Güneysu 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Güneysu sonuçlarında AK Parti %71,4 ile birinci, CHP %11,4 ile ikinci; fark 60,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%33,0) 38,3 puan üstünde. 12 mahalle ve köy arasından 12'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kiremit Mahallesi (%84,8); CHP en güçlü Birlik Mahallesi (%15,8). Katılım %81,4 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Güneysu 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Güneysu, Rize, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Güneysu | Rize | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.421 | %71,4 | %48,8 | %33,0 | +38,3 |
| CHP | 546 | %11,4 | %17,8 | %35,8 | −24,4 |
| Yeniden Refah | 392 | %8,2 | %9,9 | %6,8 | +1,4 |
| Bağımsızlar | 141 | %2,9 | %0,7 | %0,9 | +2,0 |
| İYİ Parti | 120 | %2,5 | %3,7 | %4,6 | −2,1 |
| Zafer Partisi | 81 | %1,7 | %1,2 | %1,9 | −0,2 |
| Saadet | 64 | %1,3 | %5,1 | %1,2 | +0,1 |
| BTP | 29 | %0,6 | %0,4 | %0,3 | +0,3 |
Güneysu seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 24 | 6.340 | 5.159 | %81,4 | 4.794 | 365 |
Güneysu mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adacami Mahallesi | AK Parti | %63,8 | %13,0 | %76,4 | 1.090 |
| Aşağı Kiremit Mahallesi | AK Parti | %75,9 | %4,6 | %81,9 | 116 |
| Başaran Mahallesi | AK Parti | %76,7 | %12,5 | %90,4 | 271 |
| Birlik Mahallesi | AK Parti | %68,2 | %15,8 | %83,0 | 400 |
| Eskicami Mahallesi | AK Parti | %69,9 | %11,9 | %79,5 | 258 |
| Güneli Mahallesi | AK Parti | %73,0 | %5,1 | %89,2 | 518 |
| Kiremit Mahallesi | AK Parti | %84,8 | %5,1 | %88,5 | 355 |
| Küçükcamii Mahallesi | AK Parti | %66,9 | %14,1 | %81,8 | 686 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %69,1 | %11,7 | %77,3 | 846 |
| Selamet Mahallesi | AK Parti | %74,1 | %14,9 | %82,3 | 508 |
| Ulucamii Mahallesi | AK Parti | %73,3 | %13,0 | %75,4 | 826 |
| Yenicami Mahallesi | AK Parti | %77,4 | %7,4 | %89,5 | 466 |
İlgili sonuçlar