Mersin 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Mersin sonuçlarında CHP %30,9 ile birinci, MHP %24,8 ile ikinci; fark 6,1 puan. CHP burada 16 büyükşehir ortalamasının (%32,4) 1,6 puan altında. DTP 16 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %18,1 (+13,8 puan). 4 ilçe arasından 3'ünde CHP önde. CHP en güçlü Mezitli (%41,5); MHP en güçlü Toroslar (%31,1). Katılım %82,6 (16 büyükşehir %83,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Mersin 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Mersin, 16 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Mersin | 16 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 135.632 | %30,9 | %32,4 | −1,6 |
| MHP | 108.775 | %24,8 | %12,4 | +12,4 |
| AK Parti | 92.715 | %21,1 | %42,2 | −21,1 |
| DTP | 79.483 | %18,1 | %4,3 | +13,8 |
| DSP | 16.128 | %3,7 | %2,1 | +1,6 |
| Saadet | 2.501 | %0,6 | %3,8 | −3,2 |
| DP | 1.107 | %0,3 | %1,0 | −0,7 |
| BTP | 748 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| HAK-PAR | 718 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| TKP | 562 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 520 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Bağımsızlar | 376 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
Mersin seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.824 | 552.367 | 456.339 | %82,6 | 439.265 | 17.074 |
Mersin ilçe ilçe sonuçlar| İlçe | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdeniz | CHP | %27,8 | %19,1 | %83,5 | 179.054 |
| Mezitli | CHP | %41,5 | %27,5 | %80,6 | 82.090 |
| Toroslar | MHP | %21,7 | %31,1 | %84,2 | 161.737 |
| Yenişehir | CHP | %40,4 | %22,8 | %80,6 | 129.486 |
İlgili sonuçlar