Edirne Merkez 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Edirne Merkez sonuçlarında CHP %48,7 ile birinci, AK Parti %35,4 ile ikinci; fark 13,3 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 14,2 puan üstünde. 65 mahalle ve köy arasından 45'inde CHP önde. CHP en güçlü Eskikadın Köyü (%74,0); AK Parti en güçlü Büyükdöllük Köyü (%57,4). Katılım %80,0 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Edirne Merkez 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Edirne Merkez, Edirne, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Edirne Merkez | Edirne | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 52.479 | %48,7 | %48,2 | %34,5 | +14,2 |
| AK Parti | 38.178 | %35,4 | %32,5 | %32,4 | +3,0 |
| İYİ Parti | 6.102 | %5,7 | %8,4 | %4,6 | +1,1 |
| Zafer Partisi | 3.187 | %3,0 | %1,9 | %2,4 | +0,5 |
| MHP | 3.095 | %2,9 | %4,4 | %6,6 | −3,7 |
| TİP | 985 | %0,9 | %1,2 | %0,6 | +0,3 |
| Yeniden Refah | 676 | %0,6 | %0,6 | %7,0 | −6,3 |
| Saadet | 675 | %0,6 | %0,6 | %1,3 | −0,7 |
| Memleket | 630 | %0,6 | %0,2 | %0,3 | +0,3 |
| SOL Parti | 553 | %0,5 | %0,4 | %0,2 | +0,4 |
| BTP | 235 | %0,2 | %0,3 | %0,4 | −0,2 |
| DSP | 211 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| HÜDA PAR | 190 | %0,2 | %0,2 | %0,7 | −0,5 |
| Gelecek Partisi | 165 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Milli Yol | 146 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Büyük Birlik | 123 | %0,1 | %0,1 | %1,3 | −1,2 |
| Vatan Partisi | 119 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 49 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Edirne Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 438 | 139.700 | 111.796 | %80,0 | 107.798 | 3.998 |
Edirne Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 1.murat Mahallesi | CHP | %56,7 | %25,6 | %73,5 | 4.000 |
| 100. Yıl Mahallesi | CHP | %59,9 | %22,9 | %78,3 | 1.371 |
| Abdurrahman Mahallesi | CHP | %47,9 | %37,4 | %76,9 | 8.954 |
| Ahi Köyü | CHP | %62,3 | %27,2 | %96,7 | 122 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %50,0 | %32,7 | %77,4 | 12.383 |
| Avarız Köyü | MHP | %30,8 | %28,4 | %97,1 | 309 |
| Babademirtaş Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %44,1 | %79,3 | 2.482 |
| Barutluk Mahallesi | CHP | %44,2 | %44,1 | %80,0 | 4.308 |
| Bosna Köyü | CHP | %55,7 | %36,1 | %93,9 | 66 |
| Budakdoğanca Köyü | CHP | %64,0 | %20,7 | %96,6 | 117 |
| Büyükdöllük Köyü | AK Parti | %26,5 | %57,4 | %96,3 | 534 |
| Büyükismailce Köyü | CHP | %49,3 | %29,1 | %95,6 | 159 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %51,1 | %31,1 | %80,4 | 7.958 |
| Çavuşbey Mahallesi | AK Parti | %37,2 | %43,2 | %77,6 | 3.089 |
| Değirmenyanı Köyü | MHP | %30,9 | %28,1 | %96,0 | 376 |
| Demirhanlı Köyü | CHP | %49,2 | %36,8 | %78,5 | 326 |
| Dilaverbey Mahallesi | CHP | %46,1 | %37,8 | %73,6 | 2.878 |
| Doyran Köyü | CHP | %50,1 | %38,5 | %95,7 | 553 |
| Ekmekçi Köyü | CHP | %41,0 | %33,0 | %93,7 | 111 |
| Elçili Köyü | CHP | %56,2 | %30,3 | %90,9 | 298 |
| Eskikadın Köyü | CHP | %74,0 | %9,2 | %92,3 | 337 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %58,0 | %25,2 | %81,4 | 14.683 |
| Hacıumur Köyü | CHP | %56,6 | %34,0 | %89,7 | 242 |
| Hasanağa Köyü | MHP | %30,9 | %16,2 | %100,7 | 136 |
| Hatipköy | CHP | %50,8 | %31,7 | %99,2 | 128 |
| Hıdırağa Köyü | CHP | %51,8 | %36,5 | %95,8 | 213 |
| İskender Köyü | CHP | %48,0 | %34,3 | %92,5 | 442 |
| İstasyon Mahallesi | CHP | %46,3 | %34,3 | %71,8 | 3.050 |
| Karaağaç Mahallesi | AK Parti | %41,2 | %46,7 | %81,5 | 2.241 |
| Karabulut Köyü | AK Parti | %39,8 | %50,0 | %92,9 | 99 |
| Karakasım Köyü | CHP | %51,9 | %39,8 | %90,6 | 371 |
| Karayusuf Köyü | AK Parti | %26,1 | %42,6 | %96,7 | 121 |
| Kayapa Köyü | CHP | %54,7 | %26,7 | %95,9 | 97 |
| Kemalköy | AK Parti | %29,9 | %51,1 | %90,5 | 676 |
| Koca Sinan Mahallesi | CHP | %56,5 | %26,0 | %76,6 | 6.126 |
| Korucu Köyü | AK Parti | %28,3 | %54,6 | %96,8 | 158 |
| Köşençiftliği Köyü | CHP | %71,4 | %22,8 | %95,3 | 235 |
| Kurtuluş Mahallesi | CHP | %41,9 | %41,8 | %79,1 | 4.385 |
| Küçükdöllük Köyü | AK Parti | %43,1 | %45,9 | %95,8 | 119 |
| Medrese Ali Bey Mahallesi | CHP | %43,8 | %40,4 | %79,8 | 4.751 |
| Menekşesofular Köyü | AK Parti | %26,8 | %55,7 | %91,1 | 169 |
| Menzilahır Mahallesi | AK Parti | %41,3 | %49,7 | %79,0 | 1.822 |
| Meydan Mahallesi | AK Parti | %42,5 | %44,8 | %79,6 | 2.529 |
| Mithat Paşa Mahallesi | CHP | %45,4 | %37,0 | %73,2 | 2.267 |
| Muratçalı Köyü | CHP | %52,3 | %36,4 | %98,1 | 155 |
| Musabeyli Köyü | CHP | %46,3 | %45,6 | %91,6 | 334 |
| Nişancıpaşa Mahallesi | AK Parti | %43,3 | %43,6 | %81,1 | 6.842 |
| Orhaniye Köyü | CHP | %42,9 | %42,9 | %92,6 | 324 |
| Sabuni Mahallesi | CHP | %50,7 | %35,8 | %80,1 | 859 |
| Sarayakpınar Köyü | CHP | %43,8 | %26,3 | %83,3 | 96 |
| Sarıcapaşa Mahallesi | CHP | %42,7 | %42,7 | %80,7 | 2.158 |
| Sazlıdere Köyü | CHP | %48,3 | %31,9 | %91,2 | 468 |
| Suakacağı Köyü | CHP | %40,5 | %31,1 | %97,4 | 77 |
| Şükrüpaşa Mahallesi | CHP | %57,4 | %25,7 | %80,2 | 12.544 |
| Talatpaşa Mahallesi | CHP | %47,8 | %37,6 | %80,4 | 4.495 |
| Tayakadın Köyü | CHP | %60,1 | %31,5 | %93,1 | 1.284 |
| Umurbey Mahallesi | AK Parti | %34,9 | %52,0 | %77,9 | 1.771 |
| Uzgaç Köyü | CHP | %61,4 | %22,7 | %96,7 | 92 |
| Üyüklütatar Köyü | CHP | %60,3 | %30,6 | %74,3 | 513 |
| Yancıkçı Şahin Mahallesi | CHP | %47,6 | %36,9 | %80,3 | 3.692 |
| Yeniimaret Mahallesi | AK Parti | %38,0 | %45,4 | %80,6 | 2.416 |
| Yenikadın Köyü | CHP | %62,5 | %25,7 | %92,7 | 371 |
| Yıldırım Beyazıt Mahallesi | AK Parti | %33,8 | %53,0 | %83,2 | 2.925 |
| Yıldırım Hacı Sarraf Mahallesi | AK Parti | %36,1 | %50,1 | %84,4 | 2.240 |
| Yolüstü Köyü | CHP | %50,9 | %40,2 | %96,0 | 253 |
İlgili sonuçlar