Esenevler Mahallesi 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları

Esenevler Mahallesi sonuçlarında CHP %45,6 ile birinci, AK Parti %29,2 ile ikinci; fark 16,4 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 3,6 puan üstünde. İYİ Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %15,4 (+12,0 puan). CHP oy oranında Atakum ilçesindeki 57 mahalle ve köy arasında 7'nci sırada. 44 sandık, 15.195 kayıtlı seçmen. Katılım %74,9 (30 büyükşehir %78,1).

Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.

Esenevler Mahallesi 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Esenevler Mahallesi, Atakum, Samsun, 30 büyükşehir karşılaştırması
PartiOyEsenevler MahallesiAtakumSamsun30 büyükşehirBüyükşehirlere göre (puan)
CHP5.028%45,6%42,8%27,0%42,0+3,6
AK Parti3.218%29,2%30,6%42,2%36,4−7,3
İYİ Parti1.695%15,4%16,6%14,1%3,4+12,0
Yeniden Refah584%5,3%5,2%12,5%6,1−0,8
Zafer Partisi303%2,7%2,8%1,5%1,9+0,8
Memleket41%0,4%0,3%0,3%0,2+0,2
DEVA Partisi31%0,3%0,3%0,3%0,3+0,0
TKP21%0,2%0,2%0,1%0,1+0,1
DEM Parti20%0,2%0,1%0,1%5,1−4,9
YTP19%0,2%0,1%0,2%0,1+0,1
Gelecek Partisi15%0,1%0,3%0,2%0,0+0,1
HÜDA PAR10%0,1%0,1%0,2%0,4−0,3
ANAP9%0,1%0,1%0,1%0,0+0,0
BTP8%0,1%0,1%0,3%0,2−0,1
Bağımsızlar7%0,1%0,0%0,3%0,2−0,1
DP7%0,1%0,1%0,2%0,2−0,1
DSP6%0,1%0,1%0,2%0,1−0,1
TKH5%0,0%0,0%0,0%0,0+0,0
Millet4%0,0%0,0%0,1%0,1−0,0
Vatan Partisi3%0,0%0,0%0,1%0,1−0,1
HKP1%0,0%0,0%0,1%0,0−0,0
HAK-PAR1%0,0%0,0%0,1%0,1−0,1
Esenevler Mahallesi seçmen ve sandık bilgileri
SandıkKayıtlı seçmenOy kullananKatılımGeçerli oyGeçersiz oy
4415.19511.381%74,911.036345

Atakum ilçesindeki diğer mahalle ve köyler