İncesu 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
İncesu sonuçlarında AK Parti %42,2 ile birinci, Yeniden Refah %28,5 ile ikinci; fark 13,8 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 5,8 puan üstünde. Yeniden Refah 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %28,5 (+22,4 puan). 30 mahalle ve köy arasından 28'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Şeyhşaban Mahallesi (%62,7); Yeniden Refah en güçlü Dokuzpınar Mahallesi (%43,5). Katılım %88,1 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
İncesu 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — İncesu, Kayseri, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | İncesu | Kayseri | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 7.838 | %42,2 | %38,6 | %36,4 | +5,8 |
| Yeniden Refah | 5.286 | %28,5 | %19,7 | %6,1 | +22,4 |
| İYİ Parti | 2.004 | %10,8 | %14,4 | %3,4 | +7,4 |
| CHP | 1.188 | %6,4 | %14,4 | %42,0 | −35,6 |
| Saadet | 1.135 | %6,1 | %5,7 | %1,0 | +5,1 |
| DEM Parti | 366 | %2,0 | %0,6 | %5,1 | −3,1 |
| Zafer Partisi | 344 | %1,9 | %3,7 | %1,9 | −0,1 |
| Memleket | 103 | %0,6 | %0,3 | %0,2 | +0,4 |
| HÜDA PAR | 39 | %0,2 | %0,2 | %0,4 | −0,2 |
| BTP | 29 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | −0,0 |
| TKP | 29 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DEVA Partisi | 28 | %0,2 | %0,5 | %0,3 | −0,1 |
| DSP | 20 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TİP | 17 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| DP | 17 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| YTP | 16 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 15 | %0,1 | %0,3 | %0,2 | −0,1 |
| HKP | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Milli Yol | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Gelecek Partisi | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| EMEP | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 9 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Millet | 2 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
İncesu seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 79 | 22.211 | 19.567 | %88,1 | 18.552 | 1.015 |
İncesu mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Yeniden Refah | Katılım | Seçmen |
|---|
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %35,4 | %25,9 | %87,8 | 1.855 |
| Bahçesaray Mahallesi | AK Parti | %33,1 | %25,9 | %86,5 | 1.442 |
| Bulgurcu Mahallesi | AK Parti | %47,1 | %29,3 | %91,1 | 214 |
| Çardaklı Mahallesi | AK Parti | %49,6 | %29,7 | %94,6 | 280 |
| Dokuzpınar Mahallesi | AK Parti | %48,1 | %43,5 | %101,7 | 115 |
| Fırınönü Mahallesi | AK Parti | %49,6 | %28,9 | %86,1 | 977 |
| Garipçe Mahallesi | AK Parti | %48,1 | %17,5 | %86,5 | 614 |
| Gönenkent Mahallesi | AK Parti | %37,5 | %33,3 | %90,3 | 1.020 |
| Hamurcu Mahallesi | Saadet | %31,2 | %13,7 | %90,7 | 676 |
| Karahüyük Mahallesi | AK Parti | %46,7 | %28,1 | %94,3 | 157 |
| Karakoyunlu Mahallesi | AK Parti | %43,4 | %34,1 | %83,7 | 1.392 |
| Karamustafapaşa Mahallesi | AK Parti | %40,6 | %32,9 | %87,4 | 1.665 |
| Kızılören Aşağı Mahallesi | AK Parti | %51,9 | %27,4 | %86,7 | 827 |
| Kızılören Ötebatan Mahallesi | AK Parti | %60,5 | %12,0 | %96,7 | 426 |
| Kızılören Tabaklı Mahallesi | AK Parti | %57,6 | %23,7 | %82,6 | 810 |
| Küllü Mahallesi | AK Parti | %42,3 | %22,7 | %97,4 | 459 |
| Örenşehir Mahallesi | AK Parti | %41,6 | %27,4 | %87,3 | 1.536 |
| Saraycık Mahallesi | AK Parti | %38,4 | %34,5 | %80,8 | 1.638 |
| Sarıkürklü Mahallesi | Yeniden Refah | %33,9 | %36,9 | %97,2 | 180 |
| Semerkent Mahallesi | AK Parti | %40,9 | %31,8 | %88,8 | 365 |
| Subaşı Mahallesi | AK Parti | %53,5 | %28,3 | %94,4 | 360 |
| Süksün Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %39,0 | %29,7 | %89,7 | 448 |
| Süksün Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %40,6 | %33,5 | %94,3 | 175 |
| Süksün Zafer Mahallesi | AK Parti | %37,4 | %34,1 | %90,5 | 1.243 |
| Şeyhşaban Mahallesi | AK Parti | %62,7 | %28,8 | %93,4 | 242 |
| Tahirinli Mahallesi | AK Parti | %55,9 | %21,8 | %94,5 | 560 |
| Üçkuyu Mahallesi | AK Parti | %59,8 | %20,8 | %96,7 | 304 |
| Vali İhsan Aras Mahallesi | AK Parti | %37,6 | %30,9 | %87,5 | 1.853 |
| Yarım Mahallesi | AK Parti | %46,4 | %26,2 | %85,6 | 209 |
| Yeni Camii Mahallesi | AK Parti | %36,5 | %33,8 | %88,2 | 169 |
İlgili sonuçlar