Başyayla 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Başyayla sonuçlarında MHP %42,0 ile birinci, AK Parti %41,6 ile ikinci; fark 0,3 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%6,6) 35,4 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %41,6 (+9,2 puan). 9 mahalle ve köy arasından 4'ünde MHP önde. MHP en güçlü Başköy Mahallesi (%66,3); AK Parti en güçlü Kirazlıyayla Mahallesi (%68,3). Katılım %85,0 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Başyayla 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Başyayla, Karaman, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Başyayla | Karaman | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 889 | %42,0 | %35,7 | %6,6 | +35,4 |
| AK Parti | 882 | %41,6 | %28,7 | %32,4 | +9,2 |
| Yeniden Refah | 145 | %6,8 | %5,1 | %7,0 | −0,1 |
| CHP | 117 | %5,5 | %20,8 | %34,5 | −29,0 |
| İYİ Parti | 34 | %1,6 | %2,2 | %4,6 | −3,0 |
| Saadet | 18 | %0,8 | %1,4 | %1,3 | −0,4 |
| Büyük Birlik | 15 | %0,7 | %0,1 | %1,3 | −0,6 |
| Millet | 6 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| TİP | 5 | %0,2 | %0,2 | %0,6 | −0,4 |
| BTP | 4 | %0,2 | %0,5 | %0,4 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 3 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| HÜDA PAR | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,7 | −0,6 |
Başyayla seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 13 | 2.633 | 2.239 | %85,0 | 2.119 | 120 |
Başyayla mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Başköy Mahallesi | MHP | %66,3 | %18,0 | %87,4 | 483 |
| Bozyaka Köyü | AK Parti | %31,0 | %40,5 | %70,1 | 127 |
| Büyükkarapınar Köyü | MHP | %41,8 | %39,5 | %84,1 | 395 |
| Göztepe Mahallesi | MHP | %56,7 | %43,3 | %91,1 | 146 |
| Kışlaköy | MHP | %41,3 | %36,0 | %89,4 | 405 |
| Kirazlıyayla Mahallesi | AK Parti | %26,6 | %68,3 | %83,2 | 369 |
| Şirindere Mahallesi | AK Parti | %29,9 | %60,2 | %80,9 | 256 |
| Üzümlü Köyü | AK Parti | %28,7 | %37,1 | %82,7 | 313 |
| Yenimahalle Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %55,0 | %92,1 | 139 |
İlgili sonuçlar