Cumhuriyet Mahallesi 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Cumhuriyet Mahallesi sonuçlarında CHP %53,8 ile birinci, AK Parti %38,1 ile ikinci; fark 15,8 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 18,0 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %38,1 (+5,0 puan). CHP oy oranında Altınova ilçesindeki 3 mahalle ve köy arasında 1'inci sırada. 10 sandık, 3.336 kayıtlı seçmen. Katılım %84,8 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
| Parti | Oy | Cumhuriyet Mahallesi | Altınova | Yalova | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CHP | 1.447 | %53,8 | %49,5 | %43,1 | %35,8 | +18,0 |
| AK Parti | 1.023 | %38,1 | %42,6 | %41,1 | %33,0 | +5,0 |
| DEVA Partisi | 85 | %3,2 | %3,0 | %0,8 | %0,4 | +2,8 |
| Yeniden Refah | 49 | %1,8 | %1,8 | %1,9 | %6,8 | −5,0 |
| MHP | 18 | %0,7 | %0,8 | %5,1 | %6,0 | −5,3 |
| DEM Parti | 18 | %0,7 | %0,6 | %2,0 | %5,4 | −4,8 |
| Zafer Partisi | 14 | %0,5 | %0,5 | %1,3 | %1,9 | −1,4 |
| İYİ Parti | 14 | %0,5 | %0,6 | %1,1 | %4,6 | −4,1 |
| HÜDA PAR | 11 | %0,4 | %0,4 | %0,3 | %0,6 | −0,2 |
| BTP | 7 | %0,3 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 2 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 | 3.336 | 2.830 | %84,8 | 2.688 | 142 |