İncesu 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
İncesu sonuçlarında AK Parti %58,2 ile birinci, MHP %32,6 ile ikinci; fark 25,6 puan. AK Parti burada 16 büyükşehir ortalamasının (%42,2) 16,0 puan üstünde. MHP 16 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %32,6 (+20,2 puan). 25 mahalle ve köy arasından 24'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Saraycık Köyü (%83,5); MHP en güçlü Bulgurcu Mahallesi (%50,2). Katılım %92,3 (16 büyükşehir %83,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
İncesu 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — İncesu, Kayseri, 16 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | İncesu | Kayseri | 16 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 6.187 | %58,2 | %61,0 | %42,2 | +16,0 |
| MHP | 3.465 | %32,6 | %22,6 | %12,4 | +20,2 |
| Saadet | 354 | %3,3 | %4,5 | %3,8 | −0,5 |
| CHP | 320 | %3,0 | %8,6 | %32,4 | −29,4 |
| BTP | 70 | %0,7 | %0,6 | %0,3 | +0,4 |
| DP | 62 | %0,6 | %0,9 | %1,0 | −0,4 |
| DSP | 45 | %0,4 | %0,7 | %2,1 | −1,7 |
| Anavatan | 43 | %0,4 | %0,4 | %0,3 | +0,1 |
| TKP | 32 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| Millet | 21 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| EMEP | 15 | %0,1 | %0,2 | %0,0 | +0,1 |
| LDP | 15 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Bağımsızlar | 4 | %0,0 | %0,1 | %0,3 | −0,3 |
İncesu seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 49 | 12.062 | 11.131 | %92,3 | 10.633 | 498 |
İncesu mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %53,1 | %39,2 | %92,3 | 1.591 |
| Bulgurcu Mahallesi | MHP | %45,9 | %50,2 | %92,0 | 262 |
| Çardaklı Mahallesi | AK Parti | %72,2 | %22,2 | %97,5 | 199 |
| Dokuzpınar Mahallesi | AK Parti | %81,5 | %13,9 | %98,3 | 115 |
| Fırınönü Mahallesi | AK Parti | %57,6 | %38,0 | %88,3 | 299 |
| Garipçe Mahallesi | AK Parti | %72,5 | %23,8 | %97,6 | 411 |
| Gönenkent Mahallesi | AK Parti | %66,5 | %27,4 | %93,3 | 1.051 |
| Karakoyunlu Mahallesi | AK Parti | %60,5 | %34,7 | %92,8 | 373 |
| Karamustafapaşa Mahallesi | AK Parti | %49,8 | %44,2 | %91,9 | 640 |
| Kızılören Aşağı Mahallesi | AK Parti | %48,8 | %27,5 | %84,9 | 577 |
| Kızılören Avşar Mahallesi | AK Parti | %66,7 | %16,7 | %86,7 | 98 |
| Kızılören Güney Mahallesi | AK Parti | %57,5 | %16,8 | %81,3 | 150 |
| Kızılören Orta Mahallesi | AK Parti | %57,8 | %12,8 | %87,1 | 139 |
| Kızılören Ötebatan Mahallesi | AK Parti | %63,8 | %30,2 | %93,9 | 393 |
| Kızılören Tabaklı Mahallesi | AK Parti | %48,5 | %16,2 | %84,0 | 586 |
| Örenşehir Mahallesi | AK Parti | %56,2 | %33,7 | %96,5 | 794 |
| Saraycık Köyü | AK Parti | %83,5 | %10,0 | %91,8 | 875 |
| Sarıkürklü Mahallesi | AK Parti | %77,2 | %20,2 | %95,2 | 125 |
| Semerkent Mahallesi | AK Parti | %53,6 | %35,4 | %96,7 | 299 |
| Süksün Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %52,6 | %42,2 | %93,1 | 478 |
| Süksün Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %54,5 | %42,6 | %95,6 | 248 |
| Süksün Zafer Mahallesi | AK Parti | %53,1 | %40,1 | %95,3 | 491 |
| Vali İhsan Aras Mahallesi | AK Parti | %49,0 | %40,5 | %92,1 | 1.377 |
| Yarım Mahallesi | AK Parti | %59,0 | %36,4 | %94,8 | 192 |
| Yeni Camii Mahallesi | AK Parti | %53,0 | %42,4 | %93,0 | 299 |
İlgili sonuçlar