Kemaliye 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Kemaliye sonuçlarında AK Parti %50,9 ile birinci, MHP %43,6 ile ikinci; fark 7,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%33,0) 17,8 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %43,6 (+37,6 puan). 11 mahalle ve köy arasından 7'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Esertepe Mahallesi (%68,8); MHP en güçlü Sandıkbağı Mahallesi (%58,6). Katılım %79,0 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kemaliye 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Kemaliye, Erzincan, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kemaliye | Erzincan | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 517 | %50,9 | %8,6 | %33,0 | +17,8 |
| MHP | 443 | %43,6 | %39,3 | %6,0 | +37,6 |
| CHP | 38 | %3,7 | %18,1 | %35,8 | −32,0 |
| Bağımsızlar | 7 | %0,7 | %22,0 | %0,9 | −0,3 |
| Yeniden Refah | 6 | %0,6 | %2,6 | %6,8 | −6,2 |
| Saadet | 4 | %0,4 | %0,7 | %1,2 | −0,8 |
| BTP | 1 | %0,1 | %0,8 | %0,3 | −0,2 |
Kemaliye seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 11 | 1.344 | 1.062 | %79,0 | 1.016 | 46 |
Kemaliye mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ariki Mahallesi | MHP | %43,1 | %51,7 | %92,2 | 64 |
| Bahçe Mahallesi | AK Parti | %52,4 | %42,9 | %89,4 | 47 |
| Dörtyolağzı Mahallesi | MHP | %38,4 | %56,6 | %92,2 | 116 |
| Esertepe Mahallesi | AK Parti | %68,8 | %31,3 | %105,9 | 17 |
| Gençağa Mahallesi | AK Parti | %58,4 | %37,2 | %80,4 | 143 |
| Hacı Yusuf Mahallesi | AK Parti | %52,9 | %43,7 | %72,2 | 169 |
| Halilağa Mahallesi | AK Parti | %48,2 | %38,6 | %66,9 | 181 |
| İshakpaşa Mahallesi | AK Parti | %59,0 | %34,0 | %79,2 | 192 |
| Naip Mahallesi | AK Parti | %65,1 | %31,2 | %75,2 | 153 |
| Sandıkbağı Mahallesi | MHP | %39,8 | %58,6 | %76,3 | 177 |
| Taşdibi Mahallesi | MHP | %40,5 | %51,4 | %89,4 | 85 |
İlgili sonuçlar