Mazıdağı 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Mazıdağı sonuçlarında DEM Parti %53,7 ile birinci, AK Parti %32,6 ile ikinci; fark 21,2 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 47,9 puan üstünde. HÜDA PAR Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %6,3 (+5,6 puan). 53 mahalle ve köy arasından 42'sinde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Aykut Mahallesi (%88,9); AK Parti en güçlü Ürünlü Mahallesi (%77,2). Katılım %81,6 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Mazıdağı 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Mazıdağı, Mardin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Mazıdağı | Mardin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 9.073 | %53,7 | %53,9 | %5,8 | +47,9 |
| AK Parti | 5.500 | %32,6 | %24,9 | %32,4 | +0,2 |
| HÜDA PAR | 1.061 | %6,3 | %3,8 | %0,7 | +5,6 |
| CHP | 559 | %3,3 | %2,8 | %34,5 | −31,2 |
| İYİ Parti | 214 | %1,3 | %0,8 | %4,6 | −3,3 |
| Gelecek Partisi | 162 | %1,0 | %0,1 | %0,1 | +0,8 |
| Yeniden Refah | 129 | %0,8 | %6,3 | %7,0 | −6,2 |
| DEVA Partisi | 73 | %0,4 | %1,2 | %0,5 | −0,0 |
| BTP | 49 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| TKP | 41 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | −0,0 |
| Büyük Birlik | 23 | %0,1 | %0,2 | %1,3 | −1,1 |
Mazıdağı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 97 | 22.599 | 18.435 | %81,6 | 16.884 | 1.551 |
Mazıdağı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aksu Mahallesi | DEM Parti | %68,1 | %18,1 | %84,1 | 132 |
| Arıköy Mahallesi | DEM Parti | %44,2 | %31,0 | %101,8 | 165 |
| Arısu Mahallesi | DEM Parti | %46,6 | %45,5 | %98,9 | 93 |
| Aşağıocak Mahallesi | DEM Parti | %74,6 | %17,5 | %85,0 | 140 |
| Atalar Mahallesi | AK Parti | %25,5 | %71,6 | %79,7 | 128 |
| Atlıca Mahallesi | DEM Parti | %54,3 | %32,6 | %99,3 | 294 |
| Aykut Mahallesi | DEM Parti | %88,9 | %8,3 | %92,1 | 127 |
| Bahçecik Mahallesi | AK Parti | %25,0 | %51,8 | %100,8 | 122 |
| Balpınar Mahallesi | AK Parti | %22,7 | %60,7 | %87,7 | 747 |
| Bilge Mahallesi | AK Parti | %23,3 | %74,4 | %69,6 | 69 |
| Çankaya Mahallesi | DEM Parti | %48,3 | %31,0 | %81,6 | 38 |
| Çayönü Mahallesi | DEM Parti | %66,0 | %24,0 | %82,6 | 132 |
| Derecik Mahallesi | DEM Parti | %74,3 | %16,2 | %87,4 | 87 |
| Dikyamaç Mahallesi | DEM Parti | %61,9 | %28,6 | %116,7 | 18 |
| Duraklı Mahallesi | DEM Parti | %47,7 | %41,3 | %85,2 | 236 |
| Ekinciler Mahallesi | DEM Parti | %58,0 | %35,8 | %78,2 | 216 |
| Engin Mahallesi | AK Parti | %36,6 | %62,0 | %94,0 | 84 |
| Erdalı Mahallesi | DEM Parti | %70,9 | %27,3 | %82,6 | 69 |
| Evciler Mahallesi | DEM Parti | %72,9 | %19,1 | %75,5 | 934 |
| Gümüşpınar Mahallesi | DEM Parti | %50,9 | %43,6 | %75,2 | 411 |
| Gümüşyuva Mahallesi | DEM Parti | %42,5 | %41,8 | %88,3 | 197 |
| Gündoğan Mahallesi | DEM Parti | %61,5 | %23,9 | %75,8 | 1.812 |
| Gürgöze Mahallesi | DEM Parti | %59,5 | %32,3 | %87,0 | 238 |
| Işıkyaka Mahallesi | DEM Parti | %73,7 | %19,3 | %91,6 | 143 |
| İkisu Mahallesi | DEM Parti | %58,6 | %29,9 | %88,5 | 113 |
| Karaalani Mahallesi | DEM Parti | %48,8 | %40,4 | %57,9 | 998 |
| Karataş Mahallesi | DEM Parti | %66,9 | %29,1 | %89,7 | 146 |
| Karşıyaka Mahallesi | DEM Parti | %59,0 | %20,6 | %75,6 | 1.333 |
| Kayalar Mahallesi | DEM Parti | %60,4 | %27,7 | %79,6 | 2.955 |
| Kebapçı Mahallesi | DEM Parti | %55,0 | %25,0 | %87,5 | 24 |
| Kemerli Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %51,5 | %81,8 | 296 |
| Kışlak Mahallesi | DEM Parti | %58,7 | %18,5 | %101,8 | 114 |
| Kocakent Mahallesi | DEM Parti | %43,2 | %31,7 | %88,2 | 1.435 |
| Konur Mahallesi | DEM Parti | %83,6 | %7,3 | %96,6 | 58 |
| Meşeli Mahallesi | DEM Parti | %54,2 | %33,3 | %63,6 | 118 |
| Ortaklı Mahallesi | AK Parti | %0,0 | %59,3 | %97,4 | 38 |
| Ömürlü Mahallesi | DEM Parti | %64,6 | %32,7 | %87,0 | 338 |
| Poyraz Mahallesi | DEM Parti | %48,8 | %29,6 | %72,8 | 2.618 |
| Sağmal Mahallesi | DEM Parti | %58,0 | %31,3 | %90,3 | 413 |
| Sakızlı Mahallesi | DEM Parti | %45,4 | %41,4 | %88,5 | 866 |
| Şanlı Mahallesi | DEM Parti | %65,5 | %26,7 | %85,8 | 893 |
| Şenyuva Mahallesi | DEM Parti | %53,8 | %44,5 | %89,2 | 538 |
| Tanrıyolu Mahallesi | DEM Parti | %71,4 | %24,5 | %81,0 | 79 |
| Tarlacık Mahallesi | AK Parti | %38,5 | %46,2 | %59,4 | 170 |
| Ulutaş Mahallesi | DEM Parti | %61,0 | %22,7 | %91,6 | 310 |
| Ürünlü Mahallesi | AK Parti | %18,5 | %77,2 | %134,3 | 201 |
| Yağmur Mahallesi | AK Parti | %29,6 | %51,0 | %93,9 | 426 |
| Yalınağaç Mahallesi | DEM Parti | %64,8 | %25,7 | %88,5 | 130 |
| Yeşilköy Mahallesi | AK Parti | %40,8 | %54,5 | %78,3 | 254 |
| Yetkinler Mahallesi | DEM Parti | %43,2 | %41,7 | %88,3 | 376 |
| Yukarıkonak Mahallesi | DEM Parti | %63,2 | %18,7 | %82,2 | 258 |
| Yukarıocak Mahallesi | DEM Parti | %79,6 | %10,2 | %93,0 | 186 |
| Yücebağ Mahallesi | DEM Parti | %77,1 | %19,1 | %87,3 | 283 |
İlgili sonuçlar