Bergama 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Bergama sonuçlarında CHP %33,1 ile birinci, MHP %25,9 ile ikinci; fark 7,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%24,7) 8,4 puan üstünde. DP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %13,4 (+9,8 puan). 18 mahalle ve köy arasından 10'unda CHP önde. CHP en güçlü Bahçelievler Mahallesi (%44,6); MHP en güçlü Talatpaşa Mahallesi (%41,9). Katılım %87,0 (Türkiye %84,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Bergama 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Bergama, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Bergama | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 11.788 | %33,1 | %49,6 | %24,7 | +8,4 |
| MHP | 9.213 | %25,9 | %9,2 | %16,5 | +9,4 |
| AK Parti | 8.820 | %24,8 | %30,0 | %38,6 | −13,9 |
| DP | 4.778 | %13,4 | %2,2 | %3,6 | +9,8 |
| DTP | 484 | %1,4 | %3,2 | %5,2 | −3,8 |
| Saadet | 337 | %0,9 | %1,1 | %5,4 | −4,4 |
| Anavatan | 99 | %0,3 | %0,4 | %0,6 | −0,3 |
| BTP | 64 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 28 | %0,1 | %0,3 | %0,7 | −0,7 |
Bergama seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 141 | 42.366 | 36.864 | %87,0 | 35.611 | 1.253 |
Bergama mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Atatürk Mahallesi | AK Parti | %25,0 | %24,2 | %87,2 | 3.483 |
| Atmaca Mahallesi | MHP | %25,4 | %36,0 | %90,5 | 1.646 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %44,6 | %21,6 | %83,1 | 3.208 |
| Barbaros Mahallesi | MHP | %26,2 | %30,1 | %85,1 | 505 |
| Ertuğrul Mahallesi | CHP | %34,8 | %24,5 | %84,9 | 1.942 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %33,9 | %26,1 | %87,3 | 6.184 |
| Fevzipaşa Mahallesi | CHP | %37,4 | %17,6 | %89,6 | 1.851 |
| Gaziosmanpaşa Mahallesi | CHP | %34,4 | %23,9 | %88,0 | 4.423 |
| Gazipaşa Mahallesi | CHP | %38,7 | %22,5 | %87,1 | 574 |
| İnkılap Mahallesi | CHP | %34,3 | %23,8 | %85,0 | 1.097 |
| İslamsaray Mahallesi | AK Parti | %18,5 | %31,1 | %88,8 | 403 |
| Kurtuluş Mahallesi | MHP | %20,8 | %38,4 | %91,7 | 1.654 |
| Maltepe Mahallesi | CHP | %36,5 | %23,2 | %85,3 | 6.759 |
| Selçuk Mahallesi | CHP | %29,5 | %21,0 | %89,4 | 1.654 |
| Talatpaşa Mahallesi | MHP | %25,2 | %41,9 | %88,1 | 807 |
| Turabey Mahallesi | MHP | %26,8 | %30,7 | %88,7 | 2.332 |
| Ulucamii Mahallesi | MHP | %27,8 | %35,5 | %89,5 | 953 |
| Zafer Mahallesi | CHP | %40,0 | %25,1 | %84,9 | 2.891 |
İlgili sonuçlar