Selçuk 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Selçuk sonuçlarında CHP %50,7 ile birinci, AK Parti %33,1 ile ikinci; fark 17,7 puan. CHP burada 16 büyükşehir ortalamasının (%32,4) 18,3 puan üstünde. 7 mahalle ve köy arasından 7'sinde CHP önde. CHP en güçlü Atatürk Mahallesi (%57,2); AK Parti en güçlü 14 Mayıs Mahallesi (%39,0). Katılım %90,4 (16 büyükşehir %83,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Selçuk 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Selçuk, İzmir, 16 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Selçuk | İzmir | 16 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 9.334 | %50,7 | %56,2 | %32,4 | +18,3 |
| AK Parti | 6.085 | %33,1 | %30,4 | %42,2 | −9,1 |
| MHP | 1.962 | %10,7 | %7,0 | %12,4 | −1,7 |
| Bağımsızlar | 563 | %3,1 | %2,0 | %0,3 | +2,8 |
| Hyp | 82 | %0,4 | %0,3 | %0,0 | +0,4 |
| Saadet | 75 | %0,4 | %0,9 | %3,8 | −3,4 |
| DP | 70 | %0,4 | %0,7 | %1,0 | −0,6 |
| DSP | 69 | %0,4 | %1,6 | %2,1 | −1,7 |
| BTP | 54 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | +0,0 |
| TKP | 51 | %0,3 | %0,3 | %0,1 | +0,1 |
| Anavatan | 46 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,0 |
| LDP | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
Selçuk seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 70 | 20.972 | 18.952 | %90,4 | 18.403 | 549 |
Selçuk mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 14 Mayıs Mahallesi | CHP | %40,8 | %39,0 | %92,9 | 4.035 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %57,2 | %28,5 | %86,9 | 5.724 |
| Barutçu Köyü | CHP | %54,0 | %32,6 | %98,9 | 189 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %51,3 | %34,7 | %90,2 | 3.934 |
| İsa Bey Mahallesi | CHP | %53,9 | %31,1 | %90,3 | 1.874 |
| Zafer Mahallesi | CHP | %50,1 | %32,8 | %92,2 | 4.502 |
| Zeytinköy | CHP | %49,9 | %31,8 | %91,0 | 714 |
İlgili sonuçlar