Arifiye 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Arifiye sonuçlarında AK Parti %52,5 ile birinci, MHP %32,1 ile ikinci; fark 20,4 puan. AK Parti burada 16 büyükşehir ortalamasının (%42,2) 10,3 puan üstünde. MHP 16 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %32,1 (+19,7 puan). 21 mahalle ve köy arasından 13'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Cumhuriyet Mahallesi (%70,0); MHP en güçlü Karaaptiler Mahallesi (%64,4). Katılım %88,7 (16 büyükşehir %83,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Arifiye 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Arifiye, Sakarya, 16 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Arifiye | Sakarya | 16 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 11.110 | %52,5 | %44,8 | %42,2 | +10,3 |
| MHP | 6.792 | %32,1 | %36,7 | %12,4 | +19,7 |
| Saadet | 1.641 | %7,8 | %7,2 | %3,8 | +4,0 |
| CHP | 920 | %4,3 | %7,7 | %32,4 | −28,1 |
| BBP | 236 | %1,1 | %0,7 | %0,6 | +0,5 |
| DP | 211 | %1,0 | %1,6 | %1,0 | +0,0 |
| Anavatan | 71 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
| DSP | 64 | %0,3 | %0,4 | %2,1 | −1,8 |
| BTP | 62 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | +0,0 |
| TKP | 24 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| LDP | 9 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
Arifiye seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 85 | 24.724 | 21.933 | %88,7 | 21.153 | 780 |
Arifiye mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adliye Köyü | AK Parti | %44,5 | %30,5 | %81,2 | 718 |
| Ahmediye Köyü | AK Parti | %60,6 | %27,1 | %96,7 | 422 |
| Arifbey Mahallesi | AK Parti | %48,9 | %31,8 | %88,2 | 5.414 |
| Aşağı Kirazca Mahallesi | MHP | %43,0 | %46,1 | %91,4 | 873 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %70,0 | %14,7 | %89,2 | 2.226 |
| Çaybaşı Fuadiye Mahallesi | AK Parti | %60,0 | %24,6 | %93,2 | 367 |
| Çınardibi Köyü | AK Parti | %55,8 | %25,4 | %90,2 | 224 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %60,4 | %23,1 | %87,4 | 3.125 |
| Hacıköy Mahallesi | MHP | %41,2 | %51,2 | %93,7 | 415 |
| Hanlı Merkez Mahallesi | MHP | %40,1 | %48,9 | %92,0 | 1.283 |
| Hanlı Sakarya Mahallesi | AK Parti | %47,5 | %38,8 | %86,3 | 556 |
| Hanlıköy Mahallesi | MHP | %32,0 | %56,1 | %91,5 | 989 |
| Karaaptiler Mahallesi | MHP | %28,4 | %64,4 | %93,5 | 709 |
| Kemaliye Köyü | AK Parti | %44,4 | %43,4 | %84,3 | 753 |
| Kirazca Mahallesi | AK Parti | %45,0 | %44,1 | %92,3 | 480 |
| Kumbaşı Mahallesi | MHP | %41,1 | %43,8 | %98,3 | 121 |
| Mollaköy Mahallesi | AK Parti | %45,4 | %38,0 | %94,4 | 396 |
| Neviye Mahallesi | AK Parti | %61,0 | %25,5 | %87,3 | 3.890 |
| Semerciler Mahallesi | MHP | %34,8 | %40,4 | %89,0 | 164 |
| Türkçaybaşı Mahallesi | MHP | %39,9 | %45,6 | %97,6 | 164 |
| Yukarıkirazca Köyü | AK Parti | %62,7 | %19,4 | %84,8 | 1.435 |
İlgili sonuçlar