Heybeliada Mahallesi 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Heybeliada Mahallesi sonuçlarında CHP %45,1 ile birinci, AK Parti %26,7 ile ikinci; fark 18,3 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 10,5 puan üstünde. TİP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %10,4 (+9,8 puan). CHP oy oranında Adalar ilçesindeki 5 mahalle ve köy arasında 4'üncü sırada. 10 sandık, 3.336 kayıtlı seçmen. Katılım %81,9 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
| Parti | Oy | Heybeliada Mahallesi | Adalar | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CHP | 1.199 | %45,1 | %48,9 | %45,8 | %34,5 | +10,5 |
| AK Parti | 711 | %26,7 | %22,3 | %38,2 | %32,4 | −5,7 |
| TİP | 276 | %10,4 | %14,0 | %0,7 | %0,6 | +9,8 |
| DEM Parti | 128 | %4,8 | %4,2 | %1,7 | %5,8 | −1,0 |
| Bağımsızlar | 120 | %4,5 | %1,4 | %0,1 | %0,3 | +4,2 |
| İYİ Parti | 69 | %2,6 | %2,2 | %1,5 | %4,6 | −2,0 |
| Zafer Partisi | 55 | %2,1 | %1,9 | %3,6 | %2,4 | −0,4 |
| BTP | 37 | %1,4 | %1,9 | %0,3 | %0,4 | +1,0 |
| DP | 15 | %0,6 | %0,4 | %0,1 | %0,3 | +0,2 |
| TKP | 11 | %0,4 | %0,7 | %0,3 | %0,2 | +0,2 |
| Yeniden Refah | 10 | %0,4 | %0,4 | %3,8 | %7,0 | −6,6 |
| SOL Parti | 9 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,2 |
| Saadet | 6 | %0,2 | %0,1 | %1,0 | %1,3 | −1,1 |
| DSP | 6 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 4 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HÜDA PAR | 2 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | %0,7 | −0,6 |
| EMEP | 2 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DEVA Partisi | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,3 | %0,5 | −0,4 |
| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 | 3.336 | 2.732 | %81,9 | 2.661 | 71 |