Saimbeyli 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Saimbeyli sonuçlarında AK Parti %50,9 ile birinci, MHP %26,8 ile ikinci; fark 24,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 12,5 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %26,8 (+10,8 puan). 28 mahalle ve köy arasından 19'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çatak Köyü (%89,3); MHP en güçlü Kapaklıkuyu Köyü (%58,3). Katılım %85,4 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Saimbeyli 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Saimbeyli, Adana, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Saimbeyli | Adana | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.887 | %50,9 | %29,8 | %38,4 | +12,5 |
| MHP | 2.573 | %26,8 | %27,2 | %16,0 | +10,8 |
| CHP | 1.219 | %12,7 | %23,0 | %23,1 | −10,4 |
| Saadet | 363 | %3,8 | %2,6 | %5,2 | −1,4 |
| BBP | 161 | %1,7 | %1,3 | %2,4 | −0,7 |
| DP | 143 | %1,5 | %3,2 | %3,8 | −2,4 |
| DSP | 94 | %1,0 | %2,3 | %2,9 | −1,9 |
| İp | 66 | %0,7 | %0,3 | %0,3 | +0,4 |
| BTP | 42 | %0,4 | %0,3 | %0,4 | +0,0 |
| TKP | 31 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| EMEP | 16 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
Saimbeyli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 48 | 11.539 | 9.853 | %85,4 | 9.595 | 258 |
Saimbeyli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aksaağaç Köyü | AK Parti | %61,6 | %29,4 | %93,1 | 569 |
| Avcıpınarı Köyü | AK Parti | %47,1 | %40,0 | %64,0 | 111 |
| Ayvacık Köyü | AK Parti | %61,7 | %27,9 | %61,1 | 306 |
| Beypınarı Köyü | AK Parti | %64,0 | %22,4 | %92,4 | 303 |
| Cıvıklı Köyü | AK Parti | %53,1 | %9,6 | %84,3 | 216 |
| Cumhurlu Köyü | AK Parti | %55,6 | %19,4 | %82,1 | 196 |
| Çatak Köyü | AK Parti | %89,3 | %4,4 | %53,0 | 411 |
| Çeralan Köyü | AK Parti | %56,9 | %15,6 | %85,2 | 766 |
| Çorak Köyü | AK Parti | %66,9 | %10,1 | %91,4 | 163 |
| Değirmenciuşağı Köyü | AK Parti | %69,4 | %22,1 | %86,9 | 312 |
| Eyüplü Köyü | MHP | %39,2 | %56,4 | %79,1 | 258 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %40,8 | %41,0 | %90,1 | 1.029 |
| Gökmenler Köyü | CHP | %41,1 | %5,8 | %93,5 | 505 |
| Gürleşen Köyü | AK Parti | %40,6 | %25,1 | %94,8 | 232 |
| Halilbeyli Köyü | AK Parti | %71,2 | %17,1 | %83,5 | 133 |
| Himmetli Köyü | AK Parti | %68,1 | %8,0 | %72,7 | 830 |
| İslam Mahallesi | MHP | %28,6 | %35,7 | %89,5 | 1.082 |
| Kandilli Köyü | AK Parti | %71,8 | %4,7 | %93,5 | 434 |
| Kapaklıkuyu Köyü | MHP | %33,7 | %58,3 | %70,3 | 269 |
| Karakuyu Köyü | AK Parti | %68,3 | %20,5 | %85,9 | 967 |
| Kızılağaç Köyü | MHP | %37,1 | %37,9 | %122,2 | 329 |
| Mahmutlu Köyü | AK Parti | %80,8 | %7,6 | %87,2 | 288 |
| Naltaş Köyü | AK Parti | %48,6 | %18,6 | %79,1 | 115 |
| Topallar Köyü | AK Parti | %49,3 | %34,8 | %93,3 | 75 |
| Tülü Köyü | AK Parti | %40,6 | %37,7 | %86,2 | 123 |
| Yardibi Köyü | MHP | %30,3 | %45,9 | %90,1 | 538 |
| Yeniköy | CHP | %24,4 | %35,5 | %75,5 | 327 |
| Yeşilbağlar Mahallesi | MHP | %38,2 | %43,1 | %87,1 | 652 |
İlgili sonuçlar