Kurucaşile 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Kurucaşile sonuçlarında AK Parti %35,2 ile birinci, DP %29,9 ile ikinci; fark 5,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 3,2 puan altında. DP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,9 (+26,1 puan). 32 mahalle ve köy arasından 20'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Ziyaretköy (%67,9); DP en güçlü Paşalılar Köyü (%88,7). Katılım %87,6 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kurucaşile 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Kurucaşile, Bartın, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kurucaşile | Bartın | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 1.759 | %35,2 | %46,2 | %38,4 | −3,2 |
| DP | 1.495 | %29,9 | %3,8 | %3,8 | +26,1 |
| CHP | 759 | %15,2 | %18,4 | %23,1 | −7,9 |
| MHP | 430 | %8,6 | %19,9 | %16,0 | −7,4 |
| DSP | 233 | %4,7 | %3,9 | %2,9 | +1,8 |
| Saadet | 141 | %2,8 | %3,9 | %5,2 | −2,4 |
| BBP | 68 | %1,4 | %1,4 | %2,4 | −1,0 |
| Anavatan | 31 | %0,6 | %0,7 | %0,8 | −0,1 |
| TKP | 30 | %0,6 | %0,4 | %0,2 | +0,4 |
| İp | 28 | %0,6 | %0,4 | %0,3 | +0,3 |
| BTP | 24 | %0,5 | %0,5 | %0,4 | +0,1 |
Kurucaşile seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 34 | 5.873 | 5.147 | %87,6 | 4.998 | 149 |
Kurucaşile mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alapınar Köyü | MHP | %23,4 | %26,1 | %96,6 | 118 |
| Aydoğmuş Köyü | DP | %18,8 | %27,3 | %86,8 | 152 |
| Başköy | DP | %31,1 | %31,7 | %91,5 | 387 |
| Curunlu Köyü | AK Parti | %34,7 | %31,9 | %86,7 | 83 |
| Çayaltı Köyü | DP | %11,1 | %45,9 | %90,6 | 149 |
| Danişment Köyü | AK Parti | %48,0 | %23,5 | %97,2 | 107 |
| Demirci Köyü | AK Parti | %32,7 | %32,7 | %84,7 | 59 |
| Dizlermezeci Köyü | DP | %19,3 | %63,8 | %90,1 | 274 |
| Elvanlar Köyü | DP | %27,3 | %45,3 | %89,0 | 173 |
| Hacıköy | AK Parti | %42,4 | %23,5 | %87,8 | 98 |
| Hisarköy | DP | %21,7 | %54,2 | %77,4 | 270 |
| İlyasgeçidi Köyü | AK Parti | %41,6 | %13,3 | %77,6 | 228 |
| Kaleköy | AK Parti | %47,8 | %13,4 | %84,7 | 170 |
| Kanatlı Köyü | AK Parti | %54,4 | %12,3 | %92,0 | 125 |
| Kapısuyu Köyü | AK Parti | %38,6 | %10,5 | %90,6 | 127 |
| Karaman Köyü | AK Parti | %47,1 | %23,7 | %87,4 | 381 |
| Kargacak Mahallesi | AK Parti | %34,0 | %18,0 | %85,4 | 178 |
| Kavaklı Köyü | AK Parti | %44,9 | %24,5 | %84,3 | 121 |
| Kirlikmüslimhoca Köyü | AK Parti | %55,6 | %6,9 | %71,2 | 104 |
| Kömeç Köyü | AK Parti | %44,7 | %18,8 | %84,5 | 103 |
| Liman Mahallesi | AK Parti | %44,3 | %14,1 | %85,2 | 488 |
| Meydan Köyü | AK Parti | %44,3 | %20,8 | %85,5 | 221 |
| Ovatekkeönü Köyü | DP | %21,7 | %29,3 | %92,7 | 109 |
| Ömerler Köyü | DP | %16,3 | %30,2 | %93,5 | 46 |
| Ömerler Mahallesi | AK Parti | %36,0 | %18,7 | %91,4 | 244 |
| Paşalılar Köyü | DP | %8,4 | %88,7 | %92,4 | 263 |
| Sarıderesi Köyü | DP | %28,3 | %59,8 | %87,1 | 256 |
| Şeyhler Köyü | DP | %14,6 | %41,5 | %85,7 | 49 |
| Şile Mahallesi | AK Parti | %44,0 | %11,8 | %91,3 | 390 |
| Uğurlu Köyü | AK Parti | %44,0 | %11,5 | %89,3 | 214 |
| Yeniköy | AK Parti | %41,4 | %26,3 | %89,7 | 117 |
| Ziyaretköy | AK Parti | %67,9 | %12,5 | %85,5 | 69 |
İlgili sonuçlar