Araban 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Araban sonuçlarında MHP %33,0 ile birinci, Yeniden Refah %26,2 ile ikinci; fark 6,8 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%6,0) 27,0 puan üstünde. Yeniden Refah Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %26,2 (+19,4 puan). 49 mahalle ve köy arasından 25'inde MHP önde. MHP en güçlü Yolveren Mahallesi (%60,1); Yeniden Refah en güçlü Aşağıyufkalı Mahallesi (%50,6). Katılım %85,8 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Araban 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Araban, Gaziantep, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Araban | Gaziantep | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 5.992 | %33,0 | %1,7 | %6,0 | +27,0 |
| Yeniden Refah | 4.753 | %26,2 | %15,4 | %6,8 | +19,4 |
| CHP | 3.970 | %21,8 | %29,7 | %35,8 | −13,9 |
| İYİ Parti | 2.038 | %11,2 | %1,8 | %4,6 | +6,6 |
| DEM Parti | 625 | %3,4 | %4,8 | %5,4 | −2,0 |
| Bağımsızlar | 344 | %1,9 | %0,3 | %0,9 | +0,9 |
| Saadet | 121 | %0,7 | %1,1 | %1,2 | −0,5 |
| BTP | 51 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | −0,0 |
| DEVA Partisi | 45 | %0,2 | %0,5 | %0,4 | −0,1 |
| Zafer Partisi | 44 | %0,2 | %1,9 | %1,9 | −1,7 |
| Millet | 43 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| HÜDA PAR | 42 | %0,2 | %1,5 | %0,6 | −0,4 |
| ANAP | 31 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Gelecek Partisi | 22 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 16 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| AB Parti | 14 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| Abp | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| DP | 8 | %0,0 | %0,2 | %0,4 | −0,3 |
Araban seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 91 | 22.511 | 19.314 | %85,8 | 18.171 | 1.143 |
Araban mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | Yeniden Refah | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbudak Mahallesi | DEM Parti | %13,7 | %7,0 | %74,2 | 660 |
| Akkoç Mahallesi | MHP | %43,6 | %17,0 | %102,0 | 102 |
| Altınpınar Mahallesi | CHP | %15,6 | %0,0 | %101,6 | 63 |
| Aşağıkaravaiz Mahallesi | DEM Parti | %14,2 | %16,3 | %86,7 | 271 |
| Aşağıyufkalı Mahallesi | Yeniden Refah | %20,3 | %50,6 | %88,9 | 99 |
| Bağlıca Mahallesi | MHP | %53,4 | %20,7 | %109,5 | 63 |
| Başpınar Mahallesi | CHP | %9,2 | %2,5 | %75,8 | 231 |
| Beydili Mahallesi | MHP | %56,7 | %14,8 | %89,1 | 512 |
| Çiftekoz Mahallesi | DEM Parti | %25,6 | %7,4 | %69,9 | 183 |
| Dağdancık Mahallesi | MHP | %44,7 | %26,9 | %92,9 | 638 |
| Doğan Mahallesi | Yeniden Refah | %14,7 | %27,5 | %90,8 | 119 |
| Dumlupınar Mahallesi | MHP | %30,3 | %28,9 | %85,9 | 503 |
| Elif Mahallesi | Yeniden Refah | %26,6 | %40,7 | %92,2 | 2.442 |
| Emirhaydar Mahallesi | MHP | %54,9 | %16,2 | %87,3 | 237 |
| Erenbağ Mahallesi | Yeniden Refah | %31,1 | %37,7 | %93,9 | 66 |
| Esentepe Mahallesi | İYİ Parti | %3,1 | %24,8 | %68,4 | 519 |
| Eskialtıntaş Mahallesi | Yeniden Refah | %17,5 | %38,6 | %81,7 | 164 |
| Fakılı Mahallesi | İYİ Parti | %13,5 | %6,5 | %73,9 | 811 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | MHP | %46,9 | %21,7 | %92,4 | 484 |
| Fıstıklıdağ Mahallesi | MHP | %32,9 | %10,4 | %70,1 | 398 |
| Gelinbuğday Mahallesi | MHP | %49,0 | %15,0 | %94,6 | 166 |
| Gökçepayam Mahallesi | CHP | %25,8 | %25,8 | %95,0 | 279 |
| Güllüce Mahallesi | CHP | %25,7 | %22,4 | %91,4 | 220 |
| Gümüşpınar Mahallesi | CHP | %21,7 | %2,9 | %82,0 | 89 |
| Güzey Mahallesi | İYİ Parti | %25,6 | %29,4 | %77,2 | 219 |
| Hasanoğlu Mahallesi | CHP | %18,1 | %1,4 | %90,2 | 153 |
| Hisar Mahallesi | MHP | %55,0 | %11,3 | %79,1 | 685 |
| Kale Mahallesi | MHP | %43,2 | %22,9 | %94,5 | 472 |
| Karababa Mahallesi | CHP | %2,7 | %2,7 | %75,2 | 101 |
| Karacaören Mahallesi | MHP | %41,6 | %28,1 | %100,0 | 89 |
| Köklüce Mahallesi | MHP | %42,8 | %40,3 | %95,0 | 698 |
| Körhacıobası Mahallesi | Yeniden Refah | %39,1 | %50,2 | %88,6 | 324 |
| Küçüklü Mahallesi | CHP | %10,7 | %24,8 | %92,9 | 269 |
| Mehmet Gökçek Mahallesi | MHP | %42,9 | %30,8 | %90,9 | 617 |
| Muratlı Mahallesi | MHP | %38,3 | %33,8 | %82,2 | 264 |
| Nurettin Mahallesi | MHP | %43,8 | %23,3 | %88,8 | 89 |
| Sarıkaya Mahallesi | MHP | %44,8 | %20,5 | %86,4 | 352 |
| Sarıtepe Mahallesi | MHP | %37,2 | %24,5 | %86,1 | 402 |
| Şerif Peri Mahallesi | MHP | %40,8 | %32,4 | %83,4 | 881 |
| Tarlabaşı Mahallesi | DEM Parti | %6,0 | %2,0 | %72,2 | 72 |
| Taşdeğirmen Mahallesi | CHP | %18,3 | %21,3 | %86,7 | 511 |
| Turgut Özal Mahallesi | MHP | %34,7 | %29,1 | %83,7 | 2.966 |
| Yaylacık Mahallesi | MHP | %52,9 | %14,7 | %88,5 | 364 |
| Yeni Altıntaş Mahallesi | CHP | %25,3 | %20,1 | %85,9 | 680 |
| Yeşilova Mahallesi | MHP | %34,8 | %30,6 | %79,7 | 1.562 |
| Yolveren Mahallesi | MHP | %60,1 | %26,6 | %95,1 | 206 |
| Yukarıkaravaiz Mahallesi | CHP | %23,6 | %27,9 | %91,2 | 1.054 |
| Yukarıyufkalı Mahallesi | MHP | %41,3 | %9,5 | %98,6 | 74 |
| Ziyaret Mahallesi | MHP | %51,3 | %20,5 | %90,9 | 88 |
İlgili sonuçlar