Balya 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Balya sonuçlarında CHP %48,9 ile birinci, AK Parti %46,5 ile ikinci; fark 2,4 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 6,9 puan üstünde. AK Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %46,5 (+10,1 puan). 46 mahalle ve köy arasından 25'inde CHP önde. CHP en güçlü Kocabük Mahallesi (%93,6); AK Parti en güçlü Hacıhüseyin Mahallesi (%78,4). Katılım %91,8 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Balya 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Balya, Balıkesir, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Balya | Balıkesir | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 4.885 | %48,9 | %51,1 | %42,0 | +6,9 |
| AK Parti | 4.646 | %46,5 | %40,5 | %36,4 | +10,1 |
| İYİ Parti | 121 | %1,2 | %3,0 | %3,4 | −2,2 |
| Yeniden Refah | 96 | %1,0 | %2,1 | %6,1 | −5,1 |
| BTP | 43 | %0,4 | %0,2 | %0,2 | +0,2 |
| DEM Parti | 32 | %0,3 | %0,9 | %5,1 | −4,8 |
| Zafer Partisi | 31 | %0,3 | %0,9 | %1,9 | −1,6 |
| Bağımsızlar | 24 | %0,2 | %0,4 | %0,2 | +0,1 |
| Memleket | 20 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 16 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| DSP | 14 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| EMEP | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| TKP | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 7 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| Milli Yol | 7 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 6 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 6 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HÜDA PAR | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| Abp | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Balya seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 58 | 11.448 | 10.506 | %91,8 | 9.983 | 523 |
Balya mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbaş Mahallesi | CHP | %67,9 | %30,2 | %96,0 | 175 |
| Alidemirci Mahallesi | AK Parti | %30,8 | %65,9 | %96,8 | 222 |
| Bengiler Mahallesi | CHP | %70,4 | %26,4 | %89,8 | 324 |
| Çakallar Mahallesi | AK Parti | %28,4 | %68,8 | %95,2 | 273 |
| Çalova Mahallesi | AK Parti | %36,1 | %58,6 | %92,8 | 222 |
| Çamavşar Mahallesi | AK Parti | %44,0 | %51,3 | %96,0 | 522 |
| Çamucu Mahallesi | AK Parti | %40,7 | %51,4 | %93,1 | 335 |
| Çarmık Mahallesi | CHP | %83,0 | %11,8 | %86,9 | 382 |
| Çiğdem Mahallesi | CHP | %43,8 | %41,9 | %98,3 | 115 |
| Çukurcak Mahallesi | CHP | %41,9 | %40,9 | %100,0 | 94 |
| Danişment Mahallesi | AK Parti | %45,7 | %51,0 | %89,0 | 471 |
| Değirmendere Mahallesi | CHP | %68,9 | %28,0 | %92,9 | 183 |
| Dereköy Mahallesi | AK Parti | %44,7 | %53,1 | %95,1 | 534 |
| Doğanlar Mahallesi | CHP | %62,2 | %34,4 | %92,4 | 331 |
| Enverpaşa Mahallesi | CHP | %51,9 | %45,1 | %86,1 | 642 |
| Farsak Mahallesi | CHP | %50,6 | %42,9 | %94,4 | 90 |
| Gökmusa Mahallesi | AK Parti | %23,9 | %73,9 | %100,0 | 96 |
| Göktepe Mahallesi | CHP | %50,6 | %43,7 | %100,0 | 92 |
| Göloba Mahallesi | CHP | %51,2 | %43,9 | %86,1 | 166 |
| Habipler Mahallesi | AK Parti | %24,9 | %67,0 | %99,1 | 223 |
| Hacıhüseyin Mahallesi | AK Parti | %17,7 | %78,4 | %95,2 | 415 |
| Havutbaşı Mahallesi | AK Parti | %38,5 | %56,2 | %98,6 | 141 |
| Ilıca Mahallesi | CHP | %53,6 | %42,3 | %87,9 | 472 |
| Kadıköy Mahallesi | CHP | %65,3 | %31,3 | %93,3 | 163 |
| Karacahisar Mahallesi | CHP | %65,4 | %31,6 | %95,0 | 140 |
| Karlık Mahallesi | AK Parti | %0,0 | %67,3 | %87,7 | 57 |
| Kaşıkçı Mahallesi | AK Parti | %39,5 | %55,3 | %100,0 | 78 |
| Kavakalanı Mahallesi | AK Parti | %38,2 | %59,6 | %93,3 | 150 |
| Kayalar Mahallesi | CHP | %65,5 | %30,6 | %89,3 | 422 |
| Kayapınar Mahallesi | AK Parti | %44,8 | %46,3 | %94,0 | 150 |
| Koca Camii Mahallesi | CHP | %51,7 | %42,7 | %85,3 | 781 |
| Kocabük Mahallesi | CHP | %93,6 | %5,9 | %94,2 | 206 |
| Koyuneri Mahallesi | CHP | %51,5 | %42,9 | %80,2 | 354 |
| Mancılık Mahallesi | CHP | %48,4 | %46,7 | %92,3 | 324 |
| Medrese Mahallesi | AK Parti | %27,4 | %71,2 | %95,3 | 85 |
| Müstecap Mahallesi | CHP | %78,1 | %20,9 | %97,4 | 194 |
| Narlı Mahallesi | AK Parti | %31,7 | %63,4 | %94,1 | 269 |
| Orhanlar Mahallesi | CHP | %59,1 | %34,5 | %84,6 | 286 |
| Örenköy Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %52,1 | %89,2 | 167 |
| Patlak Mahallesi | CHP | %61,9 | %33,3 | %101,2 | 84 |
| Semizköy Mahallesi | CHP | %70,3 | %27,9 | %94,9 | 117 |
| Söbücealan Mahallesi | AK Parti | %35,6 | %60,0 | %90,6 | 53 |
| Yarışalanı Mahallesi | AK Parti | %32,7 | %65,5 | %91,2 | 125 |
| Yaylacık Mahallesi | CHP | %50,5 | %47,4 | %93,2 | 220 |
| Yazlık Mahallesi | CHP | %50,7 | %45,3 | %93,8 | 81 |
| Yenikavak Mahallesi | AK Parti | %27,8 | %67,5 | %96,0 | 422 |
İlgili sonuçlar