Niğde Merkez 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Niğde Merkez sonuçlarında AK Parti %36,2 ile birinci, CHP %25,6 ile ikinci; fark 10,6 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%33,0) 3,2 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,1 (+13,1 puan). 14 mahalle ve köy arasından 13'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Nar Mahallesi (%44,3); CHP en güçlü Fertek Mahallesi (%33,4). Katılım %75,8 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Niğde Merkez 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Niğde Merkez, Niğde, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Niğde Merkez | Niğde | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 28.793 | %36,2 | %40,1 | %33,0 | +3,2 |
| CHP | 20.341 | %25,6 | %22,4 | %35,8 | −10,2 |
| MHP | 15.150 | %19,1 | %24,0 | %6,0 | +13,1 |
| İYİ Parti | 9.236 | %11,6 | %6,0 | %4,6 | +7,0 |
| Yeniden Refah | 3.282 | %4,1 | %3,3 | %6,8 | −2,7 |
| Zafer Partisi | 864 | %1,1 | %0,7 | %1,9 | −0,8 |
| Saadet | 791 | %1,0 | %0,8 | %1,2 | −0,2 |
| DEVA Partisi | 210 | %0,3 | %0,2 | %0,4 | −0,1 |
| DEM Parti | 148 | %0,2 | %0,1 | %5,4 | −5,2 |
| Bağımsızlar | 111 | %0,1 | %0,1 | %0,9 | −0,8 |
| Millet | 91 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HÜDA PAR | 67 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
| BTP | 63 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| TKP | 55 | %0,1 | %0,0 | %0,3 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 55 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| YTP | 54 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| DSP | 53 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| DP | 43 | %0,1 | %0,0 | %0,4 | −0,3 |
| HKP | 24 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| AB Parti | 22 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 18 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 8 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Niğde Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 324 | 108.500 | 82.262 | %75,8 | 79.479 | 2.783 |
Niğde Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşağı Kayabaşı Mahallesi | AK Parti | %32,4 | %28,1 | %75,0 | 10.367 |
| Efendibey Mahallesi | AK Parti | %38,7 | %21,2 | %76,2 | 13.833 |
| Fertek Mahallesi | AK Parti | %38,2 | %33,4 | %88,8 | 767 |
| İlhanlı Mahallesi | AK Parti | %41,9 | %17,4 | %75,6 | 12.556 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %33,6 | %31,9 | %75,0 | 9.769 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %35,6 | %27,1 | %72,5 | 7.004 |
| Kayaardı Mahallesi | AK Parti | %30,4 | %28,3 | %79,0 | 2.821 |
| Kumluca Mahallesi | AK Parti | %33,6 | %25,5 | %78,5 | 2.503 |
| Nar Mahallesi | AK Parti | %44,3 | %14,4 | %76,7 | 4.196 |
| Sarıköprü Mahallesi | AK Parti | %33,5 | %29,0 | %76,1 | 7.817 |
| Selçuk Mahallesi | AK Parti | %34,8 | %29,2 | %76,0 | 14.354 |
| Şahsüleyman Mahallesi | AK Parti | %39,0 | %20,8 | %77,2 | 8.738 |
| Şehitler Mahallesi | AK Parti | %37,2 | %26,3 | %77,7 | 5.708 |
| Yukarı Kayabaşı Mahallesi | CHP | %31,7 | %33,3 | %73,3 | 8.067 |
İlgili sonuçlar