Kahta 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları

Kahta sonuçlarında AK Parti %35,7 ile birinci, Saadet %20,8 ile ikinci; fark 15,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%33,0) 2,7 puan üstünde. Saadet Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %20,8 (+19,6 puan). 17 mahalle ve köy arasından 15'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çobanlı Mahallesi (%45,8); Saadet en güçlü Bağlar Mahallesi (%52,7). Katılım %74,1 (Türkiye %78,1).

Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.

Kahta 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Kahta, Adıyaman, Türkiye karşılaştırması
PartiOyKahtaAdıyamanTürkiyeTürkiye'ye göre (puan)
AK Parti14.617%35,7%32,6%33,0+2,7
Saadet8.491%20,8%4,8%1,2+19,6
HÜDA PAR6.721%16,4%3,9%0,6+15,8
Yeniden Refah3.380%8,3%12,4%6,8+1,5
DEM Parti2.999%7,3%3,7%5,4+1,9
Büyük Birlik2.977%7,3%1,7%1,2+6,1
Millet583%1,4%0,3%0,1+1,4
MHP354%0,9%2,0%6,0−5,1
DEVA Partisi248%0,6%1,4%0,4+0,2
Bağımsızlar161%0,4%0,8%0,9−0,6
Milli Yol136%0,3%0,1%0,0+0,3
AB Parti122%0,3%0,1%0,0+0,3
BTP79%0,2%0,3%0,3−0,1
HKP36%0,1%0,0%0,0+0,0
Kahta seçmen ve sandık bilgileri
SandıkKayıtlı seçmenOy kullananKatılımGeçerli oyGeçersiz oy
17458.40443.252%74,140.9042.348
Kahta mahalle mahalle sonuçlar
Mahalle / köyBirinciAK PartiSaadetKatılımSeçmen
Atatürk MahallesiAK Parti%40,2%22,9%74,41.274
Bağlar MahallesiSaadet%9,7%52,7%86,9297
Bayraktar MahallesiAK Parti%38,1%21,9%77,62.531
Cami MahallesiAK Parti%35,8%20,8%80,61.783
Cumhuriyet MahallesiAK Parti%30,0%18,1%82,14.188
Çobanlı MahallesiAK Parti%45,8%26,8%91,4348
Fatih MahallesiAK Parti%37,8%19,6%74,42.783
Fırat MahallesiAK Parti%32,8%26,9%77,21.073
Gazi MahallesiAK Parti%32,6%17,6%76,02.403
Girne MahallesiAK Parti%38,3%18,1%70,411.006
Hürriyet MahallesiAK Parti%38,1%20,5%75,14.847
Karşıyaka MahallesiAK Parti%34,3%24,2%73,56.049
Menderes MahallesiAK Parti%35,9%22,0%71,45.467
Şeyhbaba MahallesiSaadet%19,3%21,2%90,4366
Turgut Özal MahallesiAK Parti%39,4%17,5%70,34.132
Yavuz Selim MahallesiAK Parti%35,3%23,1%71,26.726
Yeni MahallesiAK Parti%32,6%19,3%76,73.131

İlgili sonuçlar