Menemen 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Menemen sonuçlarında CHP %48,3 ile birinci, AK Parti %26,2 ile ikinci; fark 22,1 puan. CHP burada 16 büyükşehir ortalamasının (%32,4) 15,9 puan üstünde. Bağımsızlar 16 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %5,1 (+4,8 puan). 66 mahalle ve köy arasından 55'inde CHP önde. CHP en güçlü Villakent Mahallesi (%85,3); AK Parti en güçlü Çukurköy (%52,6). Katılım %87,1 (16 büyükşehir %83,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Menemen 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Menemen, İzmir, 16 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Menemen | İzmir | 16 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 34.405 | %48,3 | %56,2 | %32,4 | +15,9 |
| AK Parti | 18.675 | %26,2 | %30,4 | %42,2 | −16,0 |
| MHP | 10.491 | %14,7 | %7,0 | %12,4 | +2,4 |
| Bağımsızlar | 3.651 | %5,1 | %2,0 | %0,3 | +4,8 |
| DSP | 1.405 | %2,0 | %1,6 | %2,1 | −0,1 |
| Hyp | 686 | %1,0 | %0,3 | %0,0 | +0,9 |
| DP | 516 | %0,7 | %0,7 | %1,0 | −0,3 |
| Saadet | 457 | %0,6 | %0,9 | %3,8 | −3,1 |
| BTP | 363 | %0,5 | %0,3 | %0,3 | +0,2 |
| TKP | 258 | %0,4 | %0,3 | %0,1 | +0,2 |
| Anavatan | 199 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | +0,0 |
| LDP | 66 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
Menemen seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 299 | 85.519 | 74.516 | %87,1 | 71.172 | 3.344 |
Menemen mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 29 Ekim Mahallesi | CHP | %57,7 | %22,4 | %83,0 | 2.220 |
| 30 Ağustos Mahallesi | CHP | %59,9 | %24,3 | %81,9 | 6.835 |
| 75.yıl Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %65,6 | %10,8 | %92,6 | 435 |
| 85.yıl Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %73,7 | %12,8 | %93,6 | 203 |
| 9 Eylül Mahallesi | CHP | %54,0 | %29,9 | %86,7 | 2.331 |
| Ahıhıdır Mahallesi | CHP | %43,0 | %31,8 | %90,7 | 1.565 |
| Ahmetefendi Mahallesi | CHP | %79,1 | %14,2 | %94,6 | 391 |
| Alaniçi Köyü | AK Parti | %35,7 | %51,1 | %100,0 | 241 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %50,1 | %28,8 | %86,1 | 1.739 |
| Ayvacık Köyü | CHP | %43,2 | %28,0 | %96,9 | 262 |
| Bağcılar Köyü | CHP | %47,5 | %21,6 | %97,9 | 143 |
| Belen Köyü | CHP | %73,5 | %10,1 | %99,0 | 201 |
| Bozalan Köyü | CHP | %47,6 | %36,1 | %86,8 | 288 |
| Buruncuk Mahallesi | MHP | %30,4 | %30,4 | %96,2 | 372 |
| Camiikebir Mahallesi | CHP | %54,5 | %23,2 | %88,7 | 851 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %41,4 | %32,1 | %87,1 | 776 |
| Çaltı Köyü | CHP | %65,2 | %6,1 | %94,5 | 145 |
| Çavuş Mahallesi | CHP | %50,9 | %19,7 | %93,8 | 419 |
| Çukurköy | AK Parti | %11,4 | %52,6 | %96,4 | 617 |
| Değirmendere Mahallesi | CHP | %50,8 | %25,8 | %90,0 | 948 |
| Doğa Köyü | CHP | %62,6 | %11,7 | %96,5 | 517 |
| Emiralem Merkez Mahallesi | CHP | %52,7 | %23,8 | %94,3 | 774 |
| Esatpaşa Mahallesi | CHP | %58,1 | %23,4 | %85,0 | 6.433 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %42,0 | %25,4 | %95,6 | 765 |
| Gaybi Mahallesi | CHP | %50,1 | %30,3 | %90,0 | 448 |
| Gazi Mahallesi | CHP | %49,1 | %23,2 | %89,5 | 562 |
| Gazi Mustafa Kemal Mahallesi | CHP | %69,6 | %13,2 | %89,9 | 415 |
| Göktepe Köyü | CHP | %33,8 | %32,9 | %96,0 | 555 |
| Gölcük Mahallesi | AK Parti | %8,2 | %39,5 | %85,7 | 3.090 |
| Görece Köyü | CHP | %52,0 | %23,0 | %98,5 | 273 |
| Günerli Mahallesi | CHP | %68,6 | %20,3 | %92,2 | 129 |
| Hasanlar Köyü | CHP | %49,0 | %19,9 | %98,5 | 201 |
| Hatundere Köyü | AK Parti | %37,5 | %41,1 | %92,8 | 683 |
| Haykıran Köyü | CHP | %36,9 | %24,0 | %97,1 | 836 |
| Irmak Mahallesi | AK Parti | %32,2 | %37,8 | %83,6 | 4.531 |
| İğnedere Köyü | CHP | %54,1 | %16,2 | %101,4 | 74 |
| İncirli Pınar Mahallesi | Bağımsızlar | %23,7 | %25,4 | %87,2 | 2.374 |
| İnönü Mahallesi | CHP | %63,4 | %18,0 | %94,5 | 348 |
| İsmet İnönü Mahallesi | CHP | %42,4 | %34,2 | %84,7 | 4.935 |
| İstiklal Mahallesi | CHP | %64,5 | %21,0 | %82,2 | 2.446 |
| Karaorman Köyü | CHP | %46,3 | %25,9 | %105,8 | 52 |
| Kasımpaşa Mahallesi | CHP | %56,4 | %19,6 | %87,9 | 8.879 |
| Kazımpaşa Mahallesi | CHP | %54,1 | %22,5 | %88,3 | 2.010 |
| Kemal Atatürk Mahallesi | AK Parti | %35,6 | %41,6 | %88,3 | 1.691 |
| Kesik Mahallesi | CHP | %59,2 | %15,4 | %93,0 | 672 |
| Kır Mahallesi | CHP | %48,7 | %19,7 | %91,1 | 179 |
| Mermerli Mahallesi | CHP | %58,1 | %20,2 | %86,3 | 4.053 |
| Musabey Mahallesi | CHP | %49,8 | %13,8 | %96,4 | 275 |
| Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi | CHP | %46,2 | %13,0 | %91,9 | 408 |
| Seydinnasrullah Mahallesi | CHP | %43,5 | %29,9 | %88,7 | 531 |
| Süleymanlı Köyü | CHP | %39,1 | %20,8 | %89,1 | 470 |
| Süzbeyli Mahallesi | CHP | %76,9 | %3,8 | %79,4 | 34 |
| Telekler Köyü | CHP | %63,3 | %15,8 | %95,8 | 192 |
| Turgutlar Köyü | CHP | %47,6 | %28,6 | %105,0 | 20 |
| Tuzçullu Mahallesi | CHP | %69,6 | %5,6 | %94,8 | 291 |
| Tülbentli Mahallesi | CHP | %55,8 | %21,3 | %86,2 | 1.098 |
| Uğur Mumcu Mahallesi | CHP | %55,0 | %23,1 | %83,1 | 4.246 |
| Ulus Mahallesi | AK Parti | %27,2 | %43,3 | %89,7 | 1.062 |
| Villakent Mahallesi | CHP | %85,3 | %11,0 | %84,8 | 322 |
| Yahşelli Köyü | AK Parti | %24,9 | %32,0 | %88,8 | 2.201 |
| Yanıkköy | CHP | %46,6 | %15,9 | %90,7 | 700 |
| Yayla Mahallesi | CHP | %50,3 | %26,7 | %92,2 | 567 |
| Yeşil Pınar Mahallesi | AK Parti | %12,6 | %38,5 | %87,3 | 1.064 |
| Yıldırım Mahallesi | CHP | %49,0 | %20,7 | %92,1 | 1.027 |
| Zafer Mahallesi | CHP | %55,4 | %24,6 | %88,2 | 941 |
| Zeytinlik Mahallesi | CHP | %49,1 | %27,8 | %84,0 | 1.163 |
İlgili sonuçlar