Silvan 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Silvan sonuçlarında DEM Parti %75,6 ile birinci, AK Parti %10,7 ile ikinci; fark 64,9 puan. DEM Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%5,1) 70,5 puan üstünde. HÜDA PAR 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %6,4 (+6,0 puan). 93 mahalle ve köy arasından 91'inde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Dağcılar Mahallesi (%96,6); AK Parti en güçlü Taşpınar Mahallesi (%36,6). Katılım %72,8 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Silvan 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Silvan, Diyarbakır, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Silvan | Diyarbakır | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 27.845 | %75,6 | %64,2 | %5,1 | +70,5 |
| AK Parti | 3.930 | %10,7 | %16,8 | %36,4 | −25,8 |
| HÜDA PAR | 2.367 | %6,4 | %7,4 | %0,4 | +6,0 |
| CHP | 694 | %1,9 | %3,5 | %42,0 | −40,1 |
| Yeniden Refah | 532 | %1,4 | %3,6 | %6,1 | −4,7 |
| DEVA Partisi | 347 | %0,9 | %1,2 | %0,3 | +0,7 |
| Saadet | 212 | %0,6 | %0,7 | %1,0 | −0,4 |
| Bağımsızlar | 164 | %0,4 | %0,1 | %0,2 | +0,3 |
| Zafer Partisi | 139 | %0,4 | %0,5 | %1,9 | −1,5 |
| BTP | 126 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,2 |
| TKP | 96 | %0,3 | %0,4 | %0,1 | +0,1 |
| İYİ Parti | 91 | %0,2 | %0,4 | %3,4 | −3,1 |
| HAK-PAR | 84 | %0,2 | %0,3 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 55 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| AB Parti | 30 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| HKP | 29 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| DSP | 27 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| Milli Yol | 19 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 19 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| YTP | 17 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 17 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
Silvan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 208 | 55.825 | 40.666 | %72,8 | 36.840 | 3.826 |
Silvan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçayır Mahallesi | DEM Parti | %86,3 | %10,7 | %70,4 | 355 |
| Akçeltik Mahallesi | DEM Parti | %67,4 | %25,8 | %95,0 | 222 |
| Akdere Mahallesi | DEM Parti | %90,4 | %6,3 | %81,3 | 385 |
| Akyol Mahallesi | DEM Parti | %95,3 | %2,3 | %83,3 | 108 |
| Alibey Mahallesi | DEM Parti | %81,5 | %13,5 | %79,9 | 364 |
| Altınkum Mahallesi | DEM Parti | %86,7 | %4,2 | %79,0 | 167 |
| Arı Mahallesi | DEM Parti | %60,8 | %20,1 | %63,6 | 327 |
| Aşağıkaya Mahallesi | DEM Parti | %86,8 | %13,2 | %94,6 | 56 |
| Aşağıveysi Mahallesi | DEM Parti | %47,9 | %5,9 | %46,5 | 303 |
| Babakaya Mahallesi | DEM Parti | %67,4 | %14,3 | %93,0 | 213 |
| Bağdere Mahallesi | DEM Parti | %32,1 | %26,8 | %62,2 | 381 |
| Bağlar Mahallesi | DEM Parti | %70,4 | %10,5 | %70,2 | 3.201 |
| Bahçe Mahallesi | DEM Parti | %77,8 | %16,7 | %93,4 | 61 |
| Bahçelievler Mahallesi | DEM Parti | %74,0 | %10,7 | %69,6 | 4.300 |
| Başdeğirmen Mahallesi | DEM Parti | %86,9 | %5,0 | %73,6 | 397 |
| Başıbüyük Mahallesi | DEM Parti | %93,3 | %2,7 | %98,1 | 154 |
| Bayrambaşı Mahallesi | DEM Parti | %69,2 | %16,7 | %72,6 | 1.090 |
| Bellibahçe Mahallesi | DEM Parti | %94,7 | %2,6 | %61,5 | 65 |
| Bereketli Mahallesi | DEM Parti | %88,7 | %4,2 | %71,0 | 107 |
| Beypınar Mahallesi | DEM Parti | %75,1 | %17,6 | %83,0 | 541 |
| Boyunlu Mahallesi | DEM Parti | %39,4 | %18,9 | %85,2 | 684 |
| Camii Mahallesi | DEM Parti | %67,6 | %12,4 | %60,4 | 2.936 |
| Çakıltaşı Mahallesi | DEM Parti | %72,4 | %13,8 | %47,6 | 63 |
| Çaldere Mahallesi | DEM Parti | %72,1 | %12,7 | %115,1 | 252 |
| Çardak Mahallesi | DEM Parti | %59,7 | %13,3 | %62,1 | 559 |
| Çevriksu Mahallesi | DEM Parti | %82,2 | %5,9 | %93,8 | 439 |
| Çiğdemli Mahallesi | DEM Parti | %82,1 | %13,4 | %81,3 | 91 |
| Çiğil Mahallesi | DEM Parti | %86,1 | %10,6 | %73,4 | 218 |
| Çobantepe Mahallesi | DEM Parti | %67,9 | %25,0 | %71,4 | 42 |
| Dağcılar Mahallesi | DEM Parti | %96,6 | %2,2 | %69,4 | 134 |
| Darköprü Mahallesi | DEM Parti | %87,8 | %4,4 | %95,0 | 258 |
| Demirkuyu Mahallesi | DEM Parti | %80,6 | %15,5 | %71,8 | 458 |
| Dolapdere Mahallesi | DEM Parti | %96,2 | %0,0 | %74,7 | 146 |
| Doluçanak Mahallesi | DEM Parti | %88,5 | %1,4 | %90,9 | 339 |
| Duru Mahallesi | DEM Parti | %53,3 | %20,0 | %115,4 | 13 |
| Düzalan Mahallesi | DEM Parti | %88,7 | %6,0 | %93,6 | 392 |
| Erikyazı Mahallesi | DEM Parti | %83,3 | %7,4 | %57,6 | 217 |
| Eskiköy Mahallesi | DEM Parti | %77,1 | %11,9 | %91,4 | 151 |
| Eskiocak Mahallesi | DEM Parti | %93,9 | %2,4 | %72,8 | 114 |
| Eşme Mahallesi | DEM Parti | %92,3 | %2,8 | %81,5 | 362 |
| Feridun Mahallesi | DEM Parti | %73,6 | %9,4 | %61,2 | 3.650 |
| Gökçetevek Mahallesi | DEM Parti | %95,7 | %1,0 | %85,0 | 613 |
| Görentepe Mahallesi | DEM Parti | %40,3 | %15,6 | %89,7 | 117 |
| Görmez Mahallesi | DEM Parti | %72,1 | %15,4 | %57,6 | 184 |
| Güçlü Mahallesi | DEM Parti | %73,1 | %5,9 | %94,9 | 316 |
| Gündüz Mahallesi | DEM Parti | %52,6 | %28,9 | %81,8 | 236 |
| Gürpınar Mahallesi | DEM Parti | %78,5 | %10,7 | %91,6 | 560 |
| Güzderesi Mahallesi | DEM Parti | %61,2 | %14,7 | %70,5 | 166 |
| Heybelikonak Mahallesi | DEM Parti | %75,6 | %9,4 | %82,1 | 207 |
| İncesu Mahallesi | DEM Parti | %90,7 | %6,0 | %80,0 | 245 |
| Kale Mahallesi | DEM Parti | %67,8 | %10,3 | %69,7 | 2.241 |
| Karacalar Mahallesi | DEM Parti | %89,6 | %5,5 | %93,1 | 231 |
| Karahacı Mahallesi | DEM Parti | %95,4 | %1,9 | %84,9 | 458 |
| Karamus Mahallesi | DEM Parti | %94,0 | %3,2 | %79,8 | 411 |
| Kasımlı Mahallesi | HÜDA PAR | %28,0 | %16,0 | %46,0 | 63 |
| Kayadere Mahallesi | DEM Parti | %78,7 | %10,7 | %88,7 | 150 |
| Kazandağı Mahallesi | DEM Parti | %87,5 | %4,7 | %78,3 | 392 |
| Keklikdere Mahallesi | AK Parti | %21,1 | %34,9 | %82,1 | 347 |
| Kıraçtepe Mahallesi | DEM Parti | %96,0 | %2,0 | %59,2 | 179 |
| Kızlal Mahallesi | DEM Parti | %87,3 | %6,0 | %82,2 | 556 |
| Konak Mahallesi | DEM Parti | %80,2 | %10,1 | %67,2 | 3.073 |
| Kumgölü Mahallesi | DEM Parti | %74,3 | %20,1 | %70,5 | 424 |
| Kumluk Mahallesi | DEM Parti | %95,2 | %2,6 | %81,5 | 233 |
| Kutlualan Mahallesi | DEM Parti | %86,0 | %5,9 | %71,2 | 274 |
| Malabadi Mahallesi | DEM Parti | %82,7 | %9,0 | %80,5 | 1.108 |
| Mescit Mahallesi | DEM Parti | %78,3 | %9,9 | %65,0 | 3.049 |
| Nohuttepe Mahallesi | DEM Parti | %89,2 | %4,8 | %101,2 | 83 |
| Onbaşılar Mahallesi | DEM Parti | %46,4 | %23,2 | %73,8 | 301 |
| Ormandışı Mahallesi | DEM Parti | %89,5 | %5,2 | %98,6 | 286 |
| Otluk Mahallesi | DEM Parti | %77,7 | %13,0 | %94,2 | 206 |
| Sağlık Mahallesi | DEM Parti | %85,9 | %11,4 | %82,8 | 198 |
| Sarıbuğday Mahallesi | DEM Parti | %67,1 | %0,5 | %83,1 | 508 |
| Selahattin Mahallesi | DEM Parti | %71,1 | %12,1 | %58,0 | 3.661 |
| Sulak Mahallesi | DEM Parti | %59,9 | %29,9 | %75,2 | 230 |
| Sulubağ Mahallesi | DEM Parti | %77,9 | %10,2 | %88,4 | 1.204 |
| Susuz Mahallesi | DEM Parti | %86,7 | %7,0 | %81,2 | 181 |
| Şanlı Mahallesi | DEM Parti | %94,6 | %3,0 | %78,7 | 267 |
| Taşpınar Mahallesi | DEM Parti | %40,1 | %36,6 | %93,9 | 394 |
| Tekel Mahallesi | DEM Parti | %81,9 | %7,8 | %76,6 | 1.299 |
| Tokluca Mahallesi | DEM Parti | %92,1 | %2,7 | %70,7 | 573 |
| Umur Mahallesi | DEM Parti | %78,3 | %14,6 | %86,5 | 193 |
| Üçbasamak Mahallesi | DEM Parti | %73,3 | %22,3 | %76,0 | 283 |
| Yenidoğan Mahallesi | DEM Parti | %88,5 | %8,5 | %91,7 | 145 |
| Yeniköy Mahallesi | DEM Parti | %81,9 | %9,5 | %66,5 | 164 |
| Yenişehir Mahallesi | DEM Parti | %72,8 | %11,2 | %69,2 | 2.610 |
| Yeşerdi Mahallesi | DEM Parti | %64,3 | %10,5 | %93,5 | 336 |
| Yeşilbahçe Mahallesi | DEM Parti | %84,2 | %12,2 | %77,2 | 197 |
| Yeşilköy Mahallesi | DEM Parti | %78,2 | %15,2 | %92,7 | 288 |
| Yolaç Mahallesi | DEM Parti | %70,1 | %5,5 | %95,7 | 138 |
| Yolarası Mahallesi | DEM Parti | %94,3 | %3,4 | %89,2 | 212 |
| Yukarıveysi Mahallesi | DEM Parti | %81,4 | %15,5 | %96,7 | 360 |
| Yuva Mahallesi | DEM Parti | %87,8 | %6,7 | %81,9 | 116 |
| Yüksek Mahallesi | DEM Parti | %76,6 | %10,9 | %77,8 | 1.244 |
İlgili sonuçlar