Ardahan Merkez 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Ardahan Merkez sonuçlarında CHP %45,1 ile birinci, AK Parti %43,5 ile ikinci; fark 1,6 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 9,3 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %43,5 (+10,5 puan). 7 mahalle ve köy arasından 2'sinde CHP önde. CHP en güçlü Kaptanpaşa Mahallesi (%50,3); AK Parti en güçlü Gürçayır Mahallesi (%52,6). Katılım %77,7 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ardahan Merkez 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Ardahan Merkez, Ardahan, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Ardahan Merkez | Ardahan | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 5.049 | %45,1 | %39,0 | %35,8 | +9,3 |
| AK Parti | 4.875 | %43,5 | %35,8 | %33,0 | +10,5 |
| DEVA Partisi | 752 | %6,7 | %4,5 | %0,4 | +6,3 |
| Yeniden Refah | 126 | %1,1 | %5,7 | %6,8 | −5,7 |
| Bağımsızlar | 98 | %0,9 | %4,8 | %0,9 | −0,1 |
| İYİ Parti | 70 | %0,6 | %2,6 | %4,6 | −4,0 |
| DP | 62 | %0,6 | %0,3 | %0,4 | +0,2 |
| Saadet | 35 | %0,3 | %0,4 | %1,2 | −0,9 |
| BTP | 29 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | −0,0 |
| DSP | 23 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Büyük Birlik | 22 | %0,2 | %1,3 | %1,2 | −1,0 |
| HÜDA PAR | 18 | %0,2 | %0,1 | %0,6 | −0,4 |
| TKH | 14 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 10 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| HAK-PAR | 10 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
Ardahan Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 50 | 15.245 | 11.845 | %77,7 | 11.205 | 640 |
Ardahan Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Atatürk Mahallesi | AK Parti | %37,4 | %44,6 | %82,8 | 879 |
| Gürçayır Mahallesi | AK Parti | %37,9 | %52,6 | %88,5 | 131 |
| Halilefendi Mahallesi | AK Parti | %44,3 | %46,6 | %85,4 | 1.703 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %42,6 | %45,0 | %75,6 | 2.865 |
| Kaptanpaşa Mahallesi | CHP | %50,3 | %39,4 | %74,7 | 2.981 |
| Karagöl Mahallesi | CHP | %45,9 | %42,9 | %76,3 | 5.137 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %43,3 | %45,3 | %79,7 | 1.549 |
İlgili sonuçlar