Sarıyahşi 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Sarıyahşi sonuçlarında AK Parti %42,5 ile birinci, MHP %30,4 ile ikinci; fark 12,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 10,0 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %30,4 (+23,8 puan). 14 mahalle ve köy arasından 7'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yaylak Köyü (%85,5); MHP en güçlü Karşıyaka Mahallesi (%50,9). Katılım %77,5 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sarıyahşi 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Sarıyahşi, Aksaray, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Sarıyahşi | Aksaray | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 1.388 | %42,5 | %36,6 | %32,4 | +10,0 |
| MHP | 994 | %30,4 | %28,6 | %6,6 | +23,8 |
| CHP | 341 | %10,4 | %9,0 | %34,5 | −24,1 |
| İYİ Parti | 215 | %6,6 | %13,9 | %4,6 | +2,0 |
| Yeniden Refah | 203 | %6,2 | %3,7 | %7,0 | −0,8 |
| DEVA Partisi | 82 | %2,5 | %0,5 | %0,5 | +2,1 |
| Saadet | 29 | %0,9 | %0,8 | %1,3 | −0,4 |
| Millet | 5 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| BTP | 4 | %0,1 | %0,5 | %0,4 | −0,2 |
| HÜDA PAR | 4 | %0,1 | %0,4 | %0,7 | −0,6 |
| TİP | 4 | %0,1 | %0,2 | %0,6 | −0,5 |
Sarıyahşi seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 19 | 4.461 | 3.457 | %77,5 | 3.269 | 188 |
Sarıyahşi mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 15 Temmuz Mahallesi | AK Parti | %43,4 | %30,4 | %80,0 | 439 |
| Bekdik Köyü | Yeniden Refah | %30,1 | %23,7 | %93,0 | 526 |
| Boğazköy | AK Parti | %61,6 | %5,8 | %76,8 | 672 |
| Demirciobası Köyü | MHP | %30,6 | %37,0 | %84,9 | 146 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %31,2 | %43,0 | %72,2 | 273 |
| Karşıyaka Mahallesi | MHP | %33,9 | %50,9 | %75,1 | 225 |
| Kızılırmak Mahallesi | AK Parti | %42,3 | %42,3 | %76,7 | 215 |
| Kurtuluş Mahallesi | MHP | %33,8 | %41,7 | %78,2 | 316 |
| Özal Mahallesi | AK Parti | %46,1 | %35,7 | %77,0 | 627 |
| Sipahiler Köyü | AK Parti | %50,9 | %18,6 | %75,3 | 223 |
| Şafaktepe Mahallesi | MHP | %36,0 | %43,7 | %74,7 | 395 |
| Yaylak Köyü | AK Parti | %85,5 | %4,3 | %45,5 | 167 |
| Yenidoğan Mahallesi | MHP | %30,1 | %44,4 | %76,3 | 186 |
| Yenitorunobası Köyü | AK Parti | %55,9 | %14,7 | %68,6 | 51 |
İlgili sonuçlar