Şiran 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Şiran sonuçlarında DP %39,4 ile birinci, MHP %25,4 ile ikinci; fark 14,0 puan. DP burada Türkiye ortalamasının (%0,4) 39,0 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %25,4 (+19,5 puan). 9 mahalle ve köy arasından 7'sinde DP önde. DP en güçlü Mertekli Mahallesi (%50,2); MHP en güçlü Alacahan Mahallesi (%57,0). Katılım %68,9 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şiran 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Şiran, Gümüşhane, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şiran | Gümüşhane | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DP | 1.745 | %39,4 | %3,9 | %0,4 | +39,0 |
| MHP | 1.126 | %25,4 | %42,2 | %6,0 | +19,5 |
| Yeniden Refah | 712 | %16,1 | %4,6 | %6,8 | +9,3 |
| AK Parti | 475 | %10,7 | %38,0 | %33,0 | −22,3 |
| İYİ Parti | 237 | %5,4 | %2,5 | %4,6 | +0,7 |
| Saadet | 44 | %1,0 | %0,7 | %1,2 | −0,2 |
| Büyük Birlik | 35 | %0,8 | %1,0 | %1,2 | −0,4 |
| CHP | 31 | %0,7 | %6,0 | %35,8 | −35,1 |
| DEVA Partisi | 14 | %0,3 | %0,2 | %0,4 | −0,0 |
| BTP | 9 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
Şiran seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 24 | 6.821 | 4.699 | %68,9 | 4.428 | 271 |
Şiran mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alacahan Mahallesi | MHP | %9,6 | %57,0 | %88,4 | 164 |
| Bilgili Mahallesi | DP | %26,3 | %25,5 | %58,3 | 247 |
| Fatih Mahallesi | DP | %41,7 | %31,1 | %80,3 | 229 |
| Karaca Mahallesi | DP | %37,8 | %30,3 | %52,6 | 1.309 |
| Mertekli Mahallesi | DP | %50,2 | %8,5 | %75,0 | 316 |
| Örenkale Mahallesi | DP | %38,7 | %28,0 | %84,9 | 238 |
| Şehit Hakan Mahallesi | Yeniden Refah | %23,3 | %28,8 | %78,2 | 478 |
| Tekke Mahallesi | DP | %43,1 | %23,1 | %72,2 | 3.334 |
| Uluşiran Mahallesi | DP | %45,2 | %21,0 | %62,8 | 506 |
İlgili sonuçlar