,2 | %0,1 | %0,4 | −0,2 |
| TKP | 233 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| BTP | 225 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
| Gelecek Partisi | 169 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 147 | %0,1 | %1,2 | %0,9 | −0,8 |
| DSP | 146 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 124 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 108 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
Sarıçam seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 478 | 153.837 | 116.694 | %75,9 | 109.542 | 7.152 |
Sarıçam mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Acıdere Mahallesi | MHP | %39,7 | %36,2 | %84,8 | 1.567 |
| Aflak Mahallesi | MHP | %45,2 | %34,8 | %99,2 | 128 |
| Akkuyu Mahallesi | MHP | %50,0 | %34,6 | %91,7 | 762 |
| Avcılar Mahallesi | MHP | %55,1 | %34,4 | %96,2 | 531 |
| Aydınyurdu Mahallesi | MHP | %66,9 | %19,9 | %97,7 | 616 |
| Ayvalı Mahallesi | CHP | %42,7 | %52,8 | %100,0 | 90 |
| Balcalı Mahallesi | CHP | %21,8 | %62,5 | %63,5 | 751 |
| Bayram Hacılı Mahallesi | CHP | %21,7 | %64,1 | %84,7 | 424 |
| Beyceli Mahallesi | MHP | %42,7 | %33,7 | %77,2 | 4.791 |
| Boynuyoğun Mahallesi | MHP | %45,3 | %29,6 | %79,3 | 1.278 |
| Boztepe Mahallesi | MHP | %57,7 | %28,0 | %94,8 | 401 |
| Buruk Cumhuriyet Mahallesi | MHP | %41,5 | %39,2 | %87,3 | 1.531 |
| Büyük Baklalı Mahallesi | MHP | %53,5 | %36,0 | %91,8 | 744 |
| Cerenli Mahallesi | MHP | %50,7 | %28,9 | %93,1 | 331 |
| Cihadiye Mahallesi | MHP | %50,0 | %36,4 | %94,1 | 1.348 |
| Çamlıca Mahallesi | MHP | %50,5 | %30,6 | %94,9 | 234 |
| Çarkıpare Mahallesi | CHP | %34,3 | %45,2 | %70,0 | 6.920 |
| Çaylı Mahallesi | MHP | %43,9 | %25,0 | %97,5 | 158 |
| Çınarlı Mahallesi | CHP | %31,1 | %49,0 | %80,3 | 1.594 |
| Çiçekli Mahallesi | MHP | %54,4 | %26,7 | %93,2 | 352 |
| Çirişgediği Mahallesi | MHP | %54,6 | %25,9 | %94,9 | 196 |
| Dağcı Mahallesi | CHP | %39,1 | %40,4 | %57,1 | 2.387 |
| Dutluca Mahallesi | MHP | %44,2 | %43,3 | %100,0 | 128 |
| Eğeciuşağı Mahallesi | CHP | %37,8 | %49,5 | %99,5 | 200 |
| Elif Su Uludağ Mahallesi | CHP | %37,6 | %37,7 | %65,5 | 6.733 |
| Ertuğrulgazi Mahallesi | CHP | %36,5 | %44,7 | %66,8 | 2.645 |
| Esentepe Mahallesi | MHP | %42,2 | %30,2 | %78,8 | 3.952 |
| Gökbuket Mahallesi | CHP | %33,6 | %46,3 | %96,9 | 325 |
| Göztepe Mahallesi | CHP | %37,0 | %43,6 | %79,6 | 1.817 |
| Gültepe Mahallesi | CHP | %37,2 | %41,2 | %69,0 | 17.035 |
| Hakkıbeyli Mahallesi | MHP | %63,5 | %19,1 | %91,7 | 349 |
| Hasanbeyli Mahallesi | MHP | %64,7 | %24,6 | %97,0 | 439 |
| Hocallı Mahallesi | MHP | %51,3 | %36,2 | %96,8 | 437 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %37,7 | %41,0 | %76,8 | 2.402 |
| İstiklal Mahallesi | MHP | %45,8 | %34,8 | %72,3 | 6.056 |
| Karaömerli Mahallesi | CHP | %29,9 | %61,0 | %97,9 | 191 |
| Karayusuflu Mahallesi | MHP | %51,9 | %37,9 | %94,6 | 257 |
| Kargakekeç Mahallesi | MHP | %57,1 | %33,0 | %90,8 | 207 |
| Karlık Mahallesi | MHP | %46,3 | %45,1 | %92,9 | 504 |
| Kaşobası Mahallesi | CHP | %36,8 | %55,3 | %98,8 | 240 |
| Kemalpaşa Mahallesi | CHP | %29,9 | %44,0 | %70,4 | 3.587 |
| Kepeztepe Mahallesi | CHP | %27,0 | %59,5 | %100,0 | 316 |
| Kılbaş Mahallesi | MHP | %41,3 | %39,9 | %98,7 | 159 |
| Kılıçlı Mahallesi | MHP | %45,9 | %38,4 | %93,5 | 1.729 |
| Kızılkaş Mahallesi | CHP | %38,9 | %45,5 | %93,2 | 1.172 |
| Kösefakılı Mahallesi | MHP | %59,0 | %37,7 | %96,8 | 63 |
| Küçükbaklalı Mahallesi | CHP | %42,5 | %46,2 | %87,0 | 561 |
| Maltepe Mahallesi | CHP | %38,6 | %50,4 | %95,3 | 150 |
| Mehmet Akif Ersoy Mahallesi | MHP | %39,5 | %33,9 | %74,9 | 11.060 |
| Menekşe Mahallesi | CHP | %36,3 | %45,2 | %82,1 | 475 |
| Mustafalar Mahallesi | MHP | %60,1 | %22,1 | %95,7 | 985 |
| Müminli Mahallesi | CHP | %37,7 | %42,8 | %90,0 | 1.057 |
| Orhangazi Mahallesi | MHP | %41,4 | %34,7 | %77,8 | 8.633 |
| Osmangazi Mahallesi | CHP | %40,0 | %40,5 | %70,6 | 6.992 |
| Remzi Oğuz Arık Mahallesi | MHP | %42,9 | %38,5 | %94,8 | 556 |
| Sarıçam Mahallesi | MHP | %52,0 | %26,4 | %92,3 | 634 |
| Sofudede Mahallesi | MHP | %40,7 | %36,9 | %78,8 | 1.852 |
| Suluca Mahallesi | MHP | %40,1 | %37,2 | %73,1 | 3.238 |
| Şahintepe Mahallesi | MHP | %39,7 | %35,6 | %76,2 | 8.064 |
| Turunçlu Mahallesi | MHP | %43,1 | %40,7 | %97,8 | 232 |
| Ünlüce Mahallesi | CHP | %40,7 | %48,3 | %93,0 | 242 |
| Yağızlar Mahallesi | MHP | %63,7 | %23,7 | %94,2 | 642 |
| Yarımca Mahallesi | MHP | %48,9 | %42,6 | %98,4 | 557 |
| Yavuz Sultan Selim Mahallesi | MHP | %42,8 | %33,5 | %78,7 | 6.050 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %32,2 | %46,4 | %72,2 | 4.194 |
| Yeniyayla Mahallesi | MHP | %43,9 | %43,7 | %89,4 | 594 |
| Yeşiltepe Mahallesi | MHP | %39,9 | %34,6 | %74,7 | 9.480 |
| Yıldırım Beyazıt Mahallesi | MHP | %41,8 | %32,9 | %77,1 | 7.207 |
| Yürekli Mahallesi | CHP | %28,7 | %46,9 | %56,9 | 2.305 |
İlgili sonuçlar