Karataş 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Karataş sonuçlarında AK Parti %26,9 ile birinci, MHP %25,0 ile ikinci; fark 1,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 11,5 puan altında. DSP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %17,1 (+14,2 puan). 44 mahalle ve köy arasından 16'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çakırören Köyü (%64,2); MHP en güçlü Dolaplı Köyü (%69,2). Katılım %90,5 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Karataş 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Karataş, Adana, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Karataş | Adana | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.692 | %26,9 | %29,8 | %38,4 | −11,5 |
| MHP | 3.436 | %25,0 | %27,2 | %16,0 | +9,0 |
| DSP | 2.350 | %17,1 | %2,3 | %2,9 | +14,2 |
| CHP | 2.115 | %15,4 | %23,0 | %23,1 | −7,7 |
| DP | 1.237 | %9,0 | %3,2 | %3,8 | +5,2 |
| Ödp | 287 | %2,1 | %0,2 | %0,2 | +1,9 |
| Saadet | 232 | %1,7 | %2,6 | %5,2 | −3,5 |
| DTP | 137 | %1,0 | %8,0 | %5,7 | −4,7 |
| BBP | 108 | %0,8 | %1,3 | %2,4 | −1,6 |
| Anavatan | 95 | %0,7 | %0,5 | %0,8 | −0,1 |
| BTP | 20 | %0,1 | %0,3 | %0,4 | −0,3 |
| TKP | 20 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| İp | 17 | %0,1 | %0,3 | %0,3 | −0,2 |
Karataş seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 72 | 15.550 | 14.076 | %90,5 | 13.746 | 330 |
Karataş mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adalı Köyü | MHP | %32,1 | %47,5 | %81,7 | 491 |
| Ataköy | CHP | %24,2 | %25,5 | %86,9 | 267 |
| Bahçe-Merkez Mahallesi | DSP | %20,1 | %6,1 | %93,4 | 1.463 |
| Bebeli Köyü | MHP | %29,1 | %37,2 | %83,5 | 284 |
| Çağşırlı Köyü | AK Parti | %48,1 | %40,3 | %72,0 | 107 |
| Çakırören Köyü | AK Parti | %64,2 | %30,5 | %96,9 | 255 |
| Çavuşlu Köyü | AK Parti | %53,7 | %21,1 | %91,9 | 136 |
| Çimeli Köyü | AK Parti | %44,4 | %33,7 | %79,0 | 252 |
| Çukurkamış Köyü | MHP | %20,9 | %52,3 | %96,8 | 158 |
| Damlapınar Köyü | MHP | %22,0 | %50,4 | %97,7 | 130 |
| Develiören Köyü | AK Parti | %51,5 | %9,1 | %94,3 | 35 |
| Dolaplı Köyü | MHP | %23,1 | %69,2 | %79,6 | 49 |
| Gölkaya Köyü | MHP | %27,5 | %46,1 | %83,9 | 124 |
| Hacıhasan Köyü | MHP | %15,3 | %66,1 | %72,8 | 81 |
| Hasırağacı Köyü | MHP | %27,4 | %59,3 | %84,9 | 166 |
| Helvacı Köyü | AK Parti | %34,0 | %30,9 | %96,4 | 168 |
| İnneplihüyüğü Köyü | MHP | %28,2 | %64,7 | %96,9 | 161 |
| İsahacılı Köyü | MHP | %34,0 | %38,3 | %72,7 | 194 |
| Kapı Köyü | AK Parti | %44,9 | %44,0 | %96,4 | 250 |
| Karagöçer Köyü | MHP | %20,8 | %33,9 | %90,8 | 261 |
| Karataş Köyü | AK Parti | %48,5 | %42,0 | %96,0 | 176 |
| Karşıyaka Mahallesi | DSP | %15,0 | %7,9 | %88,2 | 1.359 |
| Kemaliye Mahallesi | DSP | %12,4 | %4,7 | %91,1 | 2.666 |
| Kesik Köyü | AK Parti | %44,2 | %25,8 | %90,7 | 258 |
| Kırhasan Köyü | MHP | %27,7 | %38,3 | %96,2 | 52 |
| Kızıltahta Köyü | AK Parti | %31,9 | %31,0 | %82,6 | 138 |
| Kiremitli Köyü | MHP | %28,8 | %47,1 | %90,6 | 117 |
| Meletmez Köyü | MHP | %30,9 | %67,9 | %95,3 | 85 |
| Orta Mahallesi | DP | %4,9 | %3,7 | %93,4 | 544 |
| Oymaklı Köyü | AK Parti | %27,7 | %23,8 | %88,1 | 151 |
| Sarımsak Köyü | MHP | %28,0 | %40,0 | %86,7 | 30 |
| Sirkenli Köyü | MHP | %22,1 | %35,8 | %92,6 | 365 |
| Tabaklar Köyü | AK Parti | %55,0 | %38,3 | %93,2 | 410 |
| Tabur Köyü | AK Parti | %50,0 | %27,9 | %66,7 | 105 |
| Terliksiz Köyü | AK Parti | %47,1 | %27,5 | %96,6 | 58 |
| Topraklı Köyü | MHP | %27,8 | %49,6 | %74,7 | 154 |
| Tuzkuyusu Köyü | MHP | %39,7 | %41,1 | %93,8 | 161 |
| Tuzla-Hakkıbey Mahallesi | AK Parti | %47,9 | %47,8 | %96,5 | 985 |
| Tuzla-Uğurkaya Mahallesi | MHP | %41,7 | %50,5 | %96,3 | 487 |
| Yassıveren Köyü | AK Parti | %49,1 | %32,7 | %93,2 | 59 |
| Yemişli Köyü | MHP | %31,4 | %60,7 | %94,0 | 452 |
| Yeni Mahallesi | DSP | %20,5 | %10,1 | %90,1 | 1.554 |
| Yenimurat Köyü | MHP | %31,9 | %44,7 | %82,5 | 57 |
| Yüzbaşı Köyü | DSP | %30,1 | %25,3 | %94,7 | 95 |
İlgili sonuçlar