Artuklu 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Artuklu sonuçlarında DEM Parti %43,0 ile birinci, AK Parti %33,4 ile ikinci; fark 9,6 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,4) 37,6 puan üstünde. HÜDA PAR Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %4,8 (+4,2 puan). 91 mahalle ve köy arasından 62'sinde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Ambar Mahallesi (%98,3); AK Parti en güçlü Nur (akıncı) Mahallesi (%72,6). Katılım %72,9 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Artuklu 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Artuklu, Mardin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Artuklu | Mardin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 35.103 | %43,0 | %54,1 | %5,4 | +37,6 |
| AK Parti | 27.267 | %33,4 | %26,1 | %33,0 | +0,4 |
| Yeniden Refah | 6.590 | %8,1 | %6,6 | %6,8 | +1,3 |
| CHP | 4.415 | %5,4 | %2,6 | %35,8 | −30,4 |
| HÜDA PAR | 3.888 | %4,8 | %3,6 | %0,6 | +4,2 |
| Bağımsızlar | 1.105 | %1,4 | %0,7 | %0,9 | +0,4 |
| DEVA Partisi | 1.025 | %1,3 | %0,8 | %0,4 | +0,9 |
| Zafer Partisi | 872 | %1,1 | %0,2 | %1,9 | −0,8 |
| İYİ Parti | 867 | %1,1 | %0,5 | %4,6 | −3,5 |
| BTP | 303 | %0,4 | %0,4 | %0,3 | +0,1 |
| HKP | 128 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
Artuklu seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 406 | 120.146 | 87.602 | %72,9 | 81.563 | 6.039 |
Artuklu mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 13 Mart Mahallesi | DEM Parti | %41,1 | %36,0 | %67,3 | 21.364 |
| Acar Mahallesi | DEM Parti | %83,8 | %13,1 | %91,7 | 109 |
| Ahmetli Mahallesi | DEM Parti | %71,4 | %25,4 | %68,0 | 97 |
| Akbağ Mahallesi | DEM Parti | %73,7 | %20,8 | %93,4 | 439 |
| Akıncı Mahallesi | DEM Parti | %60,5 | %18,1 | %84,2 | 691 |
| Alakuş Mahallesi | DEM Parti | %80,2 | %12,8 | %78,1 | 114 |
| Alımlı Mahallesi | DEM Parti | %56,3 | %23,0 | %102,3 | 86 |
| Ambar Mahallesi | DEM Parti | %98,3 | %0,6 | %90,5 | 199 |
| Aran Mahallesi | DEM Parti | %86,4 | %11,8 | %77,9 | 517 |
| Arpatepe Mahallesi | DEM Parti | %64,7 | %29,3 | %91,5 | 319 |
| Aşağıyeniköy Mahallesi | DEM Parti | %91,1 | %5,1 | %66,9 | 121 |
| Avcılar Mahallesi | DEM Parti | %66,2 | %23,9 | %100,7 | 142 |
| Aytepe Mahallesi | DEM Parti | %70,1 | %17,5 | %74,8 | 139 |
| Bağlıca Mahallesi | DEM Parti | %75,9 | %14,4 | %63,6 | 533 |
| Boztepe Mahallesi | DEM Parti | %59,2 | %18,1 | %97,4 | 461 |
| Buğday Mahallesi | DEM Parti | %74,7 | %16,7 | %71,8 | 330 |
| Cevizlik Mahallesi | DEM Parti | %43,0 | %34,9 | %94,6 | 539 |
| Cevizpınarı Mahallesi | DEM Parti | %39,1 | %31,5 | %89,7 | 458 |
| Cumhuriyet Mahallesi | DEM Parti | %70,5 | %16,5 | %75,7 | 1.407 |
| Çabuk Mahallesi | DEM Parti | %43,9 | %35,6 | %74,5 | 1.189 |
| Çağlar Mahallesi | DEM Parti | %80,7 | %16,3 | %95,0 | 404 |
| Çalışlı Mahallesi | AK Parti | %42,1 | %46,7 | %65,2 | 477 |
| Çatak Mahallesi | DEM Parti | %63,1 | %6,1 | %72,7 | 377 |
| Çayırpınar Mahallesi | DEM Parti | %78,6 | %11,9 | %53,5 | 86 |
| Çıplaktepe Mahallesi | DEM Parti | %89,1 | %7,7 | %80,5 | 195 |
| Çiftlikköy Mahallesi | DEM Parti | %62,7 | %24,9 | %84,6 | 201 |
| Çukuryurt Mahallesi | DEM Parti | %96,1 | %1,6 | %78,0 | 164 |
| Dara Mahallesi | DEM Parti | %64,2 | %16,0 | %83,3 | 681 |
| Dibektaş Mahallesi | AK Parti | %12,5 | %66,7 | %102,0 | 50 |
| Diyarbakır Kapı Mahallesi | DEM Parti | %41,7 | %39,9 | %62,9 | 545 |
| Düzlük Mahallesi | DEM Parti | %64,6 | %33,3 | %84,7 | 59 |
| Elmabahçe Mahallesi | DEM Parti | %89,1 | %8,9 | %78,2 | 275 |
| Eminettin Mahallesi | AK Parti | %29,0 | %49,3 | %84,6 | 293 |
| Ensar Mahallesi | AK Parti | %22,7 | %55,8 | %77,5 | 1.756 |
| Eroğlu Mahallesi | DEM Parti | %91,0 | %7,0 | %78,5 | 130 |
| Eryeri Mahallesi | AK Parti | %43,4 | %46,4 | %90,0 | 753 |
| Esentepe Mahallesi | DEM Parti | %82,7 | %13,6 | %80,8 | 146 |
| Eskikale Mahallesi | DEM Parti | %68,0 | %22,3 | %100,0 | 110 |
| Gökçe Mahallesi | AK Parti | %26,0 | %45,5 | %88,4 | 5.294 |
| Göllü Mahallesi | DEM Parti | %53,0 | %25,7 | %88,2 | 576 |
| Gül Mahallesi | AK Parti | %34,4 | %45,5 | %76,9 | 572 |
| Güneyli Mahallesi | DEM Parti | %56,3 | %40,0 | %74,8 | 111 |
| Gürağaç Mahallesi | DEM Parti | %57,4 | %42,6 | %101,5 | 67 |
| Hamzabey Mahallesi | AK Parti | %16,4 | %61,4 | %93,8 | 257 |
| Hatunlu Mahallesi | AK Parti | %33,2 | %58,2 | %71,0 | 272 |
| Haydar Mahallesi | DEM Parti | %71,3 | %21,3 | %73,7 | 152 |
| Hüyüklü Mahallesi | DEM Parti | %64,3 | %26,6 | %94,5 | 290 |
| İstasyon Mahallesi | DEM Parti | %81,2 | %10,2 | %77,3 | 2.442 |
| Kabala Mahallesi | AK Parti | %14,0 | %38,9 | %68,8 | 4.821 |
| Karademir Mahallesi | DEM Parti | %53,8 | %28,2 | %85,4 | 48 |
| Kayacan Mahallesi | AK Parti | %32,0 | %44,1 | %74,9 | 916 |
| Konaklı Mahallesi | DEM Parti | %80,2 | %12,0 | %93,4 | 212 |
| Kotek Mahallesi | DEM Parti | %81,6 | %10,6 | %72,3 | 1.656 |
| Kumlu Mahallesi | HÜDA PAR | %9,6 | %32,2 | %79,4 | 1.235 |
| Kuyulu Mahallesi | AK Parti | %19,6 | %72,5 | %57,2 | 430 |
| Küçükköy Mahallesi | DEM Parti | %75,5 | %24,5 | %94,6 | 204 |
| Latifiye Mahallesi | AK Parti | %27,5 | %53,0 | %66,3 | 240 |
| Medrese Mahallesi | AK Parti | %14,0 | %68,9 | %67,8 | 261 |
| Necmettin Mahallesi | AK Parti | %28,2 | %52,3 | %68,5 | 289 |
| Nur (akıncı) Mahallesi | AK Parti | %20,2 | %72,6 | %100,0 | 87 |
| Nur Mahallesi | DEM Parti | %50,6 | %29,1 | %66,3 | 16.335 |
| Ofis Mahallesi | DEM Parti | %70,0 | %16,1 | %76,5 | 2.017 |
| Ortaköy Mahallesi | HÜDA PAR | %19,8 | %27,6 | %83,1 | 5.461 |
| Özlüce Mahallesi | DEM Parti | %84,0 | %8,2 | %94,7 | 282 |
| Sakalar Mahallesi | DEM Parti | %79,4 | %17,8 | %65,8 | 278 |
| Saraçoğlu Mahallesi | DEM Parti | %77,5 | %13,9 | %71,7 | 1.943 |
| Savurkapı Mahallesi | AK Parti | %25,5 | %54,5 | %73,5 | 1.760 |
| Sulak Mahallesi | DEM Parti | %60,3 | %33,1 | %88,6 | 175 |
| Sultanköy Mahallesi | DEM Parti | %59,8 | %13,5 | %91,6 | 323 |
| Şar Mahallesi | AK Parti | %20,6 | %59,6 | %69,4 | 899 |
| Şehidiye Mahallesi | AK Parti | %18,5 | %51,6 | %74,3 | 397 |
| Tandır Mahallesi | DEM Parti | %82,1 | %7,5 | %83,3 | 84 |
| Teker Mahallesi | AK Parti | %25,6 | %59,2 | %65,7 | 632 |
| Tilkitepe Mahallesi | DEM Parti | %60,0 | %36,7 | %75,6 | 119 |
| Tozan Mahallesi | DEM Parti | %60,2 | %35,7 | %90,1 | 111 |
| Ulucami Mahallesi | AK Parti | %19,6 | %61,9 | %57,1 | 308 |
| Yalım Mahallesi | DEM Parti | %42,5 | %33,3 | %70,4 | 14.449 |
| Yardere Mahallesi | DEM Parti | %84,7 | %11,7 | %79,3 | 150 |
| Yayla Mahallesi | DEM Parti | %63,7 | %23,1 | %91,6 | 238 |
| Yaylabaşı Mahallesi | DEM Parti | %47,8 | %41,2 | %87,5 | 168 |
| Yaylacık Mahallesi | DEM Parti | %59,4 | %34,3 | %67,5 | 412 |
| Yaylı Mahallesi | AK Parti | %18,8 | %30,3 | %89,4 | 1.045 |
| Yenice Mahallesi | DEM Parti | %76,7 | %13,3 | %86,1 | 36 |
| Yenikapı Mahallesi | AK Parti | %29,0 | %54,0 | %65,0 | 452 |
| Yeniköy Mahallesi | DEM Parti | %44,4 | %40,0 | %69,7 | 66 |
| Yenişehir Mahallesi | AK Parti | %31,9 | %42,1 | %69,1 | 14.485 |
| Yolbaşı Mahallesi | AK Parti | %42,0 | %46,0 | %73,2 | 71 |
| Yukarıaydınlı Mahallesi | AK Parti | %38,7 | %52,1 | %84,5 | 317 |
| Yukarıhatunlu Mahallesi | Yeniden Refah | %31,7 | %18,3 | %78,7 | 136 |
| Yukarıyeniköy Mahallesi | DEM Parti | %61,6 | %29,8 | %92,2 | 166 |
| Yüce Mahallesi | DEM Parti | %76,4 | %13,0 | %90,5 | 443 |
İlgili sonuçlar