Ergene 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Ergene sonuçlarında CHP %45,9 ile birinci, AK Parti %41,3 ile ikinci; fark 4,6 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 3,9 puan üstünde. AK Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %41,3 (+4,9 puan). 17 mahalle ve köy arasından 15'inde CHP önde. CHP en güçlü Paşaköy Mahallesi (%74,1); AK Parti en güçlü Cumhuriyet Mahallesi (%59,4). Katılım %81,3 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ergene 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Ergene, Tekirdağ, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Ergene | Tekirdağ | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 18.575 | %45,9 | %50,3 | %42,0 | +3,9 |
| AK Parti | 16.710 | %41,3 | %35,6 | %36,4 | +4,9 |
| DEM Parti | 1.821 | %4,5 | %3,5 | %5,1 | −0,6 |
| Yeniden Refah | 1.206 | %3,0 | %3,4 | %6,1 | −3,1 |
| İYİ Parti | 897 | %2,2 | %3,1 | %3,4 | −1,2 |
| Zafer Partisi | 597 | %1,5 | %2,1 | %1,9 | −0,5 |
| Memleket | 104 | %0,3 | %0,4 | %0,2 | +0,1 |
| Gelecek Partisi | 85 | %0,2 | %0,4 | %0,0 | +0,2 |
| EMEP | 77 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| DSP | 58 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 55 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| DP | 47 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| TKP | 45 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| HÜDA PAR | 31 | %0,1 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| Vatan Partisi | 24 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 23 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| AP | 21 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 19 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 19 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 11 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
Ergene seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 156 | 51.846 | 42.138 | %81,3 | 40.425 | 1.713 |
Ergene mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahimehmet Mahallesi | CHP | %61,1 | %21,7 | %92,7 | 508 |
| Bakırca Mahallesi | CHP | %46,2 | %42,4 | %95,0 | 484 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %20,2 | %59,4 | %83,6 | 5.927 |
| Esenler Mahallesi | CHP | %59,4 | %35,4 | %91,5 | 679 |
| İğneler Mahallesi | CHP | %66,9 | %26,1 | %94,9 | 393 |
| Karamehmet Mahallesi | CHP | %64,2 | %31,4 | %93,8 | 759 |
| Kırkgöz Mahallesi | CHP | %54,4 | %37,6 | %91,3 | 974 |
| Marmaracık Mahallesi | AK Parti | %45,0 | %46,1 | %80,4 | 3.294 |
| Misinli Mahallesi | CHP | %52,5 | %40,7 | %87,4 | 1.024 |
| Paşaköy Mahallesi | CHP | %74,1 | %20,8 | %96,9 | 227 |
| Pınarbaşı Mahallesi | CHP | %63,2 | %30,2 | %87,4 | 706 |
| Sağlık Mahallesi | CHP | %45,8 | %37,8 | %78,3 | 9.719 |
| Ulaş Mahallesi | CHP | %47,2 | %44,4 | %80,1 | 5.253 |
| Vakıflar Mahallesi | CHP | %50,5 | %39,5 | %85,6 | 1.801 |
| Velimeşe Mahallesi | CHP | %46,7 | %43,0 | %81,2 | 8.632 |
| Yeşiltepe Mahallesi | CHP | %50,1 | %35,6 | %77,2 | 10.963 |
| Yulaflı Mahallesi | CHP | %65,4 | %27,9 | %89,3 | 503 |
İlgili sonuçlar