Aydıntepe 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Aydıntepe sonuçlarında AK Parti %43,8 ile birinci, MHP %26,9 ile ikinci; fark 16,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 11,4 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %26,9 (+20,3 puan). 27 mahalle ve köy arasından 21'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Sorkunlu Köyü (%85,0); MHP en güçlü Sırataşlar Köyü (%48,5). Katılım %77,5 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Aydıntepe 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Aydıntepe, Bayburt, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Aydıntepe | Bayburt | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 1.738 | %43,8 | %43,9 | %32,4 | +11,4 |
| MHP | 1.067 | %26,9 | %29,0 | %6,6 | +20,3 |
| İYİ Parti | 530 | %13,4 | %4,3 | %4,6 | +8,8 |
| CHP | 328 | %8,3 | %6,1 | %34,5 | −26,2 |
| Yeniden Refah | 122 | %3,1 | %8,7 | %7,0 | −3,9 |
| Saadet | 108 | %2,7 | %3,6 | %1,3 | +1,4 |
| DP | 17 | %0,4 | %0,6 | %0,3 | +0,1 |
| Büyük Birlik | 15 | %0,4 | %1,0 | %1,3 | −0,9 |
| TİP | 9 | %0,2 | %0,2 | %0,6 | −0,4 |
| DEVA Partisi | 8 | %0,2 | %1,4 | %0,5 | −0,3 |
| Gelecek Partisi | 7 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 6 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HÜDA PAR | 5 | %0,1 | %0,4 | %0,7 | −0,6 |
| SOL Parti | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| BTP | 2 | %0,1 | %0,2 | %0,4 | −0,3 |
Aydıntepe seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 31 | 5.479 | 4.246 | %77,5 | 3.965 | 281 |
Aydıntepe mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahmet Yesevi Mahallesi | AK Parti | %41,6 | %26,4 | %87,4 | 452 |
| Akbulut Köyü | AK Parti | %55,6 | %16,2 | %81,0 | 195 |
| Alaca Köyü | AK Parti | %71,4 | %14,3 | %67,6 | 37 |
| Aşağıkırzı Köyü | AK Parti | %30,3 | %13,5 | %86,4 | 294 |
| Başpınar Köyü | AK Parti | %64,3 | %28,6 | %39,5 | 38 |
| Çatıksu Köyü | AK Parti | %75,2 | %17,2 | %82,3 | 385 |
| Çayırköprü Köyü | CHP | %30,7 | %22,7 | %91,7 | 181 |
| Çiğdemlik Köyü | AK Parti | %56,4 | %21,8 | %81,5 | 173 |
| Dumlu Köyü | AK Parti | %48,8 | %30,2 | %84,7 | 111 |
| Erikdibi Köyü | AK Parti | %46,7 | %38,5 | %82,8 | 174 |
| Gümüşdamla Köyü | CHP | %35,9 | %16,0 | %80,8 | 182 |
| Günbuldu Köyü | AK Parti | %80,0 | %16,7 | %60,4 | 53 |
| Hacı Ali Efendi Mahallesi | MHP | %26,6 | %35,1 | %84,3 | 350 |
| İncili Köyü | AK Parti | %33,6 | %13,7 | %73,8 | 183 |
| Kale Mahallesi | MHP | %35,5 | %38,8 | %78,7 | 671 |
| Kavlatan Köyü | AK Parti | %60,2 | %22,2 | %93,7 | 205 |
| Kılıçkaya Köyü | AK Parti | %65,7 | %25,7 | %77,8 | 45 |
| Pınargözü Köyü | AK Parti | %47,4 | %30,5 | %39,6 | 260 |
| Sırataşlar Köyü | AK Parti | %50,0 | %48,5 | %77,2 | 92 |
| Sorkunlu Köyü | AK Parti | %85,0 | %10,0 | %30,8 | 65 |
| Suludere Köyü | MHP | %35,9 | %43,6 | %75,0 | 56 |
| Şalcılar Köyü | MHP | %39,4 | %45,5 | %67,5 | 151 |
| Yakudiye Mahallesi | AK Parti | %35,0 | %28,7 | %80,4 | 560 |
| Yanoba Köyü | AK Parti | %44,2 | %11,6 | %93,6 | 47 |
| Yapracık Köyü | AK Parti | %75,0 | %25,0 | %80,0 | 10 |
| Yazlık Köyü | AK Parti | %35,6 | %28,1 | %91,6 | 190 |
| Yukarıkırzı Köyü | AK Parti | %58,8 | %24,3 | %49,8 | 319 |
İlgili sonuçlar