Ömerli 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Ömerli sonuçlarında AK Parti %44,0 ile birinci, DEM Parti %33,6 ile ikinci; fark 10,3 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 7,5 puan üstünde. DEM Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %33,6 (+28,6 puan). 45 mahalle ve köy arasından 15'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kayaüstü Mahallesi (%78,2); DEM Parti en güçlü Kovanlı Mahallesi (%90,0). Katılım %83,9 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ömerli 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Ömerli, Mardin, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Ömerli | Mardin | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.262 | %44,0 | %27,8 | %36,4 | +7,5 |
| DEM Parti | 2.495 | %33,6 | %57,5 | %5,1 | +28,6 |
| Yeniden Refah | 1.337 | %18,0 | %4,4 | %6,1 | +11,9 |
| CHP | 67 | %0,9 | %2,5 | %42,0 | −41,1 |
| İYİ Parti | 56 | %0,8 | %0,6 | %3,4 | −2,6 |
| HÜDA PAR | 55 | %0,7 | %3,0 | %0,4 | +0,4 |
| Saadet | 39 | %0,5 | %0,4 | %1,0 | −0,5 |
| Zafer Partisi | 34 | %0,5 | %0,6 | %1,9 | −1,5 |
| DEVA Partisi | 19 | %0,3 | %0,7 | %0,3 | −0,0 |
| BTP | 10 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| HAK-PAR | 10 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| TKH | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| HKP | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DP | 4 | %0,1 | %1,6 | %0,2 | −0,1 |
| Milli Yol | 4 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| DSP | 2 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 1 | %0,0 | %0,2 | %0,2 | −0,2 |
| Millet | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
Ömerli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 60 | 9.559 | 8.019 | %83,9 | 7.417 | 602 |
Ömerli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DEM Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akyokuş Mahallesi | DEM Parti | %19,4 | %74,2 | %70,5 | 44 |
| Alıçlı Mahallesi | AK Parti | %73,6 | %7,3 | %89,7 | 261 |
| Anıttepe Mahallesi | Yeniden Refah | %35,3 | %0,6 | %85,2 | 203 |
| Beşikkaya Mahallesi | DEM Parti | %21,5 | %38,9 | %78,3 | 203 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %48,9 | %23,7 | %77,1 | 1.596 |
| Çalışan Mahallesi | DEM Parti | %23,7 | %64,4 | %86,4 | 81 |
| Çatalyurt Mahallesi | AK Parti | %46,3 | %41,5 | %89,6 | 48 |
| Çayıralanı Mahallesi | DEM Parti | %13,6 | %72,7 | %71,4 | 35 |
| Çınaraltı Mahallesi | DEM Parti | %31,6 | %55,1 | %91,5 | 683 |
| Çimenlik Mahallesi | DEM Parti | %9,8 | %74,5 | %79,7 | 69 |
| Duygulu Mahallesi | DEM Parti | %11,8 | %88,2 | %89,7 | 39 |
| Fıstıklı Mahallesi | DEM Parti | %6,3 | %88,4 | %83,3 | 120 |
| Göllü Mahallesi | DEM Parti | %23,4 | %64,9 | %83,3 | 138 |
| Güzelağaç Mahallesi | DEM Parti | %23,5 | %58,8 | %85,0 | 80 |
| Harmankaya Mahallesi | DEM Parti | %25,0 | %72,2 | %86,4 | 44 |
| Havuzbaşı Mahallesi | AK Parti | %71,4 | %28,6 | %80,6 | 36 |
| Işıkdere Mahallesi | DEM Parti | %41,9 | %51,6 | %86,1 | 36 |
| İkipınar Mahallesi | DEM Parti | %32,9 | %37,1 | %95,2 | 165 |
| İkitepe Mahallesi | AK Parti | %45,7 | %34,3 | %89,4 | 47 |
| Kayabalı Mahallesi | DEM Parti | %12,9 | %80,6 | %95,0 | 141 |
| Kayadere Mahallesi | AK Parti | %52,1 | %21,2 | %80,4 | 199 |
| Kayagöze Mahallesi | DEM Parti | %21,2 | %72,7 | %87,2 | 39 |
| Kayaüstü Mahallesi | AK Parti | %78,2 | %0,9 | %83,0 | 283 |
| Kaynakkaya Mahallesi | DEM Parti | %22,6 | %72,8 | %78,2 | 367 |
| Kocakuyu Mahallesi | AK Parti | %58,7 | %34,3 | %73,0 | 248 |
| Kocasırt Mahallesi | DEM Parti | %30,8 | %61,5 | %93,2 | 88 |
| Kovanlı Mahallesi | DEM Parti | %6,7 | %90,0 | %97,0 | 66 |
| Kömürlü Mahallesi | DEM Parti | %35,7 | %46,4 | %128,9 | 45 |
| Mutluca Mahallesi | DEM Parti | %11,8 | %58,8 | %110,0 | 20 |
| Ovabaşı Mahallesi | DEM Parti | %42,9 | %48,6 | %83,7 | 86 |
| Öztaş Mahallesi | AK Parti | %58,8 | %35,3 | %90,2 | 41 |
| Pınarcık Mahallesi | AK Parti | %68,9 | %4,4 | %79,1 | 67 |
| Salihköy Mahallesi | AK Parti | %64,2 | %5,6 | %75,2 | 254 |
| Sivritepe Mahallesi | DEM Parti | %25,0 | %70,3 | %106,5 | 62 |
| Sulakdere Mahallesi | DEM Parti | %8,0 | %88,0 | %92,6 | 54 |
| Şafak Mahallesi | AK Parti | %49,4 | %13,6 | %84,6 | 532 |
| Taşgedik Mahallesi | DEM Parti | %18,8 | %72,5 | %96,0 | 75 |
| Taşlıca Mahallesi | DEM Parti | %31,4 | %55,7 | %98,6 | 73 |
| Tavuklu Mahallesi | DEM Parti | %44,1 | %55,9 | %85,4 | 41 |
| Tekkuyu Mahallesi | AK Parti | %59,7 | %6,2 | %97,9 | 143 |
| Tokdere Mahallesi | DEM Parti | %13,4 | %82,1 | %93,8 | 81 |
| Topağaç Mahallesi | AK Parti | %38,1 | %19,0 | %100,0 | 21 |
| Ünsallı Mahallesi | DEM Parti | %23,9 | %63,0 | %108,5 | 94 |
| Yaylatepe Mahallesi | Yeniden Refah | %23,6 | %2,1 | %94,9 | 156 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %55,0 | %22,2 | %81,4 | 2.355 |
İlgili sonuçlar