Talas 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Talas sonuçlarında AK Parti %53,8 ile birinci, MHP %30,8 ile ikinci; fark 23,0 puan. AK Parti burada 16 büyükşehir ortalamasının (%42,2) 11,6 puan üstünde. MHP 16 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %30,8 (+18,4 puan). 22 mahalle ve köy arasından 20'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Cebir Mahallesi (%92,6); MHP en güçlü Tablakaya Mahallesi (%50,0). Katılım %83,7 (16 büyükşehir %83,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Talas 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Talas, Kayseri, 16 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Talas | Kayseri | 16 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 21.571 | %53,8 | %61,0 | %42,2 | +11,6 |
| MHP | 12.351 | %30,8 | %22,6 | %12,4 | +18,4 |
| CHP | 3.698 | %9,2 | %8,6 | %32,4 | −23,2 |
| Saadet | 1.392 | %3,5 | %4,5 | %3,8 | −0,3 |
| DP | 265 | %0,7 | %0,9 | %1,0 | −0,3 |
| DSP | 256 | %0,6 | %0,7 | %2,1 | −1,5 |
| BTP | 189 | %0,5 | %0,6 | %0,3 | +0,2 |
| Anavatan | 173 | %0,4 | %0,4 | %0,3 | +0,2 |
| TKP | 55 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| EMEP | 52 | %0,1 | %0,2 | %0,0 | +0,1 |
| Millet | 40 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| LDP | 33 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 12 | %0,0 | %0,1 | %0,3 | −0,3 |
Talas seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 165 | 49.392 | 41.345 | %83,7 | 40.087 | 1.258 |
Talas mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçakaya Mahallesi | AK Parti | %71,4 | %23,3 | %91,9 | 295 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %48,9 | %32,1 | %83,1 | 10.408 |
| Başakpınar Mahallesi | AK Parti | %68,1 | %21,3 | %81,3 | 637 |
| Başakpınar Ufuk Mahallesi | AK Parti | %73,0 | %17,7 | %81,1 | 375 |
| Başakpınar Yıldıztepe Mahallesi | AK Parti | %68,3 | %22,0 | %82,2 | 1.233 |
| Cebir Mahallesi | AK Parti | %92,6 | %4,4 | %87,7 | 268 |
| Çatakdere Mahallesi | AK Parti | %66,7 | %25,8 | %93,7 | 429 |
| Endürlük Mahallesi | AK Parti | %78,2 | %17,6 | %93,0 | 213 |
| Gülistanevler Mahallesi | AK Parti | %53,8 | %23,1 | %100,0 | 54 |
| Han Mahallesi | MHP | %42,5 | %43,6 | %92,9 | 294 |
| Harman Mahallesi | AK Parti | %48,4 | %40,8 | %83,0 | 1.719 |
| Kepez Mahallesi | AK Parti | %70,7 | %23,3 | %94,1 | 1.263 |
| Kiçiköy Mahallesi | AK Parti | %49,2 | %36,1 | %83,2 | 3.956 |
| Kuruköprü Mahallesi | AK Parti | %77,5 | %16,6 | %86,9 | 1.062 |
| Mengücek Mahallesi | AK Parti | %75,5 | %18,9 | %87,9 | 173 |
| Mevlana Mahallesi | AK Parti | %50,8 | %31,8 | %81,3 | 13.636 |
| Reşadiye Mahallesi | AK Parti | %67,7 | %16,7 | %89,9 | 1.143 |
| Tablakaya Mahallesi | MHP | %40,9 | %50,0 | %88,1 | 630 |
| Yazyurdu Köyü | AK Parti | %80,9 | %16,0 | %94,9 | 414 |
| Yenidoğan Mahallesi | AK Parti | %51,8 | %31,9 | %83,7 | 10.497 |
| Yukarı Mahallesi | AK Parti | %49,7 | %29,6 | %93,1 | 175 |
| Zincidere Mahallesi | AK Parti | %69,8 | %22,9 | %81,9 | 518 |
İlgili sonuçlar