Akyazı 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Akyazı sonuçlarında AK Parti %45,3 ile birinci, MHP %31,3 ile ikinci; fark 14,1 puan. AK Parti burada 16 büyükşehir ortalamasının (%42,2) 3,1 puan üstünde. MHP 16 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %31,3 (+18,9 puan). 36 mahalle ve köy arasından 24'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Topağaç Köyü (%76,6); MHP en güçlü Bediltahirbey Köyü (%78,0). Katılım %89,6 (16 büyükşehir %83,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Akyazı 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Akyazı, Sakarya, 16 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Akyazı | Sakarya | 16 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 12.930 | %45,3 | %44,8 | %42,2 | +3,1 |
| MHP | 8.921 | %31,3 | %36,7 | %12,4 | +18,9 |
| Saadet | 4.524 | %15,9 | %7,2 | %3,8 | +12,1 |
| CHP | 1.087 | %3,8 | %7,7 | %32,4 | −28,6 |
| DP | 580 | %2,0 | %1,6 | %1,0 | +1,0 |
| BBP | 162 | %0,6 | %0,7 | %0,6 | −0,1 |
| DSP | 92 | %0,3 | %0,4 | %2,1 | −1,8 |
| BTP | 81 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | +0,0 |
| Anavatan | 80 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | +0,0 |
| TKP | 28 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 23 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| LDP | 18 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
Akyazı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 119 | 32.737 | 29.348 | %89,6 | 28.526 | 822 |
Akyazı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbalık Mahallesi | MHP | %37,8 | %46,2 | %89,6 | 135 |
| Batakköy Mahallesi | AK Parti | %43,0 | %32,0 | %91,0 | 346 |
| Bedil Kazancı Mahallesi | AK Parti | %46,9 | %37,6 | %92,2 | 604 |
| Bedilkadırbey Mahallesi | MHP | %33,5 | %39,8 | %87,1 | 278 |
| Bediltahirbey Köyü | MHP | %11,5 | %78,0 | %89,1 | 230 |
| Buğdaylı Köyü | AK Parti | %54,0 | %24,0 | %95,2 | 269 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %49,1 | %23,7 | %85,0 | 2.135 |
| Çatalköprü Köyü | AK Parti | %46,6 | %38,1 | %93,2 | 921 |
| Çıldırlar Mahallesi | AK Parti | %44,4 | %17,3 | %96,7 | 389 |
| Erdoğdu Mahallesi | AK Parti | %47,6 | %31,1 | %91,0 | 665 |
| Eskibedil Mahallesi | AK Parti | %47,0 | %29,4 | %93,6 | 455 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %38,0 | %33,7 | %86,2 | 1.513 |
| Gazi Süleyman Paşa Mahallesi | AK Parti | %47,6 | %23,8 | %90,4 | 1.502 |
| Gebeş Mahallesi | MHP | %16,5 | %39,1 | %94,4 | 126 |
| Hastahane Mahallesi | AK Parti | %66,0 | %14,0 | %90,9 | 1.391 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %52,5 | %25,4 | %87,8 | 3.446 |
| Kabakulak Mahallesi | MHP | %22,7 | %45,1 | %96,5 | 517 |
| Kepekli Köyü | MHP | %32,6 | %34,0 | %87,0 | 169 |
| Kızılcıkorman Köyü | AK Parti | %50,8 | %27,4 | %95,0 | 520 |
| Konuralp Mahallesi | AK Parti | %37,1 | %34,1 | %87,9 | 2.812 |
| Kumköprü Köyü | AK Parti | %51,9 | %22,0 | %95,1 | 285 |
| Küçücek Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %42,9 | %30,6 | %89,6 | 1.037 |
| Küçücek İstiklal Mahallesi | MHP | %38,1 | %42,8 | %89,7 | 1.229 |
| Osmanbey Köyü | AK Parti | %40,2 | %39,8 | %97,8 | 725 |
| Ömercikler Mahallesi | MHP | %36,8 | %41,8 | %86,7 | 3.503 |
| Seyfeler Mahallesi | AK Parti | %50,1 | %24,0 | %90,6 | 542 |
| Sukenarı Köyü | MHP | %35,4 | %41,1 | %90,9 | 419 |
| Topağaç Köyü | AK Parti | %76,6 | %11,1 | %94,8 | 814 |
| Türkormanköy | AK Parti | %42,9 | %35,4 | %94,8 | 289 |
| Uzunçınar Mahallesi | AK Parti | %57,7 | %29,1 | %93,6 | 393 |
| Vakıf Mahallesi | MHP | %34,1 | %42,3 | %90,0 | 873 |
| Yahyalı Mahallesi | MHP | %27,8 | %45,7 | %92,4 | 436 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %58,5 | %19,1 | %87,0 | 1.492 |
| Yenidoğan Köyü | AK Parti | %43,0 | %38,1 | %97,6 | 253 |
| Yeniorman Mahallesi | MHP | %38,3 | %39,5 | %93,7 | 365 |
| Yunus Emre Mahallesi | AK Parti | %48,2 | %29,1 | %89,1 | 1.659 |
İlgili sonuçlar