Gercüş 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Gercüş sonuçlarında DEM Parti %34,7 ile birinci, AK Parti %33,1 ile ikinci; fark 1,6 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 28,9 puan üstünde. HÜDA PAR Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,5 (+18,8 puan). 64 mahalle ve köy arasından 30'unda DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Ardıç Köyü (%100,0); AK Parti en güçlü Kışlak Köyü (%88,0). Katılım %79,3 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gercüş 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Gercüş, Batman, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Gercüş | Batman | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 3.832 | %34,7 | %56,0 | %5,8 | +28,9 |
| AK Parti | 3.655 | %33,1 | %17,4 | %32,4 | +0,6 |
| HÜDA PAR | 2.157 | %19,5 | %12,9 | %0,7 | +18,8 |
| Yeniden Refah | 352 | %3,2 | %3,9 | %7,0 | −3,8 |
| MHP | 330 | %3,0 | %1,5 | %6,6 | −3,6 |
| CHP | 213 | %1,9 | %3,9 | %34,5 | −32,6 |
| İYİ Parti | 160 | %1,4 | %0,5 | %4,6 | −3,1 |
| DEVA Partisi | 143 | %1,3 | %0,7 | %0,5 | +0,8 |
| DP | 93 | %0,8 | %0,3 | %0,3 | +0,5 |
| Büyük Birlik | 69 | %0,6 | %0,3 | %1,3 | −0,7 |
| BTP | 52 | %0,5 | %0,3 | %0,4 | +0,1 |
Gercüş seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 84 | 15.210 | 12.054 | %79,3 | 11.056 | 998 |
Gercüş mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akburç Köyü | HÜDA PAR | %24,3 | %10,0 | %70,5 | 105 |
| Akyar Köyü | HÜDA PAR | %33,3 | %18,0 | %79,1 | 182 |
| Ardıç Köyü | DEM Parti | %100,0 | %0,0 | %100,0 | 16 |
| Ardıçlı Köyü | AK Parti | %14,8 | %63,4 | %88,3 | 163 |
| Arıca Köyü | AK Parti | %31,2 | %53,2 | %64,2 | 243 |
| Aydınca Köyü | DEM Parti | %58,6 | %31,0 | %46,0 | 63 |
| Aydınlı Köyü | HÜDA PAR | %32,1 | %9,4 | %40,3 | 134 |
| Babnir Köyü | HÜDA PAR | %12,1 | %31,8 | %60,1 | 193 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | DEM Parti | %37,8 | %36,2 | %82,9 | 2.493 |
| Bağlıca Köyü | HÜDA PAR | %1,1 | %43,7 | %72,5 | 120 |
| Bağözü Köyü | AK Parti | %24,4 | %68,9 | %67,6 | 136 |
| Başarköy | AK Parti | %37,9 | %51,7 | %85,3 | 34 |
| Başova Köyü | DEM Parti | %62,5 | %15,6 | %88,8 | 89 |
| Becirman Köyü | DEM Parti | %52,4 | %19,3 | %74,4 | 203 |
| Boğazköy | AK Parti | %22,1 | %38,9 | %60,8 | 166 |
| Cevizli Köyü | AK Parti | %0,0 | %75,0 | %109,1 | 11 |
| Çalışkan Köyü | DEM Parti | %73,0 | %24,6 | %84,5 | 161 |
| Çiçekli Köyü | HÜDA PAR | %18,8 | %13,0 | %84,5 | 84 |
| Çukurçeşme Mahallesi | DEM Parti | %54,6 | %28,7 | %85,1 | 664 |
| Çukuryurt Köyü | DEM Parti | %58,9 | %19,2 | %87,1 | 396 |
| Dereiçi Köyü | DEM Parti | %65,4 | %23,1 | %51,9 | 52 |
| Dereli Köyü | DEM Parti | %88,1 | %4,8 | %69,4 | 62 |
| Doruk Köyü | AK Parti | %11,7 | %74,8 | %65,5 | 165 |
| Düzmeşe Köyü | DEM Parti | %51,9 | %37,0 | %74,4 | 39 |
| Eymir Köyü | AK Parti | %35,7 | %45,2 | %54,9 | 82 |
| Geçitköy | AK Parti | %7,5 | %83,0 | %61,5 | 91 |
| Gökçe Köyü | AK Parti | %11,4 | %49,4 | %65,2 | 132 |
| Gökçepınar Köyü | DEM Parti | %59,6 | %26,4 | %79,0 | 353 |
| Gönüllü Köyü | DEM Parti | %32,0 | %23,5 | %59,8 | 261 |
| Gürbüz Köyü | AK Parti | %0,0 | %42,1 | %50,0 | 38 |
| Güzelöz Köyü | AK Parti | %39,4 | %43,7 | %57,5 | 127 |
| Hisar Köyü | AK Parti | %23,9 | %64,9 | %86,9 | 335 |
| Kantar Köyü | DEM Parti | %40,3 | %31,6 | %92,4 | 236 |
| Karalan Köyü | DEM Parti | %95,8 | %0,0 | %66,7 | 75 |
| Kayalar Köyü | AK Parti | %9,1 | %43,6 | %98,5 | 66 |
| Kayapınar-Pınarbaşı Mahallesi | HÜDA PAR | %3,6 | %37,7 | %87,8 | 789 |
| Kayapınar-Yeşilyurt Mahallesi | HÜDA PAR | %7,1 | %37,0 | %82,5 | 895 |
| Kesiksu Köyü | DEM Parti | %52,5 | %16,9 | %63,6 | 107 |
| Kırkat Köyü | DEM Parti | %46,2 | %25,8 | %86,9 | 383 |
| Kışlak Köyü | AK Parti | %4,0 | %88,0 | %70,3 | 37 |
| Koçak Köyü | DEM Parti | %65,2 | %13,0 | %69,8 | 328 |
| Koyunlu Köyü | DEM Parti | %45,0 | %30,0 | %61,8 | 34 |
| Kozlu Köyü | DEM Parti | %64,7 | %7,5 | %83,2 | 256 |
| Kömürcü Köyü | AK Parti | %18,6 | %56,6 | %64,7 | 190 |
| Kutlu Köyü | AK Parti | %43,5 | %52,2 | %100,0 | 23 |
| Nurlu Köyü | DEM Parti | %63,4 | %19,6 | %87,0 | 185 |
| Özler Köyü | AK Parti | %36,4 | %39,4 | %84,3 | 83 |
| Pınarbaşı Mahallesi | DEM Parti | %47,6 | %29,2 | %87,6 | 581 |
| Poyraz Köyü | DEM Parti | %64,5 | %19,4 | %84,2 | 38 |
| Rüzgarlı Köyü | DEM Parti | %40,0 | %24,3 | %71,9 | 160 |
| Sargın Köyü | DEM Parti | %70,5 | %15,9 | %75,0 | 68 |
| Seki Köyü | HÜDA PAR | %34,3 | %22,2 | %87,5 | 232 |
| Serinköy | DEM Parti | %50,0 | %37,5 | %106,7 | 15 |
| Taşçı Köyü | DEM Parti | %59,5 | %16,2 | %96,3 | 54 |
| Tepecik Köyü | DEM Parti | %41,3 | %32,3 | %79,2 | 240 |
| Ulaş Köyü | DEM Parti | %50,0 | %20,5 | %79,7 | 212 |
| Yakıtlı Köyü | DEM Parti | %68,6 | %21,4 | %84,2 | 203 |
| Yamanlar Köyü | AK Parti | %33,6 | %34,9 | %83,8 | 185 |
| Yassıca Köyü | AK Parti | %27,4 | %43,5 | %84,4 | 77 |
| Yayladüzü Köyü | AK Parti | %9,9 | %82,7 | %60,1 | 138 |
| Yemişli Köyü | HÜDA PAR | %30,4 | %19,6 | %78,2 | 271 |
| Yenice Köyü | AK Parti | %2,0 | %52,5 | %59,9 | 197 |
| Yolağzı Mahallesi | AK Parti | %19,4 | %36,8 | %80,1 | 1.133 |
| Yüceköy | HÜDA PAR | %20,2 | %5,1 | %90,2 | 326 |
İlgili sonuçlar