Dernekpazarı 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Dernekpazarı sonuçlarında AK Parti %52,0 ile birinci, Saadet %17,2 ile ikinci; fark 34,8 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 19,5 puan üstünde. Saadet Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %17,2 (+15,9 puan). 14 mahalle ve köy arasından 13'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çalışanlar Mahallesi (%72,8); Saadet en güçlü Güney Mahallesi (%34,3). Katılım %74,9 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Dernekpazarı 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Dernekpazarı, Trabzon, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Dernekpazarı | Trabzon | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 1.280 | %52,0 | %39,8 | %32,4 | +19,5 |
| Saadet | 423 | %17,2 | %4,1 | %1,3 | +15,9 |
| Büyük Birlik | 329 | %13,4 | %1,4 | %1,3 | +12,1 |
| Yeniden Refah | 308 | %12,5 | %11,6 | %7,0 | +5,5 |
| BTP | 49 | %2,0 | %1,5 | %0,4 | +1,6 |
| Zafer Partisi | 46 | %1,9 | %1,6 | %2,4 | −0,6 |
| SOL Parti | 16 | %0,6 | %0,2 | %0,2 | +0,5 |
| TKP | 5 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| HÜDA PAR | 4 | %0,2 | %0,1 | %0,7 | −0,5 |
| TİP | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
Dernekpazarı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 16 | 3.627 | 2.717 | %74,9 | 2.463 | 254 |
Dernekpazarı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Saadet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akköse Mahallesi | AK Parti | %55,0 | %18,9 | %76,4 | 461 |
| Çalışanlar Mahallesi | AK Parti | %72,8 | %14,1 | %52,4 | 187 |
| Çayırbaşı Mahallesi | AK Parti | %50,8 | %15,8 | %87,4 | 159 |
| Gülen Mahallesi | AK Parti | %54,8 | %14,2 | %81,0 | 588 |
| Günebakan Mahallesi | AK Parti | %69,1 | %10,1 | %74,4 | 199 |
| Güney Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %34,3 | %63,9 | 191 |
| Kondu Mahallesi | AK Parti | %67,8 | %8,3 | %67,4 | 184 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %39,1 | %21,8 | %69,6 | 319 |
| Ormancık Mahallesi | AK Parti | %46,0 | %2,4 | %67,0 | 200 |
| Taşçılar Mahallesi | AK Parti | %53,4 | %22,1 | %79,1 | 292 |
| Tüfekçi Mahallesi | AK Parti | %60,9 | %7,3 | %81,6 | 141 |
| Yenicami Mahallesi | Saadet | %22,0 | %30,1 | %82,3 | 232 |
| Yenice Mahallesi | AK Parti | %57,3 | %18,0 | %76,6 | 290 |
| Zincirlitaş Mahallesi | AK Parti | %45,6 | %17,6 | %77,7 | 184 |
İlgili sonuçlar