Yazıhan 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Yazıhan sonuçlarında CHP %43,3 ile birinci, AK Parti %42,1 ile ikinci; fark 1,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 7,5 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %42,1 (+9,0 puan). 33 mahalle ve köy arasından 14'ünde CHP önde. CHP en güçlü Karaca Mahallesi (%92,9); AK Parti en güçlü Sadıklı Mahallesi (%72,2). Katılım %87,9 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yazıhan 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Yazıhan, Malatya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yazıhan | Malatya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 4.384 | %43,3 | %27,3 | %35,8 | +7,5 |
| AK Parti | 4.261 | %42,1 | %47,7 | %33,0 | +9,0 |
| Yeniden Refah | 801 | %7,9 | %16,9 | %6,8 | +1,1 |
| DEM Parti | 291 | %2,9 | %0,7 | %5,4 | −2,5 |
| HÜDA PAR | 95 | %0,9 | %0,5 | %0,6 | +0,3 |
| Bağımsızlar | 89 | %0,9 | %0,6 | %0,9 | −0,1 |
| İYİ Parti | 85 | %0,8 | %1,0 | %4,6 | −3,8 |
| Büyük Birlik | 43 | %0,4 | %1,0 | %1,2 | −0,8 |
| Saadet | 34 | %0,3 | %0,9 | %1,2 | −0,9 |
| BTP | 24 | %0,2 | %0,4 | %0,3 | −0,1 |
| Zafer Partisi | 22 | %0,2 | %0,7 | %1,9 | −1,7 |
Yazıhan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 50 | 12.132 | 10.660 | %87,9 | 10.129 | 531 |
Yazıhan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akyazı Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %48,8 | %92,5 | 241 |
| Alican Mahallesi | CHP | %36,4 | %24,8 | %97,3 | 146 |
| Ambarcık Mahallesi | CHP | %55,9 | %37,0 | %92,5 | 307 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %46,5 | %37,2 | %94,6 | 407 |
| Balaban Mahallesi | CHP | %45,1 | %40,8 | %90,7 | 602 |
| Bereketli Mahallesi | CHP | %83,1 | %10,7 | %87,9 | 207 |
| Boyaca Mahallesi | AK Parti | %30,6 | %36,5 | %90,9 | 198 |
| Boztepe Mahallesi | AK Parti | %34,5 | %56,0 | %95,6 | 91 |
| Böğürtlen Mahallesi | AK Parti | %10,3 | %53,4 | %98,5 | 267 |
| Buzluk Mahallesi | AK Parti | %17,7 | %59,1 | %89,4 | 540 |
| Çavuş Mahallesi | AK Parti | %16,0 | %54,0 | %81,8 | 66 |
| Çivril Mahallesi | AK Parti | %36,8 | %42,6 | %93,3 | 178 |
| Dedekargın Mahallesi | CHP | %76,0 | %12,4 | %82,7 | 156 |
| Doğuş Mahallesi | CHP | %52,7 | %34,1 | %88,9 | 687 |
| Durucasu Mahallesi | AK Parti | %37,5 | %53,1 | %86,9 | 1.432 |
| Eğribük Mahallesi | CHP | %86,4 | %7,1 | %94,5 | 164 |
| Epreme Mahallesi | AK Parti | %27,4 | %56,0 | %90,0 | 301 |
| Erecek Mahallesi | AK Parti | %24,6 | %59,7 | %88,4 | 619 |
| Fethiye Mahallesi | CHP | %80,6 | %11,3 | %63,2 | 718 |
| Gayret Mahallesi | CHP | %68,5 | %24,5 | %88,4 | 249 |
| Gövük Mahallesi | AK Parti | %31,6 | %63,2 | %98,5 | 270 |
| Hamidiye Mahallesi | CHP | %62,7 | %22,4 | %90,7 | 355 |
| İriağaç Mahallesi | AK Parti | %11,4 | %46,1 | %81,6 | 261 |
| Karaca Mahallesi | CHP | %92,9 | %6,0 | %90,6 | 203 |
| Koşar Mahallesi | AK Parti | %33,3 | %40,7 | %63,6 | 44 |
| Kömüşhan Mahallesi | AK Parti | %22,7 | %47,1 | %89,9 | 543 |
| Mısırdere Mahallesi | AK Parti | %43,3 | %46,5 | %93,3 | 415 |
| Sadıklı Mahallesi | AK Parti | %4,4 | %72,2 | %100,0 | 93 |
| Sinanlı Mahallesi | AK Parti | %31,9 | %52,5 | %89,7 | 320 |
| Sürür Mahallesi | CHP | %50,7 | %44,7 | %88,5 | 655 |
| Tahtalı Mahallesi | AK Parti | %34,7 | %39,6 | %86,4 | 272 |
| Tecirli Mahallesi | CHP | %81,8 | %15,0 | %80,9 | 383 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %29,2 | %57,5 | %86,3 | 742 |
İlgili sonuçlar