Güroymak 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Güroymak sonuçlarında AK Parti %32,5 ile birinci, Yeniden Refah %32,4 ile ikinci; fark 0,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%33,0) 0,5 puan altında. DEM Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %31,8 (+26,4 puan). 17 mahalle ve köy arasından 5'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Nurtepe Mahallesi (%73,2); Yeniden Refah en güçlü Uğurlu Mahallesi (%77,0). Katılım %77,6 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Güroymak 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Güroymak, Bitlis, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Güroymak | Bitlis | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.313 | %32,5 | %37,1 | %33,0 | −0,5 |
| Yeniden Refah | 4.297 | %32,4 | %14,0 | %6,8 | +25,6 |
| DEM Parti | 4.221 | %31,8 | %34,2 | %5,4 | +26,4 |
| CHP | 98 | %0,7 | %2,2 | %35,8 | −35,0 |
| İYİ Parti | 87 | %0,7 | %3,0 | %4,6 | −4,0 |
| Bağımsızlar | 86 | %0,6 | %0,2 | %0,9 | −0,3 |
| Saadet | 54 | %0,4 | %3,5 | %1,2 | −0,8 |
| BTP | 47 | %0,4 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 33 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| TKP | 31 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,0 |
Güroymak seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 62 | 18.187 | 14.107 | %77,6 | 13.267 | 840 |
Güroymak mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Yeniden Refah | Katılım | Seçmen |
|---|
| Bağlar Mahallesi | Yeniden Refah | %30,6 | %38,7 | %72,3 | 2.236 |
| Barajyolu Mahallesi | Yeniden Refah | %29,9 | %38,7 | %86,0 | 558 |
| Barış Mahallesi | AK Parti | %34,9 | %30,8 | %76,4 | 1.836 |
| Bölmedere Mahallesi | DEM Parti | %12,1 | %12,1 | %74,0 | 50 |
| Değirmen Mahallesi | AK Parti | %35,7 | %32,6 | %79,8 | 1.385 |
| Erentepe Mahallesi | DEM Parti | %31,8 | %7,9 | %86,8 | 273 |
| Girne Mahallesi | DEM Parti | %33,6 | %24,3 | %79,2 | 1.262 |
| Haydar Mahallesi | Yeniden Refah | %30,4 | %35,0 | %79,5 | 1.107 |
| Kümbet Mahallesi | DEM Parti | %25,3 | %35,3 | %75,5 | 1.374 |
| Nurtepe Mahallesi | AK Parti | %73,2 | %4,0 | %81,1 | 322 |
| Şenevler Mahallesi | Yeniden Refah | %25,8 | %48,8 | %78,9 | 1.143 |
| Şenova Mahallesi | AK Parti | %45,6 | %24,6 | %78,2 | 826 |
| Şentepe Mahallesi | AK Parti | %41,4 | %16,0 | %80,2 | 1.091 |
| Şirintepe Mahallesi | DEM Parti | %32,7 | %25,0 | %74,3 | 2.002 |
| Uğurlu Mahallesi | Yeniden Refah | %11,9 | %77,0 | %83,0 | 171 |
| Yamaç Mahallesi | Yeniden Refah | %17,0 | %57,0 | %76,8 | 555 |
| Yeşilova Mahallesi | Yeniden Refah | %29,4 | %34,7 | %78,7 | 1.996 |
İlgili sonuçlar