Yenişehir 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Yenişehir sonuçlarında CHP %40,4 ile birinci, MHP %22,8 ile ikinci; fark 17,6 puan. CHP burada 16 büyükşehir ortalamasının (%32,4) 8,0 puan üstünde. MHP 16 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %22,8 (+10,5 puan). 31 mahalle ve köy arasından 19'unda CHP önde. CHP en güçlü İnönü Mahallesi (%55,0); MHP en güçlü İnsu Köyü (%57,5). Katılım %80,6 (16 büyükşehir %83,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yenişehir 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Yenişehir, Mersin, 16 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Yenişehir | Mersin | 16 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 40.862 | %40,4 | %30,9 | %32,4 | +8,0 |
| MHP | 23.101 | %22,8 | %24,8 | %12,4 | +10,5 |
| AK Parti | 18.472 | %18,3 | %21,1 | %42,2 | −23,9 |
| DTP | 12.316 | %12,2 | %18,1 | %4,3 | +7,9 |
| DSP | 5.290 | %5,2 | %3,7 | %2,1 | +3,1 |
| Saadet | 369 | %0,4 | %0,6 | %3,8 | −3,4 |
| DP | 229 | %0,2 | %0,3 | %1,0 | −0,8 |
| BTP | 155 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| TKP | 128 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 111 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 104 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 38 | %0,0 | %0,1 | %0,3 | −0,3 |
Yenişehir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 426 | 129.486 | 104.390 | %80,6 | 101.175 | 3.215 |
Yenişehir mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 50. Yıl Mahallesi | CHP | %31,1 | %23,5 | %82,4 | 2.828 |
| Akkent Mahallesi | CHP | %34,1 | %18,1 | %80,8 | 6.656 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | CHP | %41,9 | %24,0 | %80,9 | 6.572 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %43,0 | %22,4 | %78,7 | 8.859 |
| Barbaros Mahallesi | CHP | %37,5 | %23,6 | %80,1 | 7.802 |
| Batıkent Mahallesi | DTP | %28,6 | %16,6 | %82,1 | 3.998 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %46,7 | %22,3 | %81,1 | 11.675 |
| Çavak Köyü | MHP | %27,0 | %53,0 | %96,1 | 826 |
| Çiftlikköy Mahallesi | CHP | %30,9 | %27,9 | %74,8 | 3.844 |
| Çukurkeşli Köyü | MHP | %30,6 | %38,3 | %97,3 | 188 |
| Deniz Mahallesi | CHP | %27,6 | %19,1 | %85,1 | 1.265 |
| Dumlupınar Mahallesi | CHP | %46,8 | %26,0 | %78,1 | 1.769 |
| Eğriçam Mahallesi | CHP | %31,0 | %18,6 | %78,6 | 10.152 |
| Emirler Köyü | MHP | %20,3 | %56,1 | %96,3 | 535 |
| Fuatmorel Mahallesi | CHP | %30,4 | %19,5 | %82,5 | 2.079 |
| Gazi Mahallesi | CHP | %47,2 | %22,3 | %78,6 | 6.268 |
| Gökçebelen Mahallesi | MHP | %19,1 | %39,4 | %89,8 | 492 |
| Güvenevler Mahallesi | CHP | %44,9 | %25,1 | %79,5 | 11.785 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %44,0 | %20,0 | %81,6 | 9.876 |
| İnönü Mahallesi | CHP | %55,0 | %20,7 | %77,5 | 5.207 |
| İnsu Köyü | MHP | %14,2 | %57,5 | %96,5 | 142 |
| Karahacılı Köyü | MHP | %22,1 | %41,4 | %98,4 | 554 |
| Kocahamzalı Köyü | MHP | %37,4 | %46,1 | %93,5 | 124 |
| Kocavilayet Mahallesi | MHP | %36,2 | %36,3 | %89,4 | 1.411 |
| Kuzeykent Mahallesi | DTP | %20,0 | %26,3 | %84,9 | 2.592 |
| Limonluk Mahallesi | CHP | %42,9 | %22,9 | %81,4 | 2.719 |
| Menteş Mahallesi | CHP | %33,5 | %20,0 | %81,1 | 6.878 |
| Palmiye Mahallesi | CHP | %51,9 | %21,5 | %79,0 | 4.865 |
| Pirireis Mahallesi | CHP | %53,6 | %21,7 | %80,9 | 7.061 |
| Turunçlu Köyü | MHP | %31,9 | %38,5 | %95,1 | 144 |
| Uzunkaş Köyü | MHP | %13,2 | %51,6 | %97,8 | 320 |
İlgili sonuçlar