Lapseki 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Lapseki sonuçlarında AK Parti %35,0 ile birinci, İYİ Parti %31,5 ile ikinci; fark 3,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 2,5 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %31,5 (+26,9 puan). 46 mahalle ve köy arasından 28'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Harmancık Köyü (%68,8); İYİ Parti en güçlü Dalyan Mahallesi (%42,9). Katılım %87,7 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Lapseki 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Lapseki, Çanakkale, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Lapseki | Çanakkale | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 7.170 | %35,0 | %30,5 | %32,4 | +2,5 |
| İYİ Parti | 6.467 | %31,5 | %13,2 | %4,6 | +26,9 |
| CHP | 3.913 | %19,1 | %39,7 | %34,5 | −15,4 |
| MHP | 1.572 | %7,7 | %9,4 | %6,6 | +1,1 |
| Büyük Birlik | 520 | %2,5 | %0,5 | %1,3 | +1,3 |
| DEM Parti | 224 | %1,1 | %1,1 | %5,8 | −4,7 |
| Zafer Partisi | 188 | %0,9 | %1,7 | %2,4 | −1,5 |
| Yeniden Refah | 126 | %0,6 | %1,1 | %7,0 | −6,4 |
| Saadet | 52 | %0,3 | %0,4 | %1,3 | −1,0 |
| Millet | 50 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| BTP | 46 | %0,2 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| SOL Parti | 43 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,1 |
| DEVA Partisi | 39 | %0,2 | %0,2 | %0,5 | −0,3 |
| TİP | 33 | %0,2 | %0,6 | %0,6 | −0,5 |
| HÜDA PAR | 30 | %0,1 | %0,2 | %0,7 | −0,5 |
| DSP | 23 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 16 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Lapseki seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 97 | 24.229 | 21.238 | %87,7 | 20.512 | 726 |
Lapseki mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adatepe Köyü | İYİ Parti | %24,7 | %40,9 | %93,8 | 913 |
| Akçaalan Köyü | AK Parti | %39,0 | %39,0 | %97,7 | 43 |
| Alpagut Köyü | AK Parti | %45,3 | %36,0 | %95,2 | 83 |
| Balcılar Köyü | AK Parti | %52,0 | %23,6 | %93,2 | 162 |
| Beybaş Köyü | AK Parti | %28,4 | %25,9 | %92,2 | 128 |
| Beyçayırı Köyü | AK Parti | %42,0 | %38,4 | %88,7 | 133 |
| Beypınarı Köyü | AK Parti | %54,8 | %3,2 | %100,0 | 31 |
| Cumhuriyet Mahallesi | İYİ Parti | %36,0 | %40,7 | %87,0 | 5.426 |
| Çamyurt Köyü | CHP | %8,8 | %35,3 | %92,5 | 80 |
| Çardak-Gaziyakupbey Mahallesi | CHP | %33,2 | %15,4 | %85,6 | 1.732 |
| Çardak-Tekke Mahallesi | AK Parti | %37,3 | %16,1 | %85,6 | 1.690 |
| Çataltepe Köyü | MHP | %29,8 | %8,5 | %90,6 | 106 |
| Çavuşköy | AK Parti | %55,6 | %18,9 | %94,1 | 101 |
| Dalyan Mahallesi | İYİ Parti | %24,8 | %42,9 | %80,2 | 860 |
| Dereköy | CHP | %25,0 | %27,3 | %102,2 | 45 |
| Dişbudak Köyü | AK Parti | %51,5 | %17,7 | %93,8 | 336 |
| Doğandere Köyü | AK Parti | %57,4 | %8,5 | %90,6 | 53 |
| Dumanlı Köyü | AK Parti | %49,2 | %25,4 | %97,7 | 128 |
| Ecialan Köyü | AK Parti | %43,8 | %35,8 | %92,9 | 156 |
| Gazi Süleyman Paşa Mahallesi | İYİ Parti | %32,7 | %42,3 | %85,0 | 5.880 |
| Gökköy | AK Parti | %31,5 | %29,3 | %96,9 | 191 |
| Güreci Köyü | CHP | %24,1 | %21,5 | %83,5 | 303 |
| Hacıgelen Köyü | AK Parti | %52,7 | %13,5 | %96,3 | 80 |
| Hacıömerler Köyü | CHP | %33,3 | %15,8 | %87,5 | 72 |
| Harmancık Köyü | AK Parti | %68,8 | %5,2 | %96,3 | 81 |
| İlyasköy | AK Parti | %44,2 | %16,0 | %97,0 | 198 |
| Kangırlı Köyü | AK Parti | %51,9 | %16,0 | %79,5 | 264 |
| Karamusalar Köyü | AK Parti | %51,6 | %16,7 | %95,6 | 136 |
| Karaömerler Köyü | AK Parti | %44,6 | %36,6 | %99,1 | 107 |
| Kemiklialan Köyü | CHP | %25,0 | %25,0 | %92,0 | 174 |
| Kırcalar Köyü | AK Parti | %36,7 | %33,3 | %94,0 | 100 |
| Kızıldam Köyü | İYİ Parti | %30,7 | %37,7 | %91,4 | 139 |
| Kocabaşlar Köyü | İYİ Parti | %32,2 | %39,1 | %98,9 | 95 |
| Kocaveli Köyü | AK Parti | %33,3 | %20,8 | %94,0 | 83 |
| Mecidiye Köyü | CHP | %32,4 | %22,5 | %90,2 | 174 |
| Nusretiye Köyü | AK Parti | %43,8 | %13,8 | %90,5 | 95 |
| Sındal Köyü | CHP | %33,3 | %17,5 | %92,1 | 63 |
| Subaşı Köyü | AK Parti | %48,6 | %20,8 | %90,7 | 161 |
| Suluca Köyü | AK Parti | %36,8 | %28,1 | %86,6 | 277 |
| Şahinli Köyü | İYİ Parti | %28,1 | %28,4 | %96,6 | 323 |
| Şevketiye Köyü | AK Parti | %36,2 | %26,2 | %85,6 | 278 |
| Taştepe Köyü | AK Parti | %31,3 | %26,9 | %94,2 | 172 |
| Umurbey-Umurbey Merkez Mahallesi | CHP | %36,3 | %11,6 | %88,6 | 1.969 |
| Üçpınar Köyü | AK Parti | %41,9 | %16,2 | %100,0 | 77 |
| Yaylalar Köyü | AK Parti | %59,4 | %24,6 | %97,4 | 77 |
| Yenice Köyü | İYİ Parti | %26,7 | %40,8 | %92,3 | 454 |
İlgili sonuçlar