Kastamonu Merkez 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Kastamonu Merkez sonuçlarında CHP %49,2 ile birinci, AK Parti %36,2 ile ikinci; fark 13,0 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 13,4 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %36,2 (+3,1 puan). 20 mahalle ve köy arasından 15'inde CHP önde. CHP en güçlü Kuzeykent Mahallesi (%53,4); AK Parti en güçlü Esentepe Mahallesi (%52,3). Katılım %77,3 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kastamonu Merkez 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Kastamonu Merkez, Kastamonu, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kastamonu Merkez | Kastamonu | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 31.810 | %49,2 | %30,8 | %35,8 | +13,4 |
| AK Parti | 23.390 | %36,2 | %36,1 | %33,0 | +3,1 |
| MHP | 4.464 | %6,9 | %23,4 | %6,0 | +0,9 |
| Yeniden Refah | 1.991 | %3,1 | %3,9 | %6,8 | −3,7 |
| Bağımsızlar | 859 | %1,3 | %2,8 | %0,9 | +0,4 |
| Zafer Partisi | 709 | %1,1 | %0,7 | %1,9 | −0,8 |
| İYİ Parti | 526 | %0,8 | %0,8 | %4,6 | −3,8 |
| Saadet | 291 | %0,4 | %0,5 | %1,2 | −0,7 |
| BTP | 150 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
| DSP | 96 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Memleket | 87 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| HÜDA PAR | 85 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
| DEM Parti | 65 | %0,1 | %0,0 | %5,4 | −5,3 |
| AP | 59 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| HKP | 42 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 25 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 24 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 21 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Kastamonu Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 270 | 88.168 | 68.146 | %77,3 | 64.694 | 3.452 |
Kastamonu Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akmescit Mahallesi | AK Parti | %40,1 | %50,1 | %86,5 | 864 |
| Aktekke Mahallesi | CHP | %47,5 | %37,2 | %76,2 | 2.959 |
| Atabeygazi Mahallesi | AK Parti | %42,5 | %46,1 | %88,6 | 229 |
| Beyçelebi Mahallesi | CHP | %51,7 | %35,8 | %78,6 | 2.085 |
| Budamış Mahallesi | CHP | %45,5 | %40,3 | %81,6 | 2.094 |
| Candaroğulları Mahallesi | CHP | %51,5 | %33,4 | %75,9 | 6.078 |
| Cebrail Mahallesi | CHP | %42,2 | %40,4 | %78,7 | 1.323 |
| Esentepe Mahallesi | AK Parti | %35,6 | %52,3 | %85,0 | 2.335 |
| Hepkebirler Mahallesi | CHP | %43,6 | %38,8 | %82,3 | 1.116 |
| Hisarardı Mahallesi | AK Parti | %41,6 | %46,4 | %82,0 | 618 |
| Honsalar Mahallesi | AK Parti | %38,6 | %50,3 | %71,4 | 824 |
| İnönü Mahallesi | CHP | %51,5 | %34,1 | %78,0 | 16.161 |
| İsfendiyar Mahallesi | CHP | %44,4 | %41,7 | %82,9 | 803 |
| İsmailbey Mahallesi | CHP | %46,2 | %42,8 | %78,6 | 2.495 |
| Kırkçeşme Mahallesi | CHP | %42,4 | %41,9 | %85,3 | 1.080 |
| Kuzeykent Mahallesi | CHP | %53,4 | %31,7 | %75,2 | 18.329 |
| Mehmet Akif Ersoy Mahallesi | CHP | %46,8 | %37,6 | %76,5 | 17.956 |
| Saraçlar Mahallesi | CHP | %50,5 | %34,6 | %75,9 | 9.776 |
| Topçuoğlu Mahallesi | CHP | %48,6 | %35,5 | %81,9 | 692 |
| Yavuzselim Mahallesi | CHP | %47,2 | %36,7 | %79,2 | 351 |
İlgili sonuçlar