Varto 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Varto sonuçlarında DEM Parti %60,5 ile birinci, AK Parti %22,7 ile ikinci; fark 37,8 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,4) 55,1 puan üstünde. 7 mahalle ve köy arasından 7'sinde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Alagöz Mahallesi (%80,7); AK Parti en güçlü Yeni Mahallesi (%40,4). Katılım %65,5 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Varto 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Varto, Muş, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Varto | Muş | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 2.695 | %60,5 | %35,1 | %5,4 | +55,1 |
| AK Parti | 1.012 | %22,7 | %31,5 | %33,0 | −10,3 |
| CHP | 447 | %10,0 | %3,4 | %35,8 | −25,7 |
| Bağımsızlar | 87 | %2,0 | %1,5 | %0,9 | +1,0 |
| Yeniden Refah | 82 | %1,8 | %12,9 | %6,8 | −5,0 |
| MHP | 48 | %1,1 | %3,0 | %6,0 | −4,9 |
| DEVA Partisi | 23 | %0,5 | %2,5 | %0,4 | +0,2 |
| BTP | 23 | %0,5 | %0,3 | %0,3 | +0,2 |
| HÜDA PAR | 18 | %0,4 | %2,6 | %0,6 | −0,2 |
| HKP | 13 | %0,3 | %0,1 | %0,0 | +0,2 |
| Saadet | 7 | %0,2 | %1,7 | %1,2 | −1,0 |
Varto seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 24 | 7.368 | 4.826 | %65,5 | 4.455 | 371 |
Varto mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alagöz Mahallesi | DEM Parti | %80,7 | %15,1 | %70,8 | 178 |
| Bahçelievler Mahallesi | DEM Parti | %34,6 | %25,4 | %86,6 | 157 |
| Gümgüm Mahallesi | DEM Parti | %64,8 | %25,3 | %66,1 | 2.193 |
| Hürriyet Mahallesi | DEM Parti | %59,4 | %20,0 | %63,1 | 1.351 |
| İnönü Mahallesi | DEM Parti | %54,5 | %10,2 | %70,3 | 249 |
| Kültür Mahallesi | DEM Parti | %61,4 | %20,0 | %63,2 | 2.752 |
| Yeni Mahallesi | DEM Parti | %47,0 | %40,4 | %71,5 | 488 |
İlgili sonuçlar